Yazılım şirketlerinin tüm endüstrileri ele geçirmeye başladığı bir sürecin ortasındayız
Dijital

Yazılım şirketlerinin tüm endüstrileri ele geçirmeye başladığı bir sürecin ortasındayız

Ekran Resmi 2016-03-09 11.08.01Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016Kaan Terzioğlu ve Richard Dobbs'un konuşmalarını sizlere aktarmıştık. Günün öne çıkan konuşmalarından birine ise girişimci ve yazılımcı Brad Templeton imza attı.

Ne şirketi olursanız olun yazılım şirketi olmanız lazım aksi halde yok olacaksınız özeti ile öne çıkan konuşmanın detaylarına birlikte bakalım.

Moore yasası ile konuşmasına başlayan Brad Templeton bu yolla yakalanan hızlı büyümeye değindi. Kısaca Moore Yasası, Intel'in kurucularından Gordon Moore'un makalesinde yer alan "mikroişlemciler içindeki transistör sayısı her yıl iki katına çıkacaktır yasasıdır. İlerleyen süreçte Moore bu öngörüsünü her iki yılda bir iki katına çıkacak şekilde düzeltmiştir.

İşlemci sayısının eksponansiyel büyümesi ile dijital dönüşümün de aynı derecede sürdüğünü paylaşan Brad Templeton, dünyanın önemli teknoloji yatırımcılarından Marc Andressen'den "Software is eating up the world" yani yazılım, dünyayı içten içe yiyecek dediğini paylaştı.

Ekran Resmi 2016-03-09 11.11.33

Konuşmasını ne şirketi olursanız olun yazılım şirketi olmanız lazım, aksi halde yok olacaksınıza getiren Brad Templeton'un bu konuda ilk örneği Kodak ve Instagram karşılaştırması oldu. Brad, 17 bin çalışan ile batan Kodak'a karşılık 13 çalışana sahipken Facebook'un 1 milyar dolara aldığı Instagram'ı bunun önemli bir örneği olarak nitelendirdi.

Bir diğer karşılaştırması ise Hyatt ile airbnb oldu. Onlarca oteli, binası olmasına karşılık Hyatt'ın 5,5 milyar dolar değerlemeye sahip olduğunu belirten Brad Templeton, buna karşılık airbnb'nin ofisleri haricinde herhangi bir fiziksel alanı bulunmamasına karşılık 25 milyar dolar değerlemeye sahip olduğunu paylaştı. Brad aradaki farkı ise sadece yazılıma bağladı. Bu arada dipnot olarak belirtelim Hyatt'ın değeri 10 milyar dolar civarında seyrediyor.

Yorumlar (3)
 1. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Yazılım sektörü gerçekten çok fazla değerlendi çok şişti şişen şeyler patlar yazılım sektöründe bu çok geç olabilir e-fatura yazılımına bakın sadece 1000 adet KamuSM Sertifika 150tl çok avantaj sağlanacakmış güya 1000 adet yani 2 top a4 kağıtı 15TL unutuluyor 50-60 cilt pazarlık etseniz matbaadan fatura bin adeti 50-60TL ye yapılabilir Bugun tamamen bedava yada 3-5dolara SSL sertikası bile buluna biliniyorken entegrasyon saklama masraflarını geçtim kamu SM mali mühür bile normal faturadan daha pahalı ..Kep olayıda da var sanırsınız uzay mekiği yapmışlar altı üstü delil sayılan sertifikalı e-mail çinden 1dolara ürün alınıyor bedava geliyor bizden email gönderme başına 2-3tl masraf isteniyor ondan sonra esnaf borcunu ödeyemiyor ödeyemez tabi Şimdi şunada geleceğim mikroişlemci transistör sayısı her sene iki katına çıkacakmış ya Satranç tahtası ile buğday taneleri hikayesindeki padişah gibi konuşmuş moore yasasıymış hang mantıkla buna inanaılıyor muhtemel ömrü yeterse 5yılda bir diye günceller

 2. Mehmet Can Mehmet Can

  İnsan ruhu olmadan bir hiçtir. Yazılımlar da donanımların ruhudur. Bilişim teknoloji ürünleri ve B2 ve M2M ile işletmeler tam entegre olduklarında tüm şirketler mecburen içlerinde mutlaka tasarım ve yazılım birimleri kurmak zorunda kalacaklardır.

  Yada KOBİMASYON kullanacaklar :)

 3. Isimsiz Isimsiz

  Yazilanlara gore cok guzel bir konusmaya benziyor. Acaba bunun video kaydi yayinlanacak mi bir yerde? Ben de izlemek isterim.