Ekşi İsyan: 340 Sözlük yazarı 234 bin entry sildi
Girişim

Ekşi İsyan: 340 Sözlük yazarı 234 bin entry sildi

Ekşi Sözlük direnişi büyüyor... Son paylaşımlara göre 340 Sözlük yazarı kendilerine ait 234 bin entry'yi de silerek platformu terk etti ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor. Sözlük'ün son dönemdeki yönetimini gerekçe gösteren yazarlar, platformun kendilerine değerli olduklarını artık hissettirmediğini savunuyorlar.

Düşünülenin aksine yazarların isyanına sebep veren tek bir gelişme yok. Geçtiğimiz hafta yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler'in açılışı ise bardağı taşıran son damla olmuş gibi görünüyor. Zira yazarları Ekşi Sözlük'ün Ekşi Şeyler'deki içerikleri kendi izinleri olmadan yayınlamasını doğru bulmuyorlar.

Bunu bir "emek hırsızlığı" olarak gören yazarlar için geliştirilen bir Chrome eklentisi bile var. Ekşi Sözlük Entry Silici adlı eklenti, yazarların ilk günden bugüne kadar geçen sürede Sözlük'te yayınlanan tüm entry'lerini çöpe gönderiyor.

Takipçilerinin iyi bildiği gibi, Ekşi İsyan'ın kökleri Ekşi Şeyler'den daha eskiye, 28 Şubat tarihine gidiyor. "28 şubat 2016 sözlük direnişi" olarak kayıtlara geçen vaka Sözlük'ün yeni tasarımının devreye alınmasıyla patlak vermiş, 800 yazar Sözlük'ün klasik temasına geri dönüş yapılıncaya kadar Sözlük'e entry girmeyeceğini açıklamıştı. ''İçeriği benim doldurduğum sözlükte, benim fikrim neden önemli değil?'' diye soran yazarlar, Sözlük yönetimini eleştirerek,  daha katılımcı bir yönetim anlayışı taleplerini dile getiriyorlardı.

Yazarları bu noktaya getiren gelişmeler arasında Ekşi Sözlük kullanıcı sözleşmesinin Sözlük ahalisi için ani sayılabilecek bir şekilde değiştirilmesi de var. Her ne kadar Ekşi Sözlük değişiklikle yasal açıdan sakıncalı bir durum yaratmamış da olsa, yöntemin kullanıcıların bir bölümünü memnun etmediği ortada.

eksiseyler4

Ekşi Sözlük kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe bağımlı platformlarda, ki Facebook da bunlardan biri, ister tasarım ister yayın politikasına dokunsun yapılan kapsamlı değişikliklerin kullanıcıların bir bölümü tarafından reddedileceğini kestirmek zor değil. Ancak Sözlük'ü bu genellemenin dışına çıkaran bir durum, üst yönetimdeki önemli değişiklik.

Kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun geçtiğimiz yıl Ekşi Sözlük'ten ayrılmasıyla birlikte başlayan süreç kullanıcıları tedirgin etmiş gibi görünüyor. Tepeden inmeci bir yaklaşımı istemediğini söyleyen Sözlük'te yönetimin bu tip anlayışın tutmayacağını kestirmesi zor değil. Söz konusu bir geçiş süreciyse Sözlük'ün yazarlarıyla yeniden bağlantı kurması, onları daha fazla dinlemesi ve onlara daha fazla kendini açıklaması gerekebilir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (51)
 1. Rebel Head Rebel Head

  Bombos muhabbetler, istediklerini yaparlar. Facebook degisince aglayan tiplere benziyorlar/

  "Benim bir entry'm izinsiz kullanılırsa dava açarım." demis editor at large. Webrazzi'ye ait olan sosyalmedya.co'nun eksi sozluk entrylerinden yaptigi galerilerden haberi var mi? Bunlar icin izin aliniyor mu?

  Ornegin: http://sosyalmedya.co/iliski-bitiminde-yazilan-devasa-boyuttaki-mail-uzerine-tespitler/1/

  1. Abdullah Abdullah

   O zaman ekşi yazarları facebook da kullanmasınlar Mark Zuckerberge para kazndırıyorlar facebook kullanarak, üstelik paylaştıklarına para da almıyolar Marka da isyan edip faceyi silin.

   Niye twitter kullanıyorlar tweet atıyorlar orda da Jack a para kazandırıyorlar. Jack size para veriyor mu çok güzel tweet attın diye.

