Tesla bugüne kadar tasarladığı en iddialı otomobil Model 3'ü tanıttı
Teknoloji

Tesla bugüne kadar tasarladığı en iddialı otomobil Model 3'ü tanıttı

Tesla 31 Mart'ta beklendiği gibi yeni elektrikli otomobili Model 3'ü tanıttı. Araç için son günlerde hızlanan geri sayım aslında Tesla'nın kurulduğu güne kadar gidiyor. Vaadi elektrikli otomobilleri ana akım hale getirmek olan Tesla için Model 3, bu yönde bugüne kadar attığı en önemli adım.

Model 3 Tesla'nın piyasaya sunduğu tüm araçlardan daha erişilebilir. 35 bin dolardan başlayan fiyatlarla ön siparişe açılan Model 3, Tesla'nın bugüne kadar geçemediği kritik eşiği hedefliyor. Daha büyük kitlelere ulaşmak için Türkiye ile bilrikte Brezilya, Güney Afrika, İrlanda, Hindistan, Güney Kore, Yeni Zelanda, Singapur ve daha birçok ülkede ön siparişe açılmış durumda. Ön sipariş için bin euro depozit ödemeniz gerekiyor.

model3

Elon Musk aracın 2017 yılı başından itibaren sevkiyatına başlanacağına yeterince emin olduğunu söylüyor. Halihazırda geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına giriş yapan Tesla, Model 3 ile eş zamanlı olarak dünya genelinde çok daha fazla erişilebilir olmaya hazırlanıyor. Musk 2017 yılı sonuna kadar ABD, Avrupa ve Asya'daki satış noktalarının sayısını 441'w çıkarmak istediklerini belirtiyor. Aynı sürede 15 bin şarj istasyonu planlayan Tesla, supercharger'larının da sayısını böylelikle iki katına çıkarıyor.

Tesla 35 bin dolar seviyesinde daha iyi otomobil bulamayacağınızı iddia ediyor ve Model 3'ün ön siparişlerinin ilk 24 saatte 115 bini ; tanıtımdan birkaç saat sonra 135 bini geçtiğini paylaşıyor. Bu, Tesla için yeni bir rekora işaret ediyor.

Merakla beklenen Tesla Model 3, minimum 346 km menzile sahip ve 0'dan 96.5 km/sa hızına 6 saniyede çıkıyor. Model S gibi arka ve dört çeker olmak üzere farklı versiyonlarla sunulacak olan Model 3, Model S'ten farklı olarak 15 inç'lik dokunmatik ekrana sahip. 4 kapılı araçta otopilot donanımı standart özellik. Ön camdan arka tavana kadar tek parça cam kullanılan aracın tasarımı da oldukça havalı.

tesla

Elon Musk bundan 10 yıl önce Tesla'nın resmi blogundan şirket için "gizli planını" açıklamıştı. Önce bir spor araba üret (Tesla Roadster) diyen Musk ikinci adımın bundan kazandığı parayla daha ucuz bir araba (Model S) üretmek olduğunu söylüyordu. Planın üçüncü aşaması ise bundan kazandığı parayla daha da ucuz bir araç üretmesiydi. Model 3, elektrikli araçları ana akım hale getirecek planın üçüncü ve son halkasını oluşturuyor. Musk bu aşamanın iki bölümden oluştuğunu söylüyor ve şimdiye kadar gördüklerimiz yalnızca birinci bölümü oluşturuyor. Model 3 bölüm 2 için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Yorumlar (6)
 1. Mazark Mazark

  ön sipariş formunda TR de var, onu da belirtin bence

 2. Asıl sorulması gerekeni kimse sormuyor , batarya ömrünü kaç yılda tamamlıyor! çünkü batarya fiyatı araç fiyatı ile nerdeyse aynı. Yani 2 sene sonunda bataryalar %50 şarj tutmaya başladığında sürüş menzili de yarıya inecek , tamamen bittiğinde de araç kullanılmaz olacak. Şuan ki batarya teknolojisi ile pilli araba almanın hiçbir mantığı yok.

  1. Deniz . B Deniz . B

   bu konuda tesla gerekli işlemi ortaya koymuş 8 yıl batarya garantisi veriyor...

 3. Mert Alkanat Mert Alkanat

  Acrx umarım alırsın kardeşim. Bizi de atarsın artık yol üstü bir yerlere...

 4. Yeni Amerika'dan geldim. Silikon vadisinde arabaların yarısı zaten elektrikli. Bizim gibi politikası olmayan ülkelerde bu gelişme yansımıyor. Apple personeline ait oto parkta saydım bir sürü Tesla vardı. Bu teknolojiyi bizde test edelim dedik ama bizim ehliyet ile test sürüşüne izin vermediler. Ama şunu söylemeliyim gerçekten bir çağ kapanıyor ve yeni bir çağ başlıyor. Aynı bir zamanlar tuşlu cep telefonundan şuan kullandığımız dokunmatik telefonlara geçiş gibi. Burada nasıl Nokia, Siemens gibi devler piyasadan silindi. Burada da büyük otomobil firmalarının bazılarının 3-4 yılda kaybolduklarını göreceğiz.

 5. Yeter artık passattan bıktık d sınıfı ve hep alman arabası artık farklı lüks otoları denemeliyiz .TESLA bunun için çok iyi bir örnek hem yakıt diye bir sorun yok