iPhone'dan sonra sıra WhatsApp'ın şifrelenmiş mesajlarında

iPhone'dan sonra sıra WhatsApp'ın şifrelenmiş mesajlarında

Apple'ın FBI direnişinde yeni bir cephe açıldı: ABD yargısı bu kez WhatsApp'ın şifrelenmiş mesajlarına takıldı. Bir milyar kişi tarafından kullanılan popüler mesajlaşma uygulamasının aldığı talep, kullanıcı gizlilik ve güvenliği tartışmalarına daha yeni başladığımızı hatırlatıyor.

The New York Times'ın haberine göre halihazırda devam eden bir soruşturma sürecinde zanlı telefonununun dinlenmesini sağlayacak gerekli onay alınmasına rağmen yetkililer WhatsApp'ın şifreleme engeline takıldı. 2014 yılı sonunda baştan uca şifreleme uygulamasına geçen WhatsApp, uygulaması içindeki mesajların içeriğine bu sayede müdahale edemiyor. Habere göre yetkililer WhatsApp'tan bir yol bulmasını istiyor.

Soruşturmayla ilgili lokasyon gibi detaylar paylaşılmıyor ancak konunun terörizm olmadığı belirtiliyor. WhatApp konuyla ilgili henüz yorum yapmıyor ancak şirket daha bir ay gibi kısa bir süre önce Brezilya'daki bir uyuşturucu kaçaklığı soruşturmasında elinde olmayan bilgileri paylaşamayacağını belirterek, şifrelemenin mesajlara erişimini imkansız hale getirdiğini ima etmişti. Facebook hükümet taleplerine kısa sürede uymasıyla bilinen bir şirket olmasına karşın Apple davasında Apple'a tam desteğini gösteren bir açıklama yayınlamıştı.

Şifreleme denin akla ilk gelen mesajlaşma uygulamalarından Telegram bir süre önce DAEŞ üyeleri tarafından kullanıldığı yönündeki haberlerle gündeme geldi ve güvenlik otoriteleri şifreleme karşıtı argümanlarını destekelemek için bu haberleri kullanmakta gecikmediler. Yani Apple'ın karşılaştığı vakanın diğer teknoloji şirketlerinin de başına gelmesi yalnızca bir an meselesi...

Obama'dan Apple vs FBI yorumu

WhatsApp davası Apple gibi yasalarda kullanıcı gizlilik ve güvenliği konularının yeniden ele alınması gerektiğini gösteren bir örnek. Bugüne kadar insanları FBI vs Apple olmak üzere ikiye bölen tartışmalarda son olarak Başkan Obama "iPhone fetişizmi" yorumuyla gündeme gelmişti. SXSW'da konuyla ilgili soruları yanıtlayan Obama her iki tarafın da haklı olduğu noktaların altını çizdiği hassas dengeleri gözeten bir açıklama yaptı: "Bu konuda mutlakçı bir yorum yapmanız imkansız" diyen Obama: "Eğer argümanınız 'ne olursa olsun kara kutlar yapmalıyız' ise bence bu argüman 200-300 yıldır yaşadığımız dengeleri yansıtmıyor. Telefonlarımızı diğer bütün değerlerimizin üstüne çıkarıp, fetişleştiriyor. Ve bence bu doğru cevap olamaz" şeklinde konuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.