BTOS: 2014 yılında Türkiye teknoloji sektöründe en çok kazanan Java’cılar oldu
Arama
Kariyer

BTOS: 2014 yılında Türkiye teknoloji sektöründe en çok kazanan Java’cılar oldu

java 2Türkiye’de İnsan Kaynakları alanında faaliyet gösteren bilişim danışmanlık şirketi BTOS‘un 2014 yılı Bilişim İnsan Kaynakları Raporu’nu yayınlandı. Rapor, Türkiye’de bilişim sektöründe işverenler tarafından 2014 yılında en çok talep edilen giriş ve orta düzey pozisyonlar, teknolojiler/beceriler, çalışanların maaş aralıkları ve sektör tercihlerini sıralıyor.

BTOS yöneticileri Savaş Doğan ve Vural Şeker‘in yürüttüğü araştırma, Türkiye teknoloji sektöründe çalışan bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiş. Buna göre, Türkiye’de bu yıl işverenler tarafında en çok talep edilen poziyon Back-End Yazılım Uzmanları (C#, Java, PHP v.s.) oldu. Onu ise Teknoloji Satış Pazarlama Uzmanları izledi. Uzmanların yorumuna göre bunun nedeni, bir projenin geliştirilmesi kadar satış ve destek faaliyetlerinin de önemli olması.

btos pozisyon

Rapora göre sektörde bu yıl en çok talep edilen teknoloji ASP.NET (C#) oldu. Talep edilen teknolojilerin projelere göre değişkenlik gösterdiğini not eden raporda, teknolojinin daha çok küçük ve orta ölçekli projelerde kullanıldığı belirtiliyor. Büyük ve kurumsal çözümlerde yaygınlıkla kullanılan Java ise en çok talep gören ikinci teknolojiydi. Geliştirilen projelerin ağırlıkla web tabanlı olduğu da notlar arasında. Rapora göre, bu yıl CSS ve Javascript kütüphanelerinden en çok arananlar ise Bootstrap, Backbone, AngularJS ve JQuery olmuş.

btos teknoloji

Bilişim sektöründe giriş ve orta düzey pozisyonlardaki çalışanların maaş aralıklarını yeteneklerine göre kıyaslayan raporda, bu yılın kazananı Java geliştiricileri. Onu C#. NET ve PHP/MYSQL izliyor. Raporda deneyimsiz adayların, ilk işlerini daha kolay bulabilme konusunda C# (ASP.NET), PHP ve PL/SQL alanında biraz daha şanslı olduğu da belirtiliyor. Raporda paylaşılan ve aşağıda gördüğünüz tablo İstanbul piyasası baz alınarak oluşturulmuş, maaş aralıkları illere göre değişkenlik gösteriyor.

btos maaş

Teknoloji sektöründe çalışmak isteyen adayların sektör tercihlerini de inceleyen raporda adayların önceliklitercihinin telekomünikasyon sektörü olduğu göze çarpıyor. Onu banka ve finans ve Ar-Ge şirketleri izliyor.

btos sektör

Yorumları GösterYorumlar Gizle (23)
 1. Belgin dedi ki:

  Ben Ruby on Rails olarak biliyordum.
  1 – Ruby on Rails
  2 – Java
  vs…

  1. Yusuf dedi ki:

   Ruby yavaş 1. olsun, dünya genelinde bile 18. sırada TIOBE’a göre. Bizim ülkede yenilikçi şeyler pek sevilmez, Python listede bile yok

   1. Mp dedi ki:

    Sirketler yillardir bir teknoloji kullaniyor %90 i proje bakimi yenilenmesi vs yapiyor o yüzden abd de gördüğünüz o istatistikler ile piyasayi karsilastirmayin java web developer arayan bir sirket python bilsin ister sma kullamazlar ayrima iyi varmak lszim

  2. osman ahengir dedi ki:

   ben ankaradayım ve fiyatlar değişmekle birlikte aşağı yukarı bu şekilde. Ama serbest piyasa. kimi listede yazılı ücretlerden çok daha düşük ücretle çalışırken kimi çok abartılı ücretlere çalışıyor. sanırım herkesin kızma nedeni de bu.

 2. Yusuf Dursun dedi ki:

  Bursada 5-10 yıl csharp uzmanı maaş:3.250

  1. Volkan Akkuş dedi ki:

   Çok tanıdık geliyor. Teknoloji geliştirme bölgesi’nde mi çalışıyorsunuz. 🙂

 3. Cihan UYGUN dedi ki:

  Çok özensiz değil mi sizce de ? Reklam olsun diye yapılmış, webrazziye yakışmamış bence. Fiyat tablosu sektörün içinden biri olarak gerçekçi değil.

