Hangi teknoloji şirketlerinin stajyerleri sizden daha çok kazanıyorlar?
Teknoloji

Hangi teknoloji şirketlerinin stajyerleri sizden daha çok kazanıyorlar?

Facebook ya da Google'dan stajyerlik teklifi alacak olsanız, gelecekte önünüzde açılması muhtemel kapıları düşününce, ayda asgari ücret kazanmayı bile dert etmeyebilirsiniz. Hatta staja kabul edilen şanslı azınlıkta değilseniz, bu şirketlerdeki düşük maaşlar ve ağır çalışma koşulları avuntunuz bile olabilir. Ama gerçekler birçokları için maalesef daha acı, zira dev teknoloji şirketleri stajyerlerine neredeyse Türkiye'deki teknoloji şirketlerinin orta ve üst düzey yöneticilerine ödedikleri kadar maaş ödüyorlar.

Glassdoor'un bu yıl başında platformundaki 27 bin 500 adet stajyerlik verisini tarayarak hazırladığı sonuçlara göre, stajyerlerine en çok ödeyen teknoloji şirketi Google. Onu Microsoft ve eBay izliyor. Her üç şirketin stajyerleri yılda yaklaşık 80 bin dolar kazanıyorlar. Teknoloji şirketleri stajyerlerine ödedikleri aylık maaşlara göre şu şekilde sıralanıyor:

 1. Google - 6 bin 788 dolar 
 2. Microsoft - 6 bin 669 dolar
 3. eBay - 6 bin 383 dolar
 4. Apple - 6 bin 106 dolar 
 5. Facebook - 6 bin 58 dolar
 6. Intel - 5 bin 988 dola
 7. Qualcomm - 5 bin 714 dolar
 8. Yahoo - 5 bin 609 dolar 
 9. Epic Systems - 5 bin 420 dolar
 10. Broadcom - 5 bin 203 dolar

Maaşların ortalama değerleri yansıttığını belirtmekte fayda var. Yani sayılar artıp azalabiliyor.... Kendinizi rahatlatmak için Princeton ekonomisti Angus Deaton ve ünlü psikolog Daniel Kahneman'ın mutluluk için ideal maaş araştırmasını okuyabilirsiniz. Araştırmacılara göre mutluluk için ideal maaş yıllık 45 bin ve 75 bin dolar aralığında. Fazlası size, daha fazla şey evet ama daha fazla mutluluk getirmiyor ;)

Yorumlar (6)
 1. Burhan Burhan

  5bin 6bin dolar yıllıktır o ya hatta brüttür. Ben inanmıyorum. İnanmak istemiyorum :)

 2. Overlokcu Overlokcu

  hahaha, ya neden haberleri çarpıtarak yazıyorsunuz ki? Bu şirketlerin çoğu San Francisco bölgesinde. Bir evin odasını bile aylık kiralamanın $2000 olduğu yerde $6.000 stajyer maaşı gayet uygun.

  1. Kamil Kamil

   Cevap basit.

   https://webrazzi.com/2014/08/27/tiklama-haberciligi-nereye-gidiyor/

   Bu da tiklama blokculuğunun geldiği nokta.

   1. Mahir Mahir

    bunuda daha Türkçe yazmayı bilmeyen biri söylüyor ne kadar hoş.

  2. İyi de istanbul da da min kira bazı bölgelerde 2000 Tl ama biçok çalışan kişi 5-6 bin TL bile maaş almıyor ..Ben asıl googleın Türkiye ofisindeki stajer maaşlarını merak ettim şimdi?

  3. Mahir Mahir

   Çarpıtmak ne alaka onu anlamadım ? Haberde alınan aylık para söylenmiş iyi kazanıyorlar kötü kazanıyorlar diye yorumda bulunulmamış. Ayrıca bir "stajere" San Francisco gibi bir yerde gayet uygun bir maaş veriliyor diyorsun.Bunu yapan sadece birkaç şirket var zaten bu insanlar işe alınma potansiyelli insanlar ve gayet uygun maaşlar alıyorlar. Dünyadaki şirketlerinj %95 inin yapmadığı birşey.Sırf yorum yapmak için kötülemek için yorum yapmanın alemi yok