Pera Games imzalı yerli oyun Overfall, Steam üzerinde yayına girdi
Oyun

Pera Games imzalı yerli oyun Overfall, Steam üzerinde yayına girdi

Sizlere son olarak Pera Games bünyesinde geliştirilen Overfall'un Kickstarter'da destek arayışında olduğunu duyurmuştuk. Kickstarter'da aradığı desteğin daha bile fazlasını bulan Overfall, dün gece itibarıyla Steam'de yayına girdi.

Windows, OS X ve Linux'ta oynanabilen Overfall'un RPG türünde ('Role Playing Game' yani karaktere bürünme oyunu) bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Oyun haritasının denizde geçtiği ve zaman zaman adalara çıkarak oynadığınız Overfall'da harita ve oyuncular sürekli olarak yenileniyor ve böylece oyuncuların yüksek bir dinamizmle sürekli oyunun içinde kalmaları hedefleniyor.

Overfall'un öne çıkan özelliklerinin başındaysa yukarıda da belirttiğimiz gibi haritanın sürekli yenilenmesi, elle ve özenle çizilen çok sayıda karakter ve lokasyon, oyunun bazı parçalarının (silahlar, bölümler ve yetenekler) zaman geçtikçe aktif hale gelmesi ve oyunu daha da keyifli hale getirmek için planlanan geçici karakter ölümleri yer alıyor.

Pera Games'in hedefi en az 100 bin indirilmeyi geçmek

Pera Games yetkilileriyle konuştuğumuzda Unity oyun motoruyla geliştirilen Overfall için en az 100 bin indirilme hedefi belirlendiğini öğrendik. Bunun dışında Pera Games'in Overfall için ilk etapta iOS ve Android, sonrasındaysa Xbox One ve PlayStation platformlarını da gözüne kestirdiğini belirtelim.

Pera Games ve Overfall hakkındaki gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Overfall'un Kickstarter sayfasında oyunla ilgili ayrıtıyı bilgiye sahip olabilir, dilerseniz oyunu Steam üzerinden indirebilirsiniz.

overfall-gorsel

Yorumlar (10)
 1. M.keskinoğlu M.keskinoğlu

  Yerli oyun deniliyor ama türkçe yok.

  1. Michael Newman Michael Newman

   Oyunun yerli olmasi ve aynı zamanda turkce olmasi gerektigi nasil bir iliskidir :) bence bu sebepten dolayi turklerle ugrasmak istememisler.. hatta tr'de oyun sektorunun niye gelismediginin sebebi diyebilirim. bir sonraki soru GTA ve CS gibi oyunlar varken neden boyle seylerle ugrasiyorlar oluyor genelde.. ote yandan oyunu inceledin mi bilmiyorum ama turklerin vakit ayirmak istemeyecegi bir oyuna benziyor. icinde oldukca fazla "okuma" islemine ihtiyac var gibi. oyun modeline hakim türk sayisi cok azdir kanımca ama istisnalar vardır onlarda zaten ihtiyac duymazlar. hatta türkcenin fantastik oyunlarda ne kadar yetersiz oldugunu bilip tercih etmezler. hic paranin gelme ihtimali olmayan biyere yatirim yapmak... belki firma tarafindan belli bi refah seviyesi yakalandıgında fantazisine yapilabilicek bi hareket olabilir.

   1. bu kopyala yapıştır görünümlü cevabı yazmaktan bıkmadınız mı? türkiye de oyun satmak isteniyorsa nasıl ki filmler türkçe yapılıyor nasıl ki bir buzdolabının bile kullanma kılavuzu türkçe yapılıyorsa oyun yapımcıları da s... s.... türkçe dil desteği getiricek. ha yok zaten türkiye umurlarında değilse bu yapımın yerli yapım diye bangır bangır her ortamda saçma sapan reklamının yapılması bariz aptallıktır. ya hedef kitlelerini bilmiyorlar yada sizin gibi ukalaların deyişiyle yatırımı(reklam olarak) yanlış yere yapıyorlar. ayrıca bunun milliyetçilikle falan ilgisi de yok. bir ürünü pazarlamak istiyorsan bunu tanıtmak zorundasın müşteriye. zaten kafası bulanıklaşmamış her insan bunun gerekliliğini anlar umarım sizin gibilere de en yakın zamanda bir aydınlanma gelir de vaziyeti anlarsınız.

    bir de örnek olarak polonyayı vermek şart sizin gibi körlere. polonya gelişmekte olan bir oyun yapımı ülkesi ancak cücük kadar pazar paylarını oyunlarının ne kadar satıldığını önemsemeden her oyunlarına polonya dili desteğini mutlaka ekliyorlar ve kimsede yahu bizim buradan kazancımız dünya payına göre nedir, ne gerek var bu yatırıma demiyorlar, demezler de çünkü ürünlerinin onlara göre yerli yapım olmasından dolayı kendi halkından onay alıp, beğeni alıp ona göre yaptıkları işleri değerlendiriyorlar. halkı türlere ısındırıyorlar. bizim ülkemizde ise bu tarz oyunlar iş yapmıyor nasıl olsa deyip "yerli yapımı" kendi ülkende es geçersen elbetteki senin bu "tür" oyunlarını kimse bilmezde ilgilenmez de.

    lütfen boş boş konuşmaktan vazgeçin.