   Hadi onu da geçtim ekşi yazarları insanlara küfür edip saçma sapan konularda yazıyorlar ve yazdıkları çöplüklere emek diyorlar.

   Bu yorumu yazarken bende webrazzi den para istiyorum yoksa bir daha yorum yazmam :) hadi kalın sağlıcakla

 2. Tuna Celik Tuna Celik

  Bana daha cok sozluk yazarlarinin ego krizi gibi geldi...

  1. Zubeyir Zubeyir

   Ego krizi mi? Sizin üzerinizden, fikirlerinizden, araştırmalarınızdan birileri para kazanıyor ve bunun adı ego krizi oluyor. Ego krizi olsa insanlar yazdıkları entrylerini silmezdi.Bu net olarak bir direniştir. Kapitalist sistemin küçük oyuncular üzerinden para kazanmasını engellemek adına insanlar binlerce entrylerini emeklerini sildiler. Bir blogunuz var diyelim ve bu blogta küçük hikayeler yazıyorsunuz. Sonra biri gelip bu hikayeleri kitap haline getirip satıyor. Hakkınızı ararsanız ego krizi yüzünden mi aramış olursunuz? He diyeceksiniz ki blog bana ait ekşi sözlük onlara ait değil. Sözleşme maddesi tek taraflı değiştirildiğinden dolayı bu konu bu kadar büyüdü.

   Emek hırsızlığını bu kadar meşrulaştırmayalım lütfen.

   1. Çok güzel yazmışsınız.

  2. Ahmet Turan Ahmet Turan

   Aynen katılıyorum size .. Tamamen ego ..

  3. Semizotu Semizotu

   Gerek sosyal ağlar olsun,gerek sözlükler olsun tamamen üye odaklı çalışmak zorundalar. Zaten bunlara içeriği üyeler kazandırıyor. O zaman bir şeyler yapılırken de yazarlara da konuşma hakkı sunacaksınız.

  4. Ibrahim Kazanasmaz Ibrahim Kazanasmaz

   Gerçek ekşisözlük yazarlarına yakışır direniştir. Egoyla alakası yok, özssaygı ile ilgili durum. Mal gibi kendini kullandırtmıyorlar, katılanları tebrik ediyorum.

  5. Yetkili Misin? Yetkili Misin?

   siz kimsiniz ki?

  6. Ego krizi Dürümcüde var.İnsanların emek verdiği, bilgi ve gündem kaynağı olarak kullandığı ve en önemlisi kullanıcıları tarafından ayakta kalan bir site kullanıcılarının hiç bir fikrini değerlendirmemesi ve üstüne üstelik ben yaptım olacak felsefesine sahip olmasıdır.İnsanlar son bir kaç yıldır olan gidişattan dolayı isyan etme durumuna geldiler.Koskoca reddit kullanıcıları yöneticinin istifasına sebep oldular nedeni aynı ekşi sözlükte şuan yaşanan durumdan dolayı.

   Sevgili dürümcümüz önemli bir noktayı kaçırıyor burada yazan insanlar diğer sözlükleri ve global olanları takip edenlerden oluşuyor ve buralara bir hareket olursa geri dönülmez bir yola girer ve internet dünyamızda düzen değişir.

  7. Engin Engin

   Merhaba sevgili Tuna;

   Biz insanlar dediğiniz gibi arada ego krizlerine gireriz, sürekli pohpohlanmak ve değerimizin bilinmesini isteriz, eğer bilinmezse de ortalığı yakar yıkar geçeriz. Maalesef bu böyledir.

   Şimdi rica ediyorum sizden lütfen 10-12 milyar olduğunu umduğumuz ama bir önceki yorumunuzda 5 milyardan fazla olması pek olanaklı görünmeyen nöronlarınızı kullanarak şu soruma cevap veriniz;

   Sırf dünya daha güzel, daha yaşanabilir bir yer olsun, çocuklarınız daha yeşil, daha temiz bir doğada büyüsün diye ektiğiniz fidanlar büyüyünce, birilerinin gelip onları söküp marangozlara sattığını düşünün...Tamam, şimdi düşünebildiyseniz, bu size etik geliyor mu? Gelmiyorsa üzgünüm, önce kendim sonra sizin adınıza, eğer etik gelmiyorsa ve bir tepki gösterecekseniz bilin ki sonrasında ego krizi geçirdi diyecekler sizin için.