  1. Bora dedi ki:

   az mi, cok mu demek istiyorsun?

  2. BATUHAN dedi ki:

   Sektörü yanlış bilgiler ile daha da açmaza sokuyorlar. Mobil developer’ı listede göremedik bile, eksik ve yanlış bir rapor. Gerçi böyle rapor olur mu derseniz, hiç sanmam. En azından İstanbul’da böyle değil 😉

 4. Tayfun dedi ki:

  Bu rakamlar sadece #outsource piyasasında böyle. Kurumsallarda burda gördüğünüz rakamları 2 ile çarpabilirsiniz.

  1. BATUHAN dedi ki:

   2 ile mi çarpalım 😉 Nerede yaşıyoruz biz ? İstanbul’a çok mu uzağız nedir ?

 5. Aykut dedi ki:

  Insan azcik kusaratli verir su rakamlari.

 6. Burak dedi ki:

  Bence de reklam olsun diye yazilmis bir yazi. Fiyat tablosu hic inandirici degil.

 7. delphiciAlen dedi ki:

  hm hangi ülkede acaba bu maaşlar veriyorlar 😀

 8. M. Ö. Aydın dedi ki:

  Savaş Doğan BTOS’u güvenlik şirketi olarak başlattı. Sonra birden kariyer oldu. İşin en ilginç tarafı da durmadan Webrazzi’ye laf sokuşturuyordu. Hatta küfrediyordu 🙂 Şimdi burada haber çıkartmak için uyduruk bir çalışma yapmış (?)

  Kaypak sektörün kaypak bir çalışması.

  Webrazzi’ye sesleniyorum. Haber yazmadan önce azcık araştırma yapın lütfen. Gecesini gündüzünü Facebook’ta geçiren, ergen muhabbetleri yapan adamları haber konusu etmeyin Allah aşkına.. Ben de ciddi bir şey zannettim.

  1. Mustafa dedi ki:

   Aynen katılıyorum. Webrazzi’de yeter ki haber olsun kaliteye bakmadan direk basıyor haberi.

 9. tufan dedi ki:

  C/C++ geliştiriyorum 3-5 yıllık deneyimin için tavan, 5-10 yıllık deneyim için taban belirtilen C# ve Java geliştiriciden daha fazla kazanıyorum.
  Bence teknolojinin yaygınlığı ile maaş arasında ters orantı var. 😀

 10. Ragıp Şensoy dedi ki:

  Bu tarz haberlerde hep rakamları aşağıya çekme gayreti seziyorum ben, serbest piyasada az olan değerlidir.

  Şu an piyasada parası olan patron ve iş yaptırmak isteyen müşteri çok,
  ancak kaliteli iş yapacak developer az…

  Önümüzdeki 1-3 yıllık dönemde 2 hane altında maaş alan developer kalacağını sanmıyorum, kullandığı dil ne olursa olsun.

  Kaliteli bir developer ile işini kötü yapan developer’ın üretebileceği iş sadece biraz daha iyi olmaz, kaliteli developer genellikle binlerce kat daha fazla iş üretir. Bu durumu idrak eden firmalarda developer derecelendirme ve ödemeleri yıl ile ölçülmez.

  Developer sandalyede oturduğu yıla göre değil, tecrübesi (yaptığı projeler), eğitimi, yetenekleri ve karakteri ile değerlendirildiği zaman daha doğru seçimler yapılacaktır.

 11. Sibel Öğretmen dedi ki:

  Ayık kafa ile hazırlanmamış bir yazı olduğu izlenimi yarattı. Bilgilerin gerçekliğini ise tartışmaya bile gerek yok, tamamen sallama yapmış abiler ama amaçlarına da ulaşmışlar belli ki 🙂 Araştırmadan, sorgulamadan yazıyı yayınladığı içinde webrazzi ‘ye yapılan tüm eleştirilerin haklı olduğunu düşünüyorum.

 12. onder dedi ki:

  Verilen fiyatlar ortalama değerlerdir ve doğrudur.
  Gerisi işçi, işveren, firma ve şans gibi değişkenlere göre değişir.

 13. Gokhan dedi ki:

  Maaslar Net mi Brut mudur ?

  Bunlari baz alarak maaliyet hesaplamasi yapilmasi acisindan soruyorum

 14. 2015 yılına dair bilgi var mı? PHP kazandırmıyor mu?

Bir Yorum Yazın