 2. M. Osman M. Osman

  Ne olursa olsun yerli adı altında çıkan oyunların en azından Türkçe desteği olmasından yanayım. Yerli adı altında duyurulup hiç Türkçe'den eser olmaması benim gözümde çok eksi konuma geçmesine neden oluyor. Kaldı ki steam sayfasında bile açıklama olarak İngilizce kullanılmış. Yerli piyasadan destek görmek istiyorlarsa Türkçe olmalı en azından benim görüşüm bundan yana.

  Yerli yapımları takip ederek satın alma ve mümkün olduğunda duyurma çabasında birisi olarak şunu belirtebilirim Pera firması yerliymiş, yabancıymış şu andaki konumda hiç bir farklı yok. Sıradan bir oyun benim için.

  Ek bilgi olarak Pera firmasının da zaten yerli pazarla işi olmadığı web sitelerindeki açıklamarın bile İngilizce olmasından anlaşılıyor.

  1. Michael Newman Michael Newman

   Çok doğru tespitlerde bulundun. Bende bu şekilde düşünmüştüm. Kendileri zaten yerli olarak tanıtmıyorlar hiç kendilerini. Araştırdığım kadarıyla ekip tamamen Türk hatta ofisleri Üsküdar'daymış.. Belki tanıtmanın vakti değil, çünkü oyunda türkçe yok veya istemiyorlar bu şekilde anılmak. Belki imkanları olmadığından Türkçe yapamamışlardır şu an. Zaten ticari olarak düşünsen imkanın varsa Rusca yapsan Türkçe yerine daha fazla getirisi olucaktır çünkü Steam pazarında oyuncuların %33 e yakını Rus. Öte yandan Türkler %1 bile değil sanırım.

  2. Tekin Tekin

   "Yerli piyasa" ne demek? Neden böyle birşeye efor sarfetmeye ihtiyaç duysunlar? Neden milliyetçilik ön plana çıkıyor ticari oluşumlarda? Pazar paydaları bu kadar belliyken bile neden insanların yaptıkları ürünü daha çok insana ulaştırmaları yerine boşa vakit harcamalarına sebebiyet verecek şekilde motivasyon veriliyor? Oyunu Türkçe lokalizasyon ile çıkaracakken onun yerine 200 tane daha rastgele hikaye yazılsa içeriye, bu insanlar daha fazla para kazanıp daha fazla kişiye ulaşmak için daha fazla dile çevirttirmeyecek mi bu oyunu?"

   Yerli piyasadan destek görmek diye bir şey yok malesef bu sektörde, bırakın bu kafaları. Zenginleşmeye, daha çok insana ulaşmaya çalışmaktan önce böyle şeylerle ilgilenmek 3., 4. dünya ülkesi girişimcilerinin uygulayacağı bir yöntem. Yapılan işin bulunduğu sektörü iyi tanımak, iyi analiz etmek, ona göre adım atmak lazım. Bu bir hayır kurumu, veya Overfall ülkü ocağı vs. değil. Bu insanlar önce maddi konumlarını düşünmek zorundalar, eminim ki bunu dışarıdan bakan insanlardan daha mantıklı düşünerek yapabiliyorlardır. Uğraştığı ürüne bu kadar emek vermiş bir insan bunu düşünür, merak etmeyin.

 3. 18 TL gibi güzel bir fiyat ile çıkış yapmış. Lakin diğer arkadaşların da belirttiği gibi ben de türkçe içeriğinin olması taraftarıyım.

 4. Türkçeci Türkçeci

  çatır çatır korsan oynuyorum, türkçe yoksa steamdan almıyorum

 5. türk oyunu ama türkçe değil. en nefret ettiğim olay. çevirseler sanki çok pahalıya mal olacak ya da zarara girecekler. mount and blade: warband'ı ele alalım. türkçe olmasaydı benim için hiçbir şey ifade etmeyecekti. ama bu haliyle yıllar sonra bile oynanabiliyor. bu oyun tarzım olmamasına rağmen türkçe çıksaydı steam'den satın alabilirdim. her türlü olumlu bir imaja sahip olacaktı benim için ve eminim birçok arkadaş için de böyle. bu haliyle ise resmen tüm algı tepetaklak oluyor. türk firmanın türkçe oyun çıkarmaması kabul edilemez. istersen tüm dünyada tanınıyor ol benden sana o destek gelmez arkadaş. lamı cimi yok. kimse de globalleşme, dünyaya açılma demesin. türkçe'ye çevirince kimse size küsmez merak etmeyin. ha, türkçe'den imtina ediyorlarsa o zaman zaten bir kuruş destek vermem ve verene de karşı çıkarım; aksi durumda tam tersi geçerli olur tabii...

 6. sanki hikayeyi başkası yazmış da içeriği Türkçeye çevirememişler gibi yaklaşıyo bazıları. oyunu geliştiren hikayeyi yazan Türk zaten, eminim hikayeyi ingilizce yazmaları kodlama sürecinden daha zorlu geçmiştir :). bir dilde ne kadar ilerlemişsen ilerle düşüncelerin birincil olarak ana dilin temelinde şekillenir. yani şu oyunu çıkarırken Türkçe dil seçeneğini eklemek ne bir zahmet ne bir külfet çıkarırdı önlerine, sonuçta hepsinin ana dili.