  8. Kemal Kemal

   Yazarların fikri sorulmadan tema değiştirildi. Ekşişeyler diye bir site açılıp yine yazarlara sorulmadan entryleri burada paylaşıldı. Ve kullanıcı sözleşmesi değiştirilip buna ortam hazırlandı. Yeni tema daha çok reklam alabilmesi için olabildiğince boşluklu yapıldı. Sonunda kullanıcılar yönetimin daha fazla para kazanmak için diktatörleşmeye başladığını düşünerek isyan etti. Sonuçta içeriğini kullanıcıların oluşturduğu bir sitede kullanıcılara hiçbir şey sorulmadan yöneticilerin kafasına göre davranması sinirlendirdi kullanıcıları.

 3. Kazandığı paranın birazını da ekşideki tescilli yazarlara ayırsın.Patlama olur diye düşünüyorum.

 4. Antieksi Antieksi

  Çamurca entry girilen yerde temiz sofra istemek tam da ekşi yazarlarına yakışan bir tokaydı zaten. Çok kaliteli içeriklerini silerek gitmeleri şaşılacak birey değil

 5. Abdullah Yıldız Abdullah Yıldız

  Sözlüğün yeni tasarımını beğendim ancak begenmeyen yazarların öne sürdüğü gerekçelerde dikkate şayan. Ekşi Şeyler'e gelince bu konuda kesinlikle isyan eden yazarlar haklı..bu bildiğin hazıra konmaktır

 6. Ekşi Bir Şey Ekşi Bir Şey

  Merhaba,

  Ekşisözlük denen oluşumun yıllardır özgürlükçü takılması ancak bir isyana bile tahammül edemeyerek entry sildirmemesi, bazı yöneticilerinin burnundan kıl aldırmaması vs büyük rezalet. Demek neymiş? Her şey kaznadığın paraya dokunana kadarmış.

  Burada kabul edilmesi gereken şey şu; ekşisözlük, kullanıcıları olmadan bir hiç. 0. ve bu kullanıcılar daha kendi değerlerinin farkında değiller. Farkına biraz vardıklarında ise ekşisözlük yöneticileri kafalarına vuruyor.

  Ekşisözlük savunduğu değerleri aslında savunmadığı, sözde savunduğu ve gerçekte paraya taptığı iyice ayyuka çıktı. Hala ekşisözlük yazarlarından ekşisözlüğü ve ilgili kişileri savunan varsa kendisine özglürkçü vs demesin.

  RTEye kızıyorlar sürekli ancak RTEden zerre farkları yok. Bunu bir yere yazın.

  Saygılarımla,

 7. Hakan Altan Hakan Altan

  Mantık dışı bir direniş olmuş, yalnız ornek gösterdiginiz tweeti atan Erdal ne yazmış Ekşi'de telif peşine düşmüş :) ?

 8. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Ssg sözlük yönetimini Kanzuk'a bıraktıktan sonra sözlükte zaten çatırdamalar oldu. Ssg ne kadar sevilen ve takdir edilen birisi ise sözlük içinde Kanzuk'u sevmeyen de bir o kadar çoktur ve de Kanzuk aleyhtarı olan çok kişi vardır. Bence iş oradan başladı, sözlükte olanlar bilir, hiçbir yazar kolay kolay entry silmez, bir süre yazmama olur, eleştirel yaklaşımlar da olur ama iş buraya kadar büyüdüyse iç çekişmeler iyice arttığındandır.

  Şuanda sözlükte resmen Yeniçeri kazan kaldırdı diyebiliriz ve sarayın kapısına dayandılar ''kelle isterük'' diyorlar. İstedikleri kelle de muhtemelen Kanzuk'un kellesi, Kanzuk adminliği bırakırsa veya Ssg olaya el koyarsa işler bir nebze rayına girebilir diye düşünüyorum. Zira gidişat iyi değil çünkü entry silen yazarlar çok sağlam yazarlar o entrylerin silinmesi olayı sözlüğe büyük zarar verir.

  Son olarak yeni tasarımı ben de beğenmedim ve istememe değiştirme gibi şansımız da olmuyor bu gerçekten kötü oldu. Ekşi Şeyler konusunda da daha ılımlı davranmak gerekirdi diye düşünüyorum. Ya da entry sahiplerine site kazancından bir pay verilebilir.

 9. @Tuna Celik tamamen size katılıyorum..

 10. Samet Senli Samet Senli

  iceriklerinin izinsiz kullanilmamasini isteyen yazarlar online zaman damgasi alsinlar, iceriklerini Sahiplen'sinler...

