Ekşi İsyan: 340 Sözlük yazarı 234 bin entry sildi

Ekşi İsyan: 340 Sözlük yazarı 234 bin entry sildi

Ekşi Sözlük direnişi büyüyor... Son paylaşımlara göre 340 Sözlük yazarı kendilerine ait 234 bin entry'yi de silerek platformu terk etti ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor. Sözlük'ün son dönemdeki yönetimini gerekçe gösteren yazarlar, platformun kendilerine değerli olduklarını artık hissettirmediğini savunuyorlar.

Düşünülenin aksine yazarların isyanına sebep veren tek bir gelişme yok. Geçtiğimiz hafta yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler'in açılışı ise bardağı taşıran son damla olmuş gibi görünüyor. Zira yazarları Ekşi Sözlük'ün Ekşi Şeyler'deki içerikleri kendi izinleri olmadan yayınlamasını doğru bulmuyorlar.

Bunu bir "emek hırsızlığı" olarak gören yazarlar için geliştirilen bir Chrome eklentisi bile var. Ekşi Sözlük Entry Silici adlı eklenti, yazarların ilk günden bugüne kadar geçen sürede Sözlük'te yayınlanan tüm entry'lerini çöpe gönderiyor.

Takipçilerinin iyi bildiği gibi, Ekşi İsyan'ın kökleri Ekşi Şeyler'den daha eskiye, 28 Şubat tarihine gidiyor. "28 şubat 2016 sözlük direnişi" olarak kayıtlara geçen vaka Sözlük'ün yeni tasarımının devreye alınmasıyla patlak vermiş, 800 yazar Sözlük'ün klasik temasına geri dönüş yapılıncaya kadar Sözlük'e entry girmeyeceğini açıklamıştı. ''İçeriği benim doldurduğum sözlükte, benim fikrim neden önemli değil?'' diye soran yazarlar, Sözlük yönetimini eleştirerek,  daha katılımcı bir yönetim anlayışı taleplerini dile getiriyorlardı.

Yazarları bu noktaya getiren gelişmeler arasında Ekşi Sözlük kullanıcı sözleşmesinin Sözlük ahalisi için ani sayılabilecek bir şekilde değiştirilmesi de var. Her ne kadar Ekşi Sözlük değişiklikle yasal açıdan sakıncalı bir durum yaratmamış da olsa, yöntemin kullanıcıların bir bölümünü memnun etmediği ortada.

eksiseyler4

Ekşi Sözlük kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe bağımlı platformlarda, ki Facebook da bunlardan biri, ister tasarım ister yayın politikasına dokunsun yapılan kapsamlı değişikliklerin kullanıcıların bir bölümü tarafından reddedileceğini kestirmek zor değil. Ancak Sözlük'ü bu genellemenin dışına çıkaran bir durum, üst yönetimdeki önemli değişiklik.

Kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun geçtiğimiz yıl Ekşi Sözlük'ten ayrılmasıyla birlikte başlayan süreç kullanıcıları tedirgin etmiş gibi görünüyor. Tepeden inmeci bir yaklaşımı istemediğini söyleyen Sözlük'te yönetimin bu tip anlayışın tutmayacağını kestirmesi zor değil. Söz konusu bir geçiş süreciyse Sözlük'ün yazarlarıyla yeniden bağlantı kurması, onları daha fazla dinlemesi ve onlara daha fazla kendini açıklaması gerekebilir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.