Kadın yazılımcıların GitHub'daki başarı oranı erkekleri geride bıraktı

Kadın yazılımcıların GitHub'daki başarı oranı erkekleri geride bıraktı

Kadınların yazdığı kodların onaylanma oranının, cinsiyetlerin belirsiz olduğu bir kontrol ortamında, erkeklerinkinden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu araştırma dünyanın en yaygın, açık kaynaklı kod paylaşım ağı GitHub'daki veriler baz alınarak yapıldı.

California Polytechnic ve North Carolina State University bilgisayar mühendisliği bölümlerince gerçekleştirilen ve BBC'nin yayımladığı araştırmada 1 Nisan 2015 tarihinde giriş yapan 4 milyon kullanıcı incelendi ve bunlardan erkek ya da kadın olduğu kesinlikle bilinen 1.4 milyonundan elde edilen veriler değerlendirmeye alındı. GitHub üzerinde cinsiyet belirten bir bilgi hanesi olmadığı için kullanıcıların profillerinde kullandıkları e-posta adresleri üzerinden Google Plus hesaplarına ulaşıldı ve 1,4 milyon kullanıcının cinsiyetleri bu şekilde teyit edildi. Daha sonra bu kullanıcıların GitHub üzerinde projelere yaptıkları ''pull request'' yani kod değişikliği önerileri ve bu önerilerin aldığı kabul oranları analiz edildi.

Analizin sonunda kadın yazılımcıların erkeklerden GitHub üzerinde daha yüksek kod değişikliği onayı aldıkları ortaya çıktı. Buna göre kadın yazılımcıların yaptığı değişiklerin yüzde 78,6'sı kabul edilirken bu oran erkeklerde yüzde 74,6 olarak gerçekleşti.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer dikkate değer sonuç da cinsiyeti belli etmeyen, 'nötr' bir rumuz kullanan kadın yazılımcıların genel kod kabul oranı yüzde 71,8 iken profilinde kadın olduğu belli olan yazılımcılarda bu oranın yüzde 62,5'ye düşüyor olması. Uzmanlar erkekler için de benzer bir durumun olduğunu belirtmiş ancak erkeklerdeki düşüş oranının bu kadar çok olmadığını da eklemiş.

Caly Poly and North Carolina State Üniversitesi tarafından yapılan ve makale olarak yayınlanan bu araştırmanın henüz diğer üniversiteler ve uzmanlar tarafından kritik edilmediğini ayrıca belirtelim çünkü bu bilgi bilimsel bir yayın için ayrı bir öneme sahip. Peerj üzerinde yayınlanan makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Görsel Kaynak: Antonio Guillem / Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.