 11. Komşusu Açken Suşi Yiyen Adam Komşusu Açken Suşi Yiyen Adam

  Ekşi Sözlük günümüzde bir sömürü ve aşağılama aracı olmaktan öte değil malesef. Bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olupta sözlükte yazarlık yapmaya devam eden birine henüz rastlamadım. Yapılacak en iyi şey sözlük hesabını kapatmak ve bir daha sözlüğe uğramamak olsa gerek. Ya da şöyle yapsanız daha iyi olur sanırım, random bir şifre üretip sözlük hesabınızın bağlı olduğu mail adresini silmek ve sonsuza kadar bir daha başkalarının sırtınızdan para kazanmasına izin vermemek. Sanırım sözlük kurucuları bu günleri önceden görmüş olacaklar ki tüm ısrarlara rağmen insanlara hesap silme ve unutulma hakkı tanımamakta kararlılar. Ekşi Şeyler ise bu sömürü düzeninin sadece son halkası, fırsatı kaçırmamak adına başkalarının fikirlerini alelacele hayata geçirdiklerinden olsa gerek yeni sitelerini bu sömürü düzenine uyduramadan büyük bir isyan patlak verdi. Yakında üç beş garibanın ekmek yediği Ekşi Duyuru'yu da bünyelerine katarlarsa şaşırmamak gerek.

  Sömürüye Dur De! Ekşi Sözlük Hesabını Bloke Et!

 12. Ozgur Ozgur

  Yılların kutsal bilgi kaynağı ne hale geldi. Ekşişeyler'de sözlük içeriklerin *izinsiz* kullanılması net içerik hırsızlığı. Kullanıcı sözleşmesine gizlice 1-2 madde sıkıştırırak çözülecek bir durum değil.

 13. Aswan Aswan

  Ekşi sözlükte çıkan isyan sonucunda bazı ekşi yazarları http://dirensozluk.com adresinde yeni bir girişimde bulunduğu söyleniyor.

 14. Cogu sozluk yazari yasadigi sikintiyi dogru kelimelerle ifade edemedigi icin hakli gozukmuyor ancak eksisozluk bir kamu kurumu degil, kamuya mal olmus bir yapi. Dolayisiyla herhangi bir nedenle icerik saglayicilarini mutsuz etmesi bence dogru degil. Herkesi ayni anda mutlu edemezsiniz ancak tepki olarak entry silenlere karsi, entry silmeyi kaldirdiklari icin burada yanlis giden seylerin oldugunu gorebiliyoruz. Ha sozluk icinde adaletsiz bir yonetim oldugunu dusundugume de soylemeden gecemeyecegim.

 15. İnsanların takıldıkları, katkı sağladıkları ve kendileri sayesinde bir yerlere gelebilmiş bir ortamda söz hakkına sahip olmak istemesinden daha doğal bir şey olamaz. İnsanların haklarını araması her zaman birilerine batacak, "ego krizi" tarzında eleştirilerde bulunanlar çıkacaktır. Aldırmamak gerekir.

 16. Ismini Vermek Istemeyen Yorumcu Ismini Vermek Istemeyen Yorumcu

  Direnişin içinden biri olarak ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Beni rahatsız eden şey, Ekşi Şeyler'de bizim entry'lerimizin paylaşılmasına olanak sağlayabilmek için Ekşi Sözlük Kullanıcı Sözleşmesi'nin kimsenin haberi olmadan değiştirilmesi. Benim tarafı olduğum bir sözleşme, benim onay verdiğim halinden farklı bir hale sokuluyor ama bana sorulmuyor. Benim üzerimden para kazanıyorlar, buna bir itirazım yok, gelir beklentim de yok ama madem ben senin siteni kullandığım için sen para kazanmayı sürdürebiliyorsun, o zaman ya değişiklik yapacaksan benim de fikrimi al, ya değişiklik yaptıktan sonra büyük çoğunluk rahatsız olduysa değişiklikleri geri al, ya da rahatsız eden noktalarla ilgili yapılan eleştirilere insanların akıllarıyla dalga geçer gibi cevaplar vermek yerine adam akıllı cevap ver. Eğer benim orada bir değerim, önemim yoksa orada durmama gerek de yok demektir.

