Beyazlara özel dating sitesi ırkçılık mı, girişimcilik mi?

Beyazlara özel dating sitesi ırkçılık mı, girişimcilik mi?

beyazHenüz ülkemize taşınmamış olsa da, Amerika'da sene başından beri dinmeyen tartışma konularından biri, sadece beyazların tanışması ve kaynaşması için kurulmuş olan "wherewhitepeoplemeet.com" adlı site. Çıkış noktası, beyaz ten rengine sahip insanların birbirini bularak gelecek mutlu günlere yelken açmasına vesile olmak gibi masum bir amaç taşısa da, sitenin kurucuları ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya. Sitede yaptığım küçük bir turda, pek çok çikolata renkli üye gördüğümü de peşinen söyleyeyim.

Tarihi, internetin varlığı kadar eski olan dating girişimlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Akıllı telefonların hayatımıza katılmasıyla birlikte, başta Tinder olmak üzere, konum tabanlı "takılma" uygulamaları boy göstermeye başladı. Her ne kadar ülkemizde hem kelime hem de uygulama olarak tam olarak karşılığı bulunamasa da (Tinder'a telli duvaklı düğün fotoğraflarını koyan hanım kızlarımız bunun en basit örneklerinden biri), bilhassa Amerika ve Avrupa'da "dating" bir kültür halini almış durumda. Türkçede "takılmak" gibi bir karşılık yakın görülse de, dating için şöyle eli yüzü düzgün bir yerli alternatifimiz yok ne yazık ki. Buna "ilişki" diyemeyiz zira dating'in özü, ilişki ihtimali (takılmak diyelim) üzerine kurulu. Hatta ilişki kaygısı gütmeksizin, hoşça zaman geçirme takılma maksatlı da olabiliyor. "Partner" sitesi/uygulaması demek de fazla ruhsuz kalıyor sanki. Yılmaz Erdoğan'ın o hisli şiirindeki "ben senin beni sevebilme ihtimalini seviyordum" dizesindeki romantizmi de taşıyan bir karşılık bulan varsa yorum olarak yazsın.

wherewhitepeoplemeet Otoyol üzerlerine verdiği billboard ilanlarıyla birlikte sitenin hem üye sayısında, hem de hakkında protesto kampanyası düzenleyen sayısında artış olmuş.

İki ucu sakıncalı bir değnek Dallas'ta, nüfusunun %90'ından fazlasını beyazların oluşturduğu bir mahallede ikamet eden 53 yaşındaki Sam Russell adlı girişimcinin aklına, sadece beyaz insanlar için bir dating sitesi kurma fikri gelmiş. Ergen oğlundan bu muhteşem fikri bir web sitesine dönüştürmesini istemiş. Gördüğü ilgi, fikrin enteresanlığıyla birlikte, düpedüz ırkçı bir yaklaşım olduğu yönünde yoğunluk gösterince, sitenin kurucusu "Bunun ırkçılık olduğunu düşünmüyorum. Fırsat eşitliği sunmaya çalışıyoruz. İnsanlar her ne kadar sesli olarak dile getirmese de, ilişki konusunda bu tarz keskin ayrımlara sahipler." açıklamalarında bulunmuş. Normalde otomobil satışı yapan bir şirketi bulunan Russell, siteyi geçtiğimiz yaz eşiyle birlikte kurmuş. Sitenin günlük kullanıcı sayısı 100 bin civarında. Sitenin sahibi Sam Russell, toplam üye ve ücretli üye sayılarını paylaşmaktan çekiniyor. Olabildiğince beyaz bir fotoğrafımla siteye kaydolup rast gele yaptığım listelemelerde siyah insan görmem hiç zor olmadı. Belki bir çeşit protesto için siyah kadınlar ve erkekler bu siteye üye oldular, bilemiyorum.

cikolata

Siyahlara özel dating sitesi 2002'den beri var Her ne kadar sitenin tüm görsellerinde ve adında beyaz insanlara dikkat çekilse de Russell, (belli ki tepkilerden çekindiğinden) her ırk veya etnik kökenden insanın bu siteye üye olabileceğini söylüyor. Geleneksel dating sitesi ve uygulamalarında olduğu gibi, wherewhitepeoplemeet.com'da da ayrıntılı arama, mesajlaşma, sanal hediye yollama gibi ek özellikler için ücretli paketler sunuluyor. Uzun süredir faaliyette olan dating servislerinde, kullanıcıların arama yaparken milliyet, din ve etnik köken bazlı arama yapabildiğini düşünecek olursak, sadece beyazlar için bir dating sitesinin fazlasıyla açıksözlü olmak haricinde, ayrımcı olduğu görüşüne kişisel olarak katılmıyorum. Öyle ki, Amerika'da yaşayan siyahların (sadece siyahların) tanışıp hoşça zaman geçirmesi için kurulan dating siteleri eskiden beri var. Bunlardan en meşhuru olan blackpeoplemeet.com, 2002'de kurulmuş. Sitenin sahibi olan People Media adlı şirketin, -öyle bakılırsa- buram buram ayrımcılık kokan pek çok topluluk sitesi bulunuyor, girip bakabilirsiniz.

Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler Adam Smith'in o ünlü özlü sözündeki gibi; bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. Bir grup yapınca "ay ne şirin", diğeri yapınca "ırkçılık" denmesin. Böyle bir girişimin arkasında durup, sitede sadece beyazların bulunduğu vaadinin arkasında durmak; elbette, ırkçılığın sadece siyah karşıtlığı olarak algılandığı  Amerika Birleşik Devletleri'nde yürek ister. Muhtemeldir ki, sitenin kurucuları gerçekten de siyahları kabul etmeyecekleri bir site fikriyle yola çıkmışlardı fakat gelin görün ki girişimciliğin yolu sarp ve yokuşludur. "Diğerlerini" aşağılamadıktan sonra; kişilerin durum ve tercihlerine göre niş girişimleri umursamıyorum. Bakın, destekliyorum demiyorum; bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler tavrı bu. Sadece veganların, sadece belli bir dine mensup olanların, sadece belli bir dini yaşam tarzı olarak benimseyenlerin, sadece kızıl saçlıların, sadece uzun boyluların tanışması ve gününü gün etmesi için dating siteleri kurulabilmeli. Sözlerimi, "yaşasın halkların aşkı" diyerek bitirmek istiyorum.

Not: Bu yazımdaki görüşlerim sebebiyle beni ırkçı ilan ederek sosyal medyada linç etmezseniz sevinirim:)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.