Silikon Vadisi stajyerleri ayda ne kadar kazanıyor?
Kariyer

Silikon Vadisi stajyerleri ayda ne kadar kazanıyor?

Google Mountain View - Yeni Kampüs

Teknoloji şirketleri stajyerlerine Türkiye dahil birçok ülkedeki şirketlerin orta ve üst düzey yöneticilerine ödedikleri kadar maaş ödüyorlar. İkna olmayanlar için bu ön görüyü doğrulayan yeni bir araştırma Bloomberg'de yayınlandı. Bu araştırmaya göre Silikon Vadisi stajyerleri ayda ortalam 6 bin 800 dolar kazanıyorlar.

Vadi'deki 18 şirketteki 503 stajyeri kapsayan araştırmaya göre stajyerlerin en yüksek maaşı Pinterest gibi iş verenler sayesinde 9 bin dolara kadar çıkıyor. Facebook için bu sayı 8 bin dolar ve onu stajyerlerine 7 bin 500 dolar ödeyen VMware ve LinkedIn izliyor. Alt sınırı ise stajyerlerin aylık ortalama 4 bin 500 dolar kazandığı Tesla oluşturuyor.

Screen Shot 2016-05-02 at 15.48.11

Yazının bu bölümüne kadar gelebildiyseniz, stajyerlerin ek faydalarının aylık ortalama 10 bin 500 dolara kadar çıktığını bilmenizde bir sakınca yok. Twitch'in oluşturduğu bu üst sınır, stajyerlerin barınma, seyahat gibi giderlerini karşılamak için ayrılan bütçeleri ifade ediyor. Sayılar birçoklarının kendi başarı ve statülerini sorgulamasına yetecek cinsten.

Screen Shot 2016-05-02 at 15.48.59

Bir süre önce Glassdoor'un çok daha kapsamlı bir araştırması da benzer sonuçlarla gündemimize girmişti. İki araştırmadaki ortalamalar arasında farklar olsa da soru baki: Sayılar yetenek kıtlığında kazanılan hak edişleri mi ifade ediyor yoksa patladı patlayacak denilen teknoloji balonuyla birlikte mi düşünülmesi gerekiyor? Her ikisi de doğru cevap gibi görünüyor, siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (10)
 1. Yazıyı okuyunca aklıma "The Internship" filmi geldi. İzlemeyenler varsa tavsiye ederim:)

  http://www.imdb.com/title/tt2234155/

 2. Mustafa Velioglu Mustafa Velioglu

  Farkli bir ulkeye ait boyle bir veriyi okuyucularla paylasirken, vergiler ve gunluk yasam maliyeti hakkinda bilgi verilmemesi bu veriyi degersiz ve yaniltici kiliyor. Yerel okuyucu kitlesine sahip bir websitesinin, kitlesine uygun bir sekilde daha anlamli veri paylasmasi lazim.

  Detaylar hakkinda bilgisi olmayan bir okuyucunun silikon vadisinde calisan bir stajyerin 25-30 bin TL ucret aldigi kanisina kapilmasi su goturmez bir gercek.

  Lutfen okuyuculari yaniltacak sekilde bilgi paylasiminda bulunmamaya gayret edin.

  1. Gokhan Canpolat Gokhan Canpolat

   cok haklisiniz. Ben de ona gore yorumumu yaptim. Eger yayinlanirsa tabi..

 3. Vadideki kira yaşam masrafları ve vergi kesintileri düşünülürse acaba ne kadarı cepte kalır..

 4. Fatih Ulusoy Fatih Ulusoy

  Oradaki yaşam standartları göz önüne aldığınızda oradaki USD miktarını buradaki TLye çevirirsek yanlış bir karşılaştırma yapmış olmayız. Bu durumda bile kim stajyerlere 7-8Bin TL veriyor Türkiye'de?

  1. Nasıl bir stajyer ama bu bahsettikleri bu adamlar okullardan özel yetenekli öğrencileri kapıyorlar onlara verir bu paraları kaldıki türkiye ile kıyaslama olayı çok saçma bizde biraz dengesizlik var orası kesin ama hayat şartlarınıda hesaba katmak gerekiyor orada.

 5. Sermin B. Sermin B.

  Bu yazıyı gayet yersiz buluyorum. Orada en benim diyen mühendisler bile kutu gibi 1+1 evlerde yaşıyorlar. Ona bakarsan bizim de yazılımcılar Uganda devlet adamlarından çok kazanıyordur. Maaşlardan her ay %30 kesinti oluyor, vergisi kirası derken bizim stajyerden farksızlar.

 6. Gokhan Canpolat Gokhan Canpolat

  Burada bahsedilen stajyerlerin hepsi giris seviyesindeki yazilim muhendisleri kadar bilgisi var ve ona gore is yapiyorlar. Webrazzi bunu da belirtmeliydi. Türkiyede ise durum farkli..

  Ne yazik ki Turkiyedeki anlayis cok yalnis ve Webrazzi vb medya kuruluslari bu yalnis yansimalari destekliyor.

  Turkiyede yazilimcilar ve her diger meslek grubunda genclerimiz daha dogru duzgun email ya da CV yazamiyor iken, bu tur konular hakkinda yuzlerce cevap yaziyor bilisim forumlarinda. Yalnis hedefe odaklaniyorlar. Bos islerle ugrasiyorlar.

  Bu egitim ve vision meselesi.

  Bu tur bir makaleyi ya yazmiyacaktiniz, ya da dogru sekilde anlatacaktiniz.

  Kendim yillarca Senior IT proje yoneticisi olarak hayatimin bir kismini freelance olarak Gazprom, AB vb buyuk uluslararasi sirketlerinde proje yaptigim ve Amerika gibi ulkerlele surekli baglantili oldugum icin analitik ve objektif bir bakis acisina sahibim. Türkiye de projeler yaptim ve yillardir gozetleme imkani buldum.

 7. Yazi cok gereksiz ve yaniltici olmus. Daha once yorumda bulunan arkadaslara katiliyorum. Buradaki vergi, kesinti, sigorta, kira vb. dusundugunuzda bahsedilen brut degerler bir anlam tasimiyor.