 17. Gonzalez Gonzalez

  Bu olayda yazarları (280 tane mi) tamamen destekliyorum. Haberin ayrıntısına cok bakmadım fakat siteden birinin patron gibi ortaya cıkıp bazı şeyleri dayatması üzerine tepki gibi görünüyor. Bilhassa Türkiye'de yani Teknoloji'de hiçbirşey üretemeyen, yazılım, startup, (gerçek) teknik buluş alanında sıfır olan bir Türkiye'den bahsediyoruz bir firma, bir site, bir kulüp, bir forum vs. sahibi, başkanı, sorumlusu olan kişiler ('in çoğu) kendilerini dünyanın sahibi olarak görebiliyorlar. RTÜK'e gerek yok, forum kurucuları, admin mod'lar kişisel ifade özgürlüğünü yontma konusunda cok ileriler.

  Ekşi yazarları başkaldırısının bunun gibi şeylerle de ilgili olduğunu düşünüyorum; belki başkaldırı yöntemleri biraz sert, acımasız olabilir ancak temel dava olarak haklı olduklarını düşünüyorum.

 18. ekşisozluk yeni kullanıcı sözleşmesinde, tüm yazıların hakkı bendedir, istediğim gibi pazarlar ticari amaçlarla kullanabilirim (bkz: ekşi seyler) ve bu sözleşmeyi haber vermeksizin değiştirebilirim diyor. Yazılarda yasal sıkıntı olduğunda kullanıcı bilgilerini veriyor, yazara haber dahi vermiyor. Yazarlar tamam ama en azından bize haber verilsin sorulsun mantığındalar ama asıl mesele, entryler ile bu konuda şikayet eden yazarların hesaplarının silinmesinden sonra başladı. Ego krizi, tema krizi falan değil mesele, olayı debeye düşen entrylerden takip ettim ve göç eden yazarlara hak veriyorum. Hele ki günümüzde ekşisozlukun kendini tekel, alternatifsiz sanacak kadar özgüvenli olması kendi sonları olabilir, tüm kaliteli yazarlar terk edecektir. Şu anda yedek alıp nasıl wordpress siteye atılır gibi bilgiler günün en çok beğenilenlerinde.

 19. Bünyamin Gezer Bünyamin Gezer

  İnternet in en iyi girişimi olan ekşi sözlük belli başlı kullanıcıların bu davranışıyla yıkılmaz. Yemek sepetimin en büyük rakibi olan YemekMotoru.com a ciddi bir kullanıcı kayması var. Sürekli büyüyen bir girişim olduğunu biliyorum. Böyle oldu diye yemek sepeti batar mı? Hayır. En fazla Yemek Motoru piyasa lideri olur. (Ki buna inanıyorum). İyi bir yatırımla Yemeksepetinin tekelini kırmak mümkün. Aynı şekilde ekşi sözlükte yıkılmaz değildir.

 20. Yasin Yasin

  sağda solda özgürlük diyerek kendinizi yırtıyorsunuz. para kazandırdığınız platform sahibi bile sizi takmıyor. delikanlıysanız dediğiniz olana kadar protestonuza devam edersiniz. yok hem sözlüğün yeni düzenini beğenmedim hemde protesto etmiyorum diyen varsa bundan sonra sağda solda hürriyet tellallığı yapmasın.

 21. Aydın Aydın

  Bir efsanenin sonunu seyrediyoruz. Zirvede kalınmayacağı malum, iniş başladı. Görülen o ki pini kendi elleriyle çekti sözlük yönetimi. Oysa zor değildi isteyenlerin alışık oldukları eski tema ile devam etmeleri... Adına inat mı dersiniz, ego mu, diktatörlük mü artık. Seviniyor muyum, hayır. Kaçınılmaz sona doğru böyle gidilmemeliydi, işte üzüldüğüm kısmı da bura.

 22. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  İsyan büyüyor ve isyana şuan 800 kişi katılmış durumda, 448 kişide yüzbinlerce entry sildi. Bu Trustrank açısından Ekşisözlük hanesine çok büyük bir eksi olarak geri döner. Entry silen yazarlar da çok eski ve sözlüğü bilenler bilir çok sağlam yazarlar. Yakın zamanda yönetimle, yazarlar arasında orta yol bulunursa iyi olur zira gidişat iyi değil.

 23. Dürümcüye selam. Bu daha başlangıç.

 24. Mehmet Mehmet

  İçeriği yazarlar üretiyorsa, ekşi'yi ekşi yapan yine bu yazarlarsa, onları yok saymak büyük saygısızlık. Son yıllarda artan sansür, 'ticari itibar' adı altında formata uygun entrylerin silinmesi gibi pek çok olayın üzerine bu tavır tüy dikti. Kanzuk'un zaten kazan kaldırmış yazarları yatıştırmak yerine, olayların üstüne körükle gitmesi de olayların kontrolden çıkmasına sebep oldu.

