Arda Kutsal, Getir'in yatırımcıları arasına katıldı
E-Ticaret

Arda Kutsal, Getir'in yatırımcıları arasına katıldı

Bugün Nazım Salur,  Getir.com'un 7 aylık hikayesini anlatırken Webrazzi'nin kurucusu Arda Kutsal'ın da Getir'in yatırımcıları arasına katıldığını paylaştı.

Sahnede yapılan açıklamayla Arda Kutsal'ın da kişisel olarak Getir yatırımcıları arasına katıldığını öğrendik. Yatırımın mali detaylarını ise paylaşılmadı ama Arda Kutsal'ın Getir'in küresel açılım hedeflerine katkı sağlayacağını söylemek mümkün.

Nazım Salur, Getir'in toplam 500 kişilik bir ekibe ulaştığını ama ofiste 80 kişilik bir ekibin çalıştığını paylaştı. Araç sayısının da 100'ü geçtiğini söyleyen Salur, bu yıl sonuna kadar San Francisco, Dubai ve Londra’ya açılmak istediklerini söyledi. Nazım Salur, Getir’in ilk yatırımcılarının Serkan Borançılı ve Arkady Volozh olduğunu ifade etti.

Getir'in ilk 7 aylık serüvenine dair bilgileri diğer yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Orkun Orkun

  Arda Kutsal kendi aldığı ve yaptığı yatırımların tutarını açıklamaz ama herkesten öğrenmek için sürekli sorar.

 2. Webrazzi'nin içinde Arda Kutsal geçen yatırım haberlerinde rakam paylaşmaması ironi değilde nedir? Başka yatırım, girişim haberlerinde rakamları öğrenmede sahip olduğunuz ısrarcılık hemen yanınızdakilere sökmüyor galiba.

 3. Ragıp Mestek Ragıp Mestek

  Arda Kutsal'ın kim olduğunun makale içinde belirtilmemiş olması da ayrıca manidar... Adam bu kadar uğraşmış blog için, bence gururla yazmalı bu tür şeyleri.. Kingmaker kendisi, niye gocunsun ki? Şefaf olsun yeter..

 4. Rakam paylaşmadığına göre çok küçük bir yatırımdır. Olay reklam.

 5. Getir'in sonu bu gidişle tazedirekt.com un sonu gibi olacak. Ayrıntılı fizibiliteye gerek yok. Nazım Bey'in paylaştığı günlük 2 bin sipariş, ortalama 25 TL sepet fiyatından yola çıkalım. Bu arada bu business'ta 25 TL ort. sepet fiyatı olmasının imkanı yoktur:( Satılan mal maliyeti %50 gibi iyimser bir rakam olsa, günde 50 Bin TL, ayda 1.5 Milyon TL ciro yapar, SMM düştükten sonra brüt 750 Bin TL aylık gelir olur.

  En heyecanlı bölüm kuşkusuz "gider" kaleminin analitik incelemesi!

  500 çalışan! (Bunların en az 150'si en problemli çalışan tipi, motorcu) . SSK dahil en az aylık 2 milyon TL gittikçe artan gider demek,

  Buna 50 ticari araç, 100 Motosiklet 'in yatırım, işletme ve amortisman giderlerini ekleyin!

  25 deponun giderlerini koyun!

  Ayda 200 Bin TL reklam ve tanıtım koyun!

  Genel Yönetim giderlerini koyun!

  Aylık yuvarlak olarak 2.5-3 milyon TL net gider söz konusu!

  Kuşkusuz herkes evine bir gofret ve su ister. Mutlu olur birilerinin GETİRmesinden...

  Ama Getir'in şu anda aylık zararı 2 Milyon TL'nin üzerinde. Ve bu zararın bilimsel bir büyümede başa başı yok. Hep şemsiye gibi açılıyor!

  Getir, ancak batırır! Kar etme ihtimali olmayan hiçbir işi sürdürülebilir olamaz. Tazedirekt'in de hiçbir zaman kar edebilme olasılığı yoktu! Battı....

  Kimse kusura bakmasın!

  Eğer biraz yatırım fizibilitesi biliyorsanız, oturun hesabı siz yapın!

  Sanırım Nazım Bey BiTaksi'den kolay yatırım aldı. Burada bir fantezi işi deniyor. Belki bir zengin rus yatırımcı yatırım yapar!

 6. Türkiye'den yakında milyar USD'lık Startup'lar çıkmaya başlayacaktır. Yemeksepeti'nin başarısı bunun önünü açtı. Fakat Hasan Aslanoba gibi önde gelen Melek Yatırımcılar ve 212 Ventures gibi internet yatırım fonlarının milyonlarca dolar yatırım yaptığı işlere ve gidişlerine baktığımızda durumun vahim olduğunu görüyoruz. Çünkü yaptırım yaptıkları işlerin çok büyük kısmı "batak" özellikler taşımaktadır.

  Hangi kriterlerle yatırım yaparlar?

  Nasıl bir iş planı öngörürler?

  Bir exit planlamaları en baştan var mıdır?

  Proje Yönetimin nasıl yapıyorlar?

  v.s.

  Türkiye'deki Startup yatırımcılarında bir diğer dikkat çekici özellik kendi küçük alanlarında daha çok "sürü psikolojisi" ile hareket etmeleri. Bu mantıkta sözde risk azaltıyorlar:(

 7. Ömer Ömer

  Demek ki aylık 8-10 milyona ulaşınca başabaş olacaklar. Bu yatırımı yapacak biri varsa, bu iş de kara gecer, atla deve bir konu degil.

  Esas konu burada ulkenin içine girmekte olduğu olumsuz yatırım ortamı. Yatırımcı 10x- 25x getiri beklerken, arsa-apartman işleri yürürken, ölçeklenebilirliği bu kadar düşük bir işe giren olur mu? Eskiden olsa kesin olurdu, şimdi göreceğiz.

 8. Denizeren Denizeren

  AĞA'lar fikir aşamasında yatırıma geçmediği sürece hep kaybedecekler bu kadar da büyük konuşuyorum. Sistem hep aynı siz yapın biz bir bakalım büyüyebilecek mi bu iş ? Neden çekirdekten yatırım yapılıp büyümeyi izlemiyorsunuz ? yani neden çocuk istiyorsunuz 5 yaşında olsun aman yeni doğmuş olmasın kim uğraşacak mantığı değil mi. Yeni doğanı eğitmek zor tabi