AB içindeki "unutulma hakkı" artık Google.com'u da kapsıyor
Genel

AB içindeki "unutulma hakkı" artık Google.com'u da kapsıyor

Google, 2014'ün Mayıs ayında Avrupa Birliği ülkelerinde arama sonuçlarından kişisel içeriklerin kaldırılabileceğini (unutulma hakkı - Right to be Forgotten) açıklamıştı. Fakat bu gelişme yerel sitelerle sınırlıydı. Bugün itibarıyla Google.com'u da kapsayacak şekilde genişletildi.

Hatırlarsanız Avrupa Adalet Divanı Google'ın sadece ülke uzantılı sitelerinde değil, tüm adreslerinde içerik engellemesi yapmasını istemişFransız mahkemelerinin de etkisiyle söz konusu talepler artmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde konuşulan Google'ın bu kararın kapsamını genişleteceği yönündeki haberler nihayet resmiyete kavuştu.

Google, artık Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ve uygun bulunan içerik kaldırma taleplerini Google.com dahil olmak üzere tüm Google sitelerine uygulayacak. Yani İsveç'te yaşadığımı ve adımın geçtiği bazı içeriklerin kaldırılmasını istediğimi varsayarsak İsveç'te yaşayanlar herhangi bir Google'a bağlı herhangi bir siteden kaldırılmasını istediğim içeriğe erişemeyecek.

Google Avrupa Blogu üzerinden yapılan açıklamaya göre bu hafta uygulanmaya başlanan yeni kararla, IP adresi gibi konumlandırma sinyalleri de değerlendirmeye alınacak. Yapılan karşılıklı görüşmeler neticesinde bu kararı uygulamaya alan Google, Avrupa Birliği'nin yasal taleplerine tam uyum sağladığını ifade ediyor.

Avrupalıların unutulma hakkından faydalanmasının çok kolay olmadığını da eklemeden geçmeyelim. Kaldırılması talep edilen içeriğin eksik, yanıtıcı olmak gibi çeşitli şartları karşılaması gerekiyor.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (2)
  1. Wolkanca (@wolkanca) Wolkanca (@wolkanca)

    her yol vpn kullanımına çıkıyor :) bu vpn standart hale gelecek neredeyse, belki ileride ay üzerinde vpn olur tüm dünya yasalarından arındırılmış bir vpn marka önerilerim "VPmooN", "VPNMars" "GalacticVPN"

  2. Türkiye'den gelen talepleri çok fazla önemsemiyor veya inceledik bize göre sorun yok, kaldırılması gereksiz gibi saçma cevaplar alabiliyorsunuz. Tecrübeyle sabittir. Ancak dava açmanız gerekiyor.