 25. Biyazar Biyazar

  Onlar etmesin de kim etsin?

  merhaba. ekşi sözlük'te bizim test etmeyi unuttuğumuz ya da biliyor olsak bile düzeltmeye vakit ayıramadığımız bir şey yapmayı başardınız. bu yaşadığınız problemi kenara köşeye kaydettik ve ilgileneceğiz. bu arada siz ana sayfaya dönerseniz oradan hiçbir şey olmamış gibi devam etmeyi deneyebilirisiniz. eğer ana sayfa da yamulduysa sıçtık. çaktırmayın.

 26. Serhat Ünlü Serhat Ünlü

  İnsanlar saatlerini, günlerini harcayıp orayı içerikle doldurdular. Bunun üzerinden de bir servet kazanıp içeriği üretenlere zırnık koklatmayıp üstüne de en ufak bir tema taleplerine bile sırt çevirmek kusura bakmayın ama çok fena sıfatları hak ediyor. En hafif tabiri ile küstahlık.

 27. Ali Bulut Ali Bulut

  beter olsunlar rakip firmadan para alıp onun bunun hakkında iftiralar atan , karalayan rezil insanlar topluluğu

 28. Erbil Dere Erbil Dere

  Ekşi Sözlük'te işe yarar içerik bulmak keçi boynuzu yemekten beter. Ekşi Şeyler iyi (seçilmiş) içeriğin daha fazla insana ulaşması için bir girişim bence. Şahsen destekliyorum. Erdal Kaplanseren'in duruşunu bilen biriyorum. Ancak o ve onun gibi düşünenlerin niye bu kadar celallendiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Ekşi Şeyler'de olan bir yazının benzerini blog'umda yapsam ve Erdal buna rastlasa, ondan alıntı yapmam hoşuna gidecekti. Ama Ekşi Şeyler'de olunca sinir ediyor. Enteresan. Bunun benzerini yakın zaman önce Reddit, upvoted.com alan adında yapmaya başladı. Bizdeki gibi eleştiriler aldıklarına rastlamadım. Ben Ekşi Sözlük olayında kıskanç insanların diğer insanları gaza getirdiğini düşünüyorum. Şöyle bir söylem vardır: "Bizim üzerimizden para kazanıyorlar." Bunu söyleyenler de ya hasistir ya da cahil. Burada da benzer bir durum var diye düşünüyorum.

  1. Mustafa Mustafa

   ne kadar boş bir yorum. belli ki kullanıcı sözleşmesini okumamışsın. gerçek hayatta öyle bir sözleşme ile karşılaşmanı ve sözleşmenin senin iraden ve bilgin dışında değişmesini dilerim.

   1. Erbil Dere Erbil Dere

    Mustafa, gören de zanneder ki, cebinden paranı çaldılar. Böyle mahalle ağzıyla beddua eden biri olduğuna göre zaten senin yazdığın şeyler Ekşi Şeyler'de yayınlanma kalitesinde olamaz. Kendini nimetten saymana gerek yok.

   2. Megavan Megavan

    Bence boş yorum değil, doğruyu söylemiş.

 29. Murat Yazıcı Murat Yazıcı

  Yazarlar haklıdır! Onca emeğe karşı yapılan saygısızlık kabul edilebilir gibi değil. Ben bir blog yazarı olarak dahi yazılarımın çalınmasına tahammül edemiyorum. :(

 30. A Secret Life A Secret Life

  Ben "a secret life" rumuzlu ekşi sözlük eski yazarı. 1200'ü aşkın entryimi silerek bu haklı direnişin destekçilerinden biri oldum. Dün akşam kanzuk tarafından bu direnişin amacına nispeten ulaştığına dair bir açıklama geldi. Ancak bu açıklamanın hemen ardından ben ve bazı destekçiler ekşi sözlükten uçuruldu. Beni uçurma gerekçesi "çöp içerik"miş :)

  Evet, yazarların emeklerinin sömürülmesine karşı çıkan entrylerim çöp içerik olarak nitelendirilmiş. Bir hukukçunun, hukuku ayaklar altına alıp üstünde tepinmesini izlediğimi ekşi sözlük'ten böyle bir uçurulma gerekçesi çıkması şaşırtıcı değil. Her neyse, sağlık olsun.

  Ekşi sözlük kanzuk orada olduğu müddetçe isyandan yakasını sıyıramaz. Bunu buraya üstüne basa basa yazıyorum.

