Sedat Kapanoğlu kurucusu olduğu Ekşi Sözlük'ten ayrıldı
Girişim

Sedat Kapanoğlu kurucusu olduğu Ekşi Sözlük'ten ayrıldı

sedat kapanogluSedat Kapanoğlu, takipçilerinin tanıdığı mahlasıyla SSG, yaklaşık 16 yıl önce kurduğu ve bu süre boyunca yönettiği Ekşi Sözlük'ten ayrıldığını yine Ekşi Sözlük'ten duyurdu. Türkiye'den de ayrılarak ABD'ye yeni projeleri üzerinde çalışmak üzere taşındığını söyleyen Kapanoğlu, iletisini de ABD uçağında yazdığını söylüyor.

Kapanoğlu ile yolları ayrılan Ekşi Sözlük'ün yönetimini 2009 yılında Sözlük'e ortak olan Av. Başak Purut üstlenecek. Purut kağıt üzerinde tek yetkili olurken, Kapanoğlu ise yeni bir "Ekşi Sözlük projesi" üzerinde çalışacak. Gelişmeleri doğrulayan Başak Purut'tan aldığımız bilgiye göre, 90'ların internet ruhunu yansıtan Ekşi Sözlük, bugünün koşulları göz önüne alınarak yeniden düşünülüyor ve bu şekilde Sözlük'ten bağımsız bir proje planlanıyor. Purut, yeni projenin Türkiye'ye ya da başka bir ülkeye bağımlı olmayacağını yani Türkçe olmayan, küresel bir proje olduğunu da belirtiyor.

Kapanoğlu buna ek olarak ABD'de bağımsız projelerine de odaklanacak. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz, Kapanoğlu'nun açıklamasının tamamını aşağıda görebilirsiniz:

ekşi sözlük'ü ilk gün kodlayan adam olmak dışında 16 yılı aşkındır ekşi sözlük'ün yöneticisiyim. yönetici derken her anlamda: sitede admin, yazılım ekibinde yönetici, yönetim kurulunda başkan, sokakta beyefendi, mutfakta aşçı vesaire. 16 yılda ekşi sözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen üçüncü yerel web sitesi olmaya kadar yükseldi. her ay 21 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. üstelik yabancı sosyal mecraların yükselişinden de etkilenmedi. tam tersine onları kapsamadığı bir alanda bambaşka bir form ve dinamikle devam ediyor.

2004'te abd'ye microsoft'ta çalışmaya gittikten kısa bir süre sonra firmanın tüm idaresi benim yokluğumda ortağım başak purut'un üstüne kaldı. 2009'da geri dönene kadar o atıl haliyle ayakta tuttu. 2010'da sözlüğü yenilemeye giriştiğimizde ise ben hem daha çok keyif aldığım hem daha tecrübeli olduğum teknik konulara eğildim. milyonlarca insanın istifade ettiği 11 yıllık bir mirası dönemin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırma yükünü sırtlandım. bu konuda iyi çıkardığımız işler olduğu gibi sonuçtan sizin gibi bizim de memnun olmadığımız kısımlar oldu. ama sonuçta ekşi sözlük 2015 itibariyle gelişimini ve popülaritesini yitirmeden büyümeye devam ediyor.

bu dönemde, yani son 6 yıldır, ekşi sözlük'ün iş strateji ve modellerini pratik olarak başak üstlenmiş durumda. yapısal yeniliklerin kayda değer kısmı da kendisinin projeleridir. siyasi liderlerin reddit tarzı ama oturumları bunun en son örneği.

yillardır konuşmalarımda ve röportajlarımda ekşi sözlük'ün ben olmadan devam edebilmesinin en büyük hayallerimden olduğundan bahsettim. bunun bir noktasında manzarayı bensiz hale getirmek elzemdi. hem bu hem de bazı yeni projelere odaklanma sebebiyle ekşi sözlük'ün sahibi ekşi teknoloji ve bilişim a.ş.'deki yönetim kurulu üyeliği dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerimden ayrılmış bulunuyorum. sadece çok uzun zamandır yazarlara borçlu hissettiğim ve tasarımını tamamladığım bir api meselesi var. onunla ilgileneceğim.

yönetimi başak purut'a devrediyorum. başak ekşi sözlük'ü yakından tanıyor, dinamiklerini biliyor. "adam yiyor ama çalışıyor". başak'la ekşi'nin yüzleşmesi gereken en önemli iki değişimin nitelikli içeriğe erişimin kolaylaştırılması ve yazar onayı için yıllarca sırada beklemenin düzeltilmesi olduğunda mutabıkız. onun da bu iki problemi çözme konusundaki kararlılığını biliyorum.

takip edenlerin bildiği üzere ekşi sözlük benim için hala bireysel içerik paylaşımlarım için en favori ortamım. 50 bin entry sonra kullanıcısı olmaktan hala çok memnunum. sadece bir paylaşım platformu değil, şahsi hafıza olarak da çok istifade ediyorum. kullanıcısı olarak bir yere gitmiyorum. buradayım.

tldrkelam: bir sedet yönetiminin sonuna, yeni bir dönemin de başına gelmiş bulunuyoruz.

not: bu entry'yi uçaktan yolluyorum. uçaktan entry girmek ilk kez yaptığım bir şey değil (bkz: #9353774) ama hala bilimkurgu gibi.

