Ekşi Sözlük'ün yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler yayında!
Girişim

Ekşi Sözlük'ün yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler yayında!

Türkiye'nin en büyük kullanıcı imzalı içerik sitelerinden Ekşi Sözlük, içerik odaklı yeni bir projeyle takipçilerinin karşısına çıktı. Ekşi Sözlük'ün en büyük zenginliği olan entry'lerinin işlenip, günümüz içerik yayını trendlerine uygun şekilde yayınlandığı sitenin adı Ekşi Şeyler. Bugün yayına başlayan projenin en ilgi çekici taraflarından biri de 90'ların internet ruhunu yansıtan Ekşi Sözlük'ün sosyal ağlar odaklı bir yorumu olması.

eksiseyler2

Ekşi Şeyler adından ve logosundan bir Ekşi Sözlük markası olduğunu hemen belli etse de, içerik tüketimi açısından okuyucuya farklı bir deneyim sunuyor. Ekşi Sözlük'ün entry'lerini kültür, spor, eğlence, bilim, yaşam ve haber olmak üzere beş ana kategoriye ayıran Ekşi Şeyler'de her bir kategori Sözlük'ün zamansız ve/veya güncel içeriklerini başarılı bir şekilde öne çıkarıyor. Bu da Ekşi Şeyler'i paylaşım ve sosyal haberciliğe odaklı bir yayın haline de getiriyor.

eksiseyler1

Ekşi Şeyler'in Ekşi Sözlük içeriğine editöryal açıdan tekdüze bir yaklaşımı yok. Zira bazı güncel başlıklarda doğrudan konuyla ilgili seçilmiş entry'leri görüyor da olsanız, bazı konularda ustalıkla düzenlenmiş bir içerik de sizi karşılayabiliyor. Düşünülenin aksine Ekşi Şeyler, Ekşi Sözlük'ün yalnızca zamansız içeriklerine odaklanmıyor. Haberler kategorisinde güncel  kültür, teknoloji vs alanlarından gelişmeler yer alıyor elbette Ekşi Sözlük yazarları yorumuyla.

eksiseyler5

Yayının Sözlük'e olan bağımlılığı bir avantaj olduğu kadar bir sınırlandırma olarak da görülebilir, ancak bu, elbette yayının içerik politikasıyla aşılabilir. Ekşi Şeyler, şimdilik Sözlük'ü günümüze yaklaştırma ve içeriğinden gelir yaratmak için farklı modeller kurgulama yönünde atılmış bir adım gibi görünüyor.

eksiseyler

Yorumlar (7)
 1. Çok mantıklı site olmuş

 2. Metin Metin

  Onedio aldı başını gidiyor bunu görüp pastadan pay alalım diyen bir şey olmuş.

 3. Ismet Abi Ismet Abi

  sağda solda sürekli bu projenin onedio ya da listelist gibi sitelerle karşılaştırıldığını görüyorum. onedio daha çok görsellerle öne çıkan "bişey bişey yapan 10 bişey" temalı yazılar ile içerik oluşturmakta. oluşturduğu içeriklerde ise "yazı" yönü görseller yanında çok yavan kalıyor. ekşişeyler projesinde yapılmak istenenin bir "liste" sitesi olmaktan çok, ciddi metin içeriğe sahip bir referans sitesi oluşturmak olduğunu düşünüyorum.

 4. Bucun Bucun

  İçerde yazarlarının yaptığı direnişi zerre sallamayıp, yazarlarının beğenilen yazılarıyla yeni girişimde bulunmuşlar. Dahiyane bir fikir doğrusu.

 5. Yorumcu Yorumcu

  Yazarlarının yazdığı entry'leri topla, birleştir, metinleştir. Sonra girişim yaptık biz. İzin aldın mı adamlardan? (haa pardon sözleşmeye sessizce bir madde eklenmiştir zaten...)

 6. Megavan Megavan

  Girilen entryler Ekşi Teknoloji ve Bilişim Ltd. Şti. şirketine ait olduğundan istedikleri gibi para kazanabiliyorlar. Kullanım sözleşmesinde böyle. Başındaki avukat bunu bildiğinden böyle girişim düşünmüş ancak gelecek tepkileri düşünememiş.

 7. Portobello Portobello

  Bence güzel olmuş, tebrikler sözlük. Onedio ile karşılaştıranlar olmuş. Ama iksinin formatı da farklı aslında.