Hangi teknoloji şirketlerinin stajyerleri sizden daha çok kazanıyorlar?

Hangi teknoloji şirketlerinin stajyerleri sizden daha çok kazanıyorlar?

Facebook ya da Google'dan stajyerlik teklifi alacak olsanız, gelecekte önünüzde açılması muhtemel kapıları düşününce, ayda asgari ücret kazanmayı bile dert etmeyebilirsiniz. Hatta staja kabul edilen şanslı azınlıkta değilseniz, bu şirketlerdeki düşük maaşlar ve ağır çalışma koşulları avuntunuz bile olabilir. Ama gerçekler birçokları için maalesef daha acı, zira dev teknoloji şirketleri stajyerlerine neredeyse Türkiye'deki teknoloji şirketlerinin orta ve üst düzey yöneticilerine ödedikleri kadar maaş ödüyorlar.

Glassdoor'un bu yıl başında platformundaki 27 bin 500 adet stajyerlik verisini tarayarak hazırladığı sonuçlara göre, stajyerlerine en çok ödeyen teknoloji şirketi Google. Onu Microsoft ve eBay izliyor. Her üç şirketin stajyerleri yılda yaklaşık 80 bin dolar kazanıyorlar. Teknoloji şirketleri stajyerlerine ödedikleri aylık maaşlara göre şu şekilde sıralanıyor:

  1. Google - 6 bin 788 dolar 
  2. Microsoft - 6 bin 669 dolar
  3. eBay - 6 bin 383 dolar
  4. Apple - 6 bin 106 dolar 
  5. Facebook - 6 bin 58 dolar
  6. Intel - 5 bin 988 dola
  7. Qualcomm - 5 bin 714 dolar
  8. Yahoo - 5 bin 609 dolar 
  9. Epic Systems - 5 bin 420 dolar
  10. Broadcom - 5 bin 203 dolar

Maaşların ortalama değerleri yansıttığını belirtmekte fayda var. Yani sayılar artıp azalabiliyor.... Kendinizi rahatlatmak için Princeton ekonomisti Angus Deaton ve ünlü psikolog Daniel Kahneman'ın mutluluk için ideal maaş araştırmasını okuyabilirsiniz. Araştırmacılara göre mutluluk için ideal maaş yıllık 45 bin ve 75 bin dolar aralığında. Fazlası size, daha fazla şey evet ama daha fazla mutluluk getirmiyor ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.