Yorumlar (7)
 1. Bir devrin sonu resmen. 1999'da bir TÜYAP kitap fuarı hakkındaki bir yazıda çıkardıkları kitapla öğrenmiştim Ekşi Sözlük'ü. evde internete 165 midir nedir ondan bağlanıp, saatlerimi geçirirdim. Türkiye'den çıkan en özgün fikirdi. Dil bariyeri olmasa ne Onion, ne Reddit ne de Wikipedia eline su dökemezdi. Ama Türk'tü işte :)

  E ssg de yeni projeler, yeni bir nefes ister. Hakkıdır :)

  Aksi gibi de Başak'ın eli değdiğinden beri eski tadı yok. Hayırlısı olsun, belki bir sourtimes.org gelir yine belli mi olur :)

 2. Bu yazılımcıler hep böylediri resmi konuşmazlar biraz küstahlar, kendimden biliyorum

 3. Mr. Cingilbört Mr. Cingilbört

  Yemeksepetinin 589 milyon dolara satıldığını duyduktan sonra basıp gitmiş olabilir ABD'ye. :) İşin şakası bir yana böyle bir proje yurtdışında denenmiş ve başarılı olmamıştı zamanında. Neden mi? Çünkü adamlarda özgür bir ortam var. Gidipte ekşisözlükte yazmaya muhtaç değil kendini ifade etmek zorunda değil. Yemeksepeti de aynı şekilde. Nasıl ki büyümesini daha az gelişmiş ülkelerde devam ettirebiliyor iken ekşisozlükte aynısını yapmalı. Ekşisözlüğün ABD versiyonu is yapmaz belki ama Arapça versiyonu Çince versiyonu başarılardan başarılara koşar, paraya para demez. O zaman ssg de yemeksepeti gibi satabilir sitesini. Bu bedava danısmanligim kayda gecsin diye yazdim Temmuzda Miamiye geldigimde bir aksam yemegi ismarlarsin artik.

  1. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

   Çin'de ve Sudi Arabistan'da ? (((; Entry'ler girilmeye yazarlar ötmeye başladığı an zok diye kapatırlar. Site sahipleri bir güzel yargılanır. Hapis cezasıyla cezalandırılır... Yarı diktatöryal devletler bunlar arkadaşım. Türkiye'de ki eleştrilerin 1/10'u kapatılma nedeni olur. Krallık ve Liderlik her ikisi. Mualefet'in M'si olsa indilen rejimler. Ekşi Sözlük gücünü eleştiriden ve kendine has üslubundan alıyor. Ondan sonrası kullanıcıların özgün içerikleri, kendine has işleyişi, vs.'leri. Ama dediğim gibi Türkiye dışında ancak kuzey amerika'da ve avrupa'da legal bir şekilde devam ettirilebilir. Ekşisözlükteki eleştrilere bakılacağı üzere Türkiye bu anlamda yeterince demokratik bir devlet. Kimse okuyupta höykürmesin vay şu davalarla boğuştu vs. diye boğuşacak tabi. Dünyanın küfrü edilen bir ortamda "özgürlükten" bahsedilmemeli. Ya da mağduriyet ishali olunmamalı.

 4. Küstahlık mı ? Adam gayet samimi ve doğal bir yazı yazmış. Duygularını bile aktarmış, sektöre yakın birçok insanın kendinden birşeyler bulabileceği bir yazı olmuş. Sen küstahlık mı buldun yazıda

 5. Contactman (@0Bob4912848) Contactman (@0Bob4912848)

  değerli bir sözlük yazarı şiiri SSG ye ithaf etmiş!

  duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme.

  başka bir yar, başka bir dosta meylediyorsun, etme.

  sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı?

  hangi hasta gönüllüyü kastediyorsun, etme.

  çalma bizi, bizden bizi, gitme o ellere doğru.

  çalınmış başkalarına nazar ediyorsun, etme.

  ey ay, felek harab olmuş, altüst olmuş senin için...

  bizi öyle harab, öyle altüst ediyorsun, etme.

  ey, makamı var ve yokun üzerinde olan kişi,

  sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun, etme.

 6. Tsronify Tsronify

  İşte beyin göçü böyle birşey. En dayanıklı insanı bile sonunda "sokarım lan böylesine" durumuna geliyor. Zorla o duruma getiriyorlar. Bence kendi adına iyi yapmış. Biz ise bu ülkede yaşamaya devam..Kaçabilen kurtuluyor.