Siyahlara özel dating sitesi: Bae
Girişim

Siyahlara özel dating sitesi: Bae

Geçtiğimiz günlerde Erdal Kaplanseren tarafından kaleme alınan "Beyazlara özel dating sitesi ırkçılık mı, girişimcilik mi?" yazısının ardından gelen yorumlar ve araştırmalar gösteriyordu ki, bu tarz dating siteleri birer ırkçılık örneği değil, kullanıcıların ihtiyacı gözetilerek ortaya çıkıyor.

Bae adlı uygulamanın öğrenci kurucuları da sektörde böyle bir açığı keşfetmiş ve sadece siyahilerin katılabileceği bir dating uygulaması geliştirmiş. Nisan 2015'de yayına alınan uygulama, bir iki haftada 17 bin indirilme sayısına ulaşmış ve hali hazırda katlanarak büyümesini sürdürüyor.

Bae'nin açılımı, Before Anyone Else. Jordan Kunzika, Brian Gerrard ve Justin Gerrard tarafından kurulan Bae'nin kadrosu da oldukça sağlam.  Fotoğrafta solda oturan Jordan Kunzika, Bae'nin CTO'su, teknoloji devlerinin dikkatini de çekmeyi başarmış. 21 yaşına basmadan Microsoft ve Google'dan tam zamanlı iş teklifleri alan Kunzika, Bae'yi seçmiş ve kariyerini girişimci olarak sürdürmek kendisine daha mantıklı gelmiş. Kurucu ortaklar da birbiriyle okulda tanışıyor ve böyle bir uygulamayı hazırlamaya başlıyorlar. Kısacası işin hikayesi her başarılı sosyal ağ girişimin hikayesi gibi kampüse dayanıyor.

Bae kurucularının amacı, ABD'deki en iyi siyahi dating uygulaması olabilmek ve hem tüm ABD'de hem de Afrika bölgesinde kullanıcı sayılarını artırmak. AppStore ve Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen uygulama için aynı zamanda bir Facebook kullanıcısı olmanız gerekiyor. Facebook ile giriş özelliği kullanılan uygulama, aynı zamanda Facebook'un FbStart Accelerate programına da kabul edilmiş.

Yorumlar (4)
  1. Bence de bu ırkçılık değil. Beyaz veya siyahi olmak ırkçılığın dışında bir tanımla insanın bir özelliği olarak görülüyorsa bir date sitesi için filtreden farksız olacaktır. Belli bir hedef kitleye odaklanmak başarıyı da getirebilir.

  2. Karahan Karahan

    her şey gelişiyor teknoloji nerelere geliyor ama kafalar hala aynı. siyah beyaz ayrımı teknolojiye ayak uydurdu.

  3. "Dövlöt bize bakmiyir"'in amerikan versiyonlar... Her yerde ırkçılık diye ağlarlar ama en büyük ırkçılığı kendileri yaparlar.

  4. ırkçılık mı dikey mi diye çok tartışılık bu girişim