Whatsapp'tan sonra Viber de çift yönlü şifrelemeye geçiş yapıyor
Mobil

Whatsapp'tan sonra Viber de çift yönlü şifrelemeye geçiş yapıyor

FBI ve Apple arasındaki tartışmadan sonra çift yönlü şifrelemeye geçişler hızlanıyor. WhatsAapp'tan sonra Viber de çift yönlü şifrelemeye geçiş yapacağını duyurdu.

Mobil mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulamaları arasında önemli bir yere sahip olan Viber, yapılan resmi açıklamaya göre birebir ve grup konuşmalarını baştan sonra şifreleme ile güvence altına alacak. Söz konusu şifreleme, hem metin ve ses mesajlaşmalarını hem de görüntülü görüşmeleri kapsayacak.

Viber, çift yönlü şifrelemeye ek olarak Hidden Chats yani Gizli Sohbetler adıyla yeni bir özellik daha geliştirdiğini söylüyor. Bu özellik sayesinde istenilen sohbetler 4 haneli bir pin konuyla koruma altına alabilecek ve ekstra bir güvenlik katmanı oluşturulmuş olacak.

Çift yönlü şifrelemenin standart hale gelmesi gerek

Bildiğiniz gibi Apple, FBI kapışmasından sonra çeşitli önlemler almaya başlamıştı ama WhatsApp gibi uygulamalar kendi güvenlik güncellemelerini yapmayı tercih etti. Bu yeni şifrelemelerin kullanıcılar için önem arzettiğine şüphe yok. Hatta standart hale gelmesi gerektiğini belirtmek gerek. Ancak bu konuda küresel bir karar merci olmadığı için halen bir çok uygulamayı kişisel mesajlalara erişim riski olduğunu bile bile kullanmaya devam ediyoruz.

Bakalım önümüzdeki dönemde çift yönlü şifreleme trendine hangi uygulamalar katılacak ve bu durum kişisel gizliliğe verdiği önemle dikkat çeken Telegram için neler getirecek...

Yorumlar (2)
  1. Mehmet Can Mehmet Can

    Bir süre öncede WhatsUp çift yönlü şifreleme kullanacağını ve iletişim esnasında taraflar arasında alınan-gönderilen hiçbir verinin sunucularında saklanmayacağını bildirmişti. Bu bildiri WhatsUp'ın resmi websitesinden de duyuruluyor.

    Durum böyle olunca yasa dışı eylemler için bu araçları kullanmak isteyenlere gün doğacaktır.

    Değerli programlarınızdan biri olan iki değerli avukat bu konunun hukuk yönünü değerlendirir ve bir suç teskil edip etmediğine dair bilgilendirmeler yaparlarsa çok faydalı olacaktır.

  2. Mehmet Can Mehmet Can

    Şayet iletişim verilerinin yedekler halinde olası bir suç incelemesi için talep edilmiyorsa TELEPHONLINE.com ile Türkiye'den şu merak ettiğiniz bu uygulamalara yeni kim katılacak sorusunun cevabını Türk müteşebbisler olarak verebiliriz diye düşünüyorum.