BTOS: 2014 yılında Türkiye teknoloji sektöründe en çok kazanan Java'cılar oldu

BTOS: 2014 yılında Türkiye teknoloji sektöründe en çok kazanan Java'cılar oldu

Türkiye'de İnsan Kaynakları alanında faaliyet gösteren bilişim danışmanlık şirketi BTOS'un 2014 yılı Bilişim İnsan Kaynakları Raporu'nu yayınlandı. Rapor, Türkiye'de bilişim sektöründe işverenler tarafından 2014 yılında en çok talep edilen giriş ve orta düzey pozisyonlar, teknolojiler/beceriler, çalışanların maaş aralıkları ve sektör tercihlerini sıralıyor.

BTOS yöneticileri Savaş Doğan ve Vural Şeker'in yürüttüğü araştırma, Türkiye teknoloji sektöründe çalışan bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiş. Buna göre, Türkiye'de bu yıl işverenler tarafında en çok talep edilen poziyon Back-End Yazılım Uzmanları (C#, Java, PHP v.s.) oldu. Onu ise Teknoloji Satış Pazarlama Uzmanları izledi. Uzmanların yorumuna göre bunun nedeni, bir projenin geliştirilmesi kadar satış ve destek faaliyetlerinin de önemli olması.

btos pozisyon

Rapora göre sektörde bu yıl en çok talep edilen teknoloji ASP.NET (C#) oldu. Talep edilen teknolojilerin projelere göre değişkenlik gösterdiğini not eden raporda, teknolojinin daha çok küçük ve orta ölçekli projelerde kullanıldığı belirtiliyor. Büyük ve kurumsal çözümlerde yaygınlıkla kullanılan Java ise en çok talep gören ikinci teknolojiydi. Geliştirilen projelerin ağırlıkla web tabanlı olduğu da notlar arasında. Rapora göre, bu yıl CSS ve Javascript kütüphanelerinden en çok arananlar ise Bootstrap, Backbone, AngularJS ve JQuery olmuş.

btos teknoloji

Bilişim sektöründe giriş ve orta düzey pozisyonlardaki çalışanların maaş aralıklarını yeteneklerine göre kıyaslayan raporda, bu yılın kazananı Java geliştiricileri. Onu C#. NET ve PHP/MYSQL izliyor. Raporda deneyimsiz adayların, ilk işlerini daha kolay bulabilme konusunda C# (ASP.NET), PHP ve PL/SQL alanında biraz daha şanslı olduğu da belirtiliyor. Raporda paylaşılan ve aşağıda gördüğünüz tablo İstanbul piyasası baz alınarak oluşturulmuş, maaş aralıkları illere göre değişkenlik gösteriyor.

btos maaş

Teknoloji sektöründe çalışmak isteyen adayların sektör tercihlerini de inceleyen raporda adayların önceliklitercihinin telekomünikasyon sektörü olduğu göze çarpıyor. Onu banka ve finans ve Ar-Ge şirketleri izliyor.

btos sektör

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.