  Ve webrazzi olarak umarım bu yorumu yayına alırsınız. Sevgiler.

 31. Mehmet Mehmet

  laga luga

  ...ve reklamın iyisi kötüsü olmaz.

 32. Hakan Hakan

  Yazarlar bu kadar eylem yapıyorsa bence vardır bir haklılık payları

 33. Mehmet Mehmet

  "Benim entryim, dava açarım" diyenler bir yere üye olurken tıklayıp onayladıkları kutucuğu oyun sanıyorlar heralde.

 34. Hakan Mert Hakan Mert

  Bir süre önce pilli network vardı. Yazarlarına kazancını paylaşırdı. Uyumluydu. Çok mu zor sormak, fikir almak.

  Kimler içeriğini yeni sitelerde kullanmamıza izin verir? Verirse dürüstçe aldtamadan kar payı vereceğiz demek.

  Tema için 3 alternatif yaptık hangisi seçilirse onu giydirelim demek çok mu zor?

  Dostum, kişisel bloguna tema seçmiyorsun, kendi yazdıklarını yeniden pazarlamıyorsun. Koskoca bir topluluğun ortak çabasıyla oluşturduğu bir sistemi yönetiyorsun. Lise Müdürleri gibi mikrofondan bağırarak çocuk azarlar gibi entryleri 2 dakikada silmeye zorlayarak bu iş olmaz.

  Sen git, bu işi bilen, insanlarla iletişimden anlayan, her şeyden önce kriz yönetebilen birisi gelsin. Yoksa bu gidişle ekşisözlük bir iki kriz sonrasında tarih olacak.

  1. Gmail tasarımını değiştiriyormuş. Günde 10 larca mail attığın için söz sahibi olduğunu düşünüyorum. Bence tepkini dile getirmelisin.

   1. Hakan Mert Hakan Mert

    Ant Ekşiler, alaycı tavırla küçümsemek güzel deneme. Çünkü alay edilen şeyin değerini ve bilimselliğini azaltır. Her zaman işe yaramıştır. Gmail ile ekşisözlüğün farklarını gel öğrenelim sevgili kardeşim.

    Ekşisözlük nasıl tasarım değiştirir?

    "Dünyaca ünlü sitelere New York Times falan baktık, arkaplan beyaz, şekli şemali inceledik aynısını yaptık."(Resmi ekşisözlük açıklamasından yaklaşık böyle bir şey)

    Gmail Nasıl tasarım değiştirir?

    Responsive değişimi başlatır. Çünkü Android işletim sistemini yazmıştır. İçeriğin küçük ekranlara sığması gerektiğini bilir ve bilimsel olarak en iyi çözümü elementleri otomatik olarak gizleyen CSS kodları ekler. Sonra bunu standart olarak tüm site sahiplerine duyurur. https://developers.google.com/web/fundamentals/?hl=en

    Material tasarımı başlatır bilimsel nedenleri ve know-how ı ile birlikte duyurur. https://design.google.com/

    Bütün bu değişikliği yaparken insan davranışllarını ve gözün odaklandığı yerleri analiz eden çeşitli testler yapar. Örneğin çok bilinen en basit teste bakalım. Eye tracking heatmap analizi gibi https://www.google.com.tr/search?q=google+web+tests&safe=strict&espv=2&biw=1920&bih=1099&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjc8tWYwLXLAhWkE5oKHdtYBjgQ_AUIBigB#safe=strict&tbm=isch&q=web+page+eye+tracking+heatmap

    Dolayısıyla Gmail bir tasarım değiştirdiğinde dünyaya yön verme sevdasındadır. İçeriğe en uygun sunumu yapar. Bu süreçte insanlarla çalışır fikirlerini alır.

    "Beta tester" kelimesi bir parfüm deneme kavramı değildir biliyor musun Sevgili Ant Ekşiler kardeşim? Bir grup kullanıcının istatistikteki örnekleme teorisine göre tabii olduğu geniş çaplı feedbackten oluşur.

    Gelelim içeriğe hem gmail hem ekşisözlük sizin içeriğinizi sunmanızı paylaşmanızı sağlar. Ama gmail şunları demez: "içeriğiniz benimdir dilediğim arama sonuçlarında çıkarırım" demez.

    Ekşişeyler gibi yeni bir ste açıp GMAİL MEKTUPLARINIZDAN GİZLİ İÇERİKLER gibi bir site açmaz.

