WhatsApp şifrelemeyi tüm servisleri için standart hale getirdi!
Mobil

WhatsApp şifrelemeyi tüm servisleri için standart hale getirdi!

Apple ve FBI arasındaki mücadeleyle gündemde ilk sıraya yerleşen şifreleme konusunda WhatsApp tarafını seçti. WhatsApp, bugün dünya çapında 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan mesajlaşma uygulamasında baştan uca şifrelemenin standart hale geldiğini duyurdu.

İlk olarak Wired'ın haberiyle duyurulan ve ardından WhatsApp blogundan doğrulanan gelişmeye göre, şifreleme WhatsApp'ın yalnızca metin değil, ses, video ve diğer tüm mesaj servislerinde varsayılan önlem olarak sunuluyor. Tüm mobil uygulamalarına gelen güncellemeyle birlikte, grup içi sohbetler de şifrelemeye dahil ediliyor. Önlemle birlikte WhatsApp üzerinden atılan mesajlar, alıcı ve verici dışında, şirketin kendisi dahil kimse tarafından görüntülenemiyor.

2013 yılında şifrelemeyi gündemine alan WhatsApp, 2014 yılı sonunda TextSecure ile bu yönde ilk adımı atmıştı. 2016 yılı Ocak ayında bitirilip devreye alınması planlanan baştan uca şifreleme projesi, WhatsApp'ın tüm platformlarda çalışması ve kalabalık kullanıcı kitlesi gibi farkı nedenlerle  bugüne kadar ancak tamamlanabilmiş. Artık bir Facebook şirketi de olsa karar tamamen WhatsApp tarafından verilmiş.

WhatsApp, kısa süre önce mesajlaşma içeriğini talep eden mahkeme kararlarıyla gündeme gelmişti. Şirket daha bir ay gibi kısa bir süre önce Brezilya’daki bir uyuşturucu kaçaklığı soruşturmasında elinde olmayan bilgileri paylaşamayacağını belirterek, şifrelemenin mesajlara erişimini imkansız hale getirdiğini ima etmişti. Facebook hükümet taleplerine kısa sürede uymasıyla bilinen bir şirket olmasına karşın Apple davasında Apple’a tam desteğini gösteren bir açıklama yayınlamıştı.

Yorumlar (4)
 1. Ali Osman Ali Osman

  fbi güzel reklamını yaptı ha bu şirketler sayesinde tamam abi arka kapılar ardında siz secret keylerinizi paylaşın, reklam yapmayın ^^ tamam whatsapp artık fbi ile bilgi paylaşmayacak :P

 2. Tarih hep tekerrürden ibaret anlaşılan. 2013 yılında, Elliptic Curve algoritmalarından Dual EC DRBG algoritmasında NSA kasıtlı olarak bazı sabitlerin kullanılmasına ön ayak olduğu ve bu sabitler sayesinde şifrelenmiş verileri rahatlıkla kırabildiği ortaya çıkmıştı.

  Anlaşılan millet Dual EC DRBG uzaklaştıkça yeni bir algoritma gerektiği anlaşıldı. Whatsapp'ta kullanılan Curve25519 Elliptic Curve algoritmasının da sabitlerinde NSA'in parmağı olmalı ki Facebook gibi NSA yanlısı tutum takılan bir firmanın iştirakı bir anda end-to-end encryption'a geçti.

  NSA herhalde bütün internet haberleşmesinin yalnızca kendisinin okuyabileceği şekilde olması için elinden geleni yapıyor. 2013'teki olayı hatırlamayanlara buyrun kaynak:

  https://www.schneier.com/blog/archives/2013/09/the_nsa_is_brea.html

 3. ya kim inanir buna , fiveeye tum dunyanin nefes alisini bile dinliyor

 4. iyi tiyatro dönüyor bu sıra.