Yazılım şirketlerinin tüm endüstrileri ele geçirmeye başladığı bir sürecin ortasındayız

Yazılım şirketlerinin tüm endüstrileri ele geçirmeye başladığı bir sürecin ortasındayız

Ekran Resmi 2016-03-09 11.08.01Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016Kaan Terzioğlu ve Richard Dobbs'un konuşmalarını sizlere aktarmıştık. Günün öne çıkan konuşmalarından birine ise girişimci ve yazılımcı Brad Templeton imza attı.

Ne şirketi olursanız olun yazılım şirketi olmanız lazım aksi halde yok olacaksınız özeti ile öne çıkan konuşmanın detaylarına birlikte bakalım.

Moore yasası ile konuşmasına başlayan Brad Templeton bu yolla yakalanan hızlı büyümeye değindi. Kısaca Moore Yasası, Intel'in kurucularından Gordon Moore'un makalesinde yer alan "mikroişlemciler içindeki transistör sayısı her yıl iki katına çıkacaktır yasasıdır. İlerleyen süreçte Moore bu öngörüsünü her iki yılda bir iki katına çıkacak şekilde düzeltmiştir.

İşlemci sayısının eksponansiyel büyümesi ile dijital dönüşümün de aynı derecede sürdüğünü paylaşan Brad Templeton, dünyanın önemli teknoloji yatırımcılarından Marc Andressen'den "Software is eating up the world" yani yazılım, dünyayı içten içe yiyecek dediğini paylaştı.

Ekran Resmi 2016-03-09 11.11.33

Konuşmasını ne şirketi olursanız olun yazılım şirketi olmanız lazım, aksi halde yok olacaksınıza getiren Brad Templeton'un bu konuda ilk örneği Kodak ve Instagram karşılaştırması oldu. Brad, 17 bin çalışan ile batan Kodak'a karşılık 13 çalışana sahipken Facebook'un 1 milyar dolara aldığı Instagram'ı bunun önemli bir örneği olarak nitelendirdi.

Bir diğer karşılaştırması ise Hyatt ile airbnb oldu. Onlarca oteli, binası olmasına karşılık Hyatt'ın 5,5 milyar dolar değerlemeye sahip olduğunu belirten Brad Templeton, buna karşılık airbnb'nin ofisleri haricinde herhangi bir fiziksel alanı bulunmamasına karşılık 25 milyar dolar değerlemeye sahip olduğunu paylaştı. Brad aradaki farkı ise sadece yazılıma bağladı. Bu arada dipnot olarak belirtelim Hyatt'ın değeri 10 milyar dolar civarında seyrediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.