    "Tepki" meselesine gelince. Türkiye'de en sıkıntılı konu. Demokrasiye o kadar uzağız ki herkesin dilediğini söyleyebilmesine öfke duyuyoruz. Cidden öfke duyuyoruz. En entelektüel insanımız bile böyle. Arkadaş bırak tepkisini göstersin konuşsun. Konuşma özgürlüğü nedir? : https://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_speech

    Konuşmazsa insanlar birbirini öldürüyor. Zarar veriyor kamplaşıyor. Tepki saygı çerçevesinde verildiği ve haklı sebepleri olduğu sürece sağlıklı bir şeydir. Düdüklü tencerenin patlamasını önlemek gibidir.

    Akıllı yöneticiler tepki için alanlar oluşturur Hyde Park gibi. https://en.wikipedia.org/wiki/Speakers%27_Corner

    Ama dediğim gibi siz alay edin biz cahiller ne anlarız bu işlerden değil mi azizim.

   2. Beren Beren

    @Hakan Dünyada en çok ziyaret edilen sosyal ağların içeriğini kullanıcılar yaratıyor zaten, en çok bana soracaksınız en çok bana! egousu nerden geliyor anlamış değilim.

    Medium, twitter, facebook, wikipedia v.b siteler belli başlı kullanıcı testleri yaparlar ama tüm kullanıcılara ya da belli başlı kullanıcılara sormazlar eksi sözlüğün yeni halini beğenmeyenler olduğu kadar beğenenlerde mevcut, bu tasarımın doğasında var. Ama isyan edenler şu kafada en çok içeriği ben ürettim ben beğenmiyorum değişecek! değiştirmiyor musun! o zaman isyan çıkartırım, sizi ben yarattım ben silerim ona göre! bunun adı nasıl demokrasi anlayışı oluyor!

    Düşünemiyorum şöyle bir şeyi Zuckerberg facebookta yüzbinlerce post paylaşmış birisine ya hacı sen çok içerik ürettin senin sayende para kazanıyoruz şu tasarıma bak beğenirsen yayına alalım demiyor ama eksinin isyanı bu yönde. Gmail'den mailleri yayınlamak ne alaka eksi sözlük açık bir portal yazarlar zaten yazarken herkes okusun bende egomu törpüleyim derdinde gmail'in gizlilik sözleşmesiyle kıyaslamak elmayla armutu kıyaslamaktan farksız.

    Ayrıca google bilimsel test yaptı diye metarial design herkesin sevdiği süper olmuş dediği bir tasarım dilide değil araştırırsanız karşı tezlerinide bulabilirsiniz. Büyük bir anket yapılsa hem yazar ve okuyucuları kapsayan belki beğenenlerin daha fazla olduğu ortaya çıkacak ne malum! 34 kişilik egolu tayfa kuyuya taş attı isyankar sözlük yazarlarıda peşinden gitti olay tamamen bu tasarım masarım hikaye bu tasarımı Jony Ive'da yapsa eksi yine beğenmezdi. Tasarımsal olarak eksikler var headerın ayrılmaması kontrast sorunları v.s ama eski demode görüntüsü yerine yeni fresh bir görünüm alması çok daha güzel en azından bu kadar isyanı hak etmediği kesin. Sanırım eksinin olayı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek!

 35. Arda Halil Kutsal Arda Halil Kutsal

  ben bu haberi yeni gördüm bir yorumda eklemeyi haklı buluyorum.

  ekşi sözlük'e türkiyede bakmayan yoktur ekşideki yazıların coğu küfür ve kopyala yapıştırdır.

  hatta ilgili konularda yayın yapan sitelere girildiğinde hicbir emek verilmeden kopyalandığı görülecektir.

  örnek verecek olursam; kadınlara özel pembenar.milliyet.com.tr, uykuyla ilgili akademik makaleler yayınlayan uykuduzeni.com , dünyanın en büyük ansiklopedisi. tr.wikipedi.com ve haber yayını yapan ntv.com.tr 'den en cok calıntı yapıldığını internette iyi bir okuyucu olarak söyleyebilirim.

  yazarlar ekşi şeylerde kullanılmasın diyor ama calıntı ve hatta bazen korsan kitapları beş para vermeden yayınlamaları ne kadar etik ? önce diğer sitelerden calmamayı öğrenin sonra ayrıca ekşide tasarımda cok hoş görünüyor. bir coğu siteyi küfürlerle doldurarak kendini sitenin sahibi sanıyor.