Facebook ve Twitter: Mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniye
Dijital

Facebook ve Twitter: Mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniye

TV dikkatimizi ne kadar yavaşlattıysa sosyal ağlar da o kadar dağıtıyor. Facebook ve Twitter'ın ortak yayınladığı verilere göre, mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniyeye düşmüş. Masaüstü içinse bu süre 2,5 saniye.

Facebook’tan Fidji Simo ile Twitter’dan Jeffrey Graham, Facebook ve Twitter tarafından bağımsız gerçekleştirilen ve mobilde içerik tüketimini irdeleyen araştırmalara ait sonuçlar, ikilinin Adage dergisi için ortak kaleme aldıkları bir makale ile paylaşıldı. Yukarıda paylaştığımız ilk veriler Twitter'ın göz takibi araştırmasına dayanıyor ve sonuçları Facebook da doğruluyor. İnsanların içerikler arasındaki geçişi de yaşa göre değişiyor. Instagram, Facebook ve Twitter kullanıcıları arasında mobilde sürükleyerek bir içerikten diğerine geçme konusunda gençler daha hızlılar.

Peki kullanıcılar bu kadar kısa sürede tükettikleri içerikleri hatırlıyorlar mı? Makale, farklı araştırmalardan edinilen bulgulara göre insanların oldukça kısa sürede "olayı çözdüklerini" söylüyor. Yapılan bir deney insanların mobilde gördükleri haber akışı içeriğini hatırlamak için içeriğe 0.25 saniye maruz kalmalarının yeterli olduğunu bulmuş. Nielsen ve Twitter ise, mobilde promoted video'ların bir saniye eşiğini geçmesinin hafızalarda yer etmek için kafi olduğunu iddia ediyor.

Videolar konusunda, günlük 100 milyon saat video izlettiğini öne süren Facebook'un verileri yapımcıların işine yarayabilecek türden. Zira buna göre Facebook’ta bir videonun ilk üç saniyesini izleyen insanların yüzde 65’i videonun en az 10 saniyesini, yüzde 45’i ise 30 saniyesini izleyeme devam ediyor. Twitter tarafından yapılan araştırmalar da aynı şekilde bir videonun ilk üç saniyesinin izlenmesi ile tüm videonun izlenmesi arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ortaya koyuyor.

Twitter'ın Dentsu ve Nielsen ile birlikte yaptığı video odaklı deneylerden çıkan ana sonuçlara göre markalar ya da yapımcılar, ürünlerini eğlenceli hikayelerin bir parçası haline getirmeli; videolarda insan kullanılıyorsa erkenden göstermeli; izleyicinin videoyu sessiz bir şekilde izlemeye başladığını düşünüp videoya altyazı eklenmeli; ürün değerinin doğrudan altını çizmeli.

Araştırmalardan çıkan temel sonuç, mobilde içerik tüketiminin ne TV ne de masaüstüne benzediği ve şirketlerin reklam sever ortaklarıyla birlikte platformu test etmeye devam edecekleri. Kullanıcı yönünden daha anlamlı araştırmalar içinse bağımsız kaynakları takip etmemiz gerekiyor.

Yorumlar (1)
  1. Testler çapraz platform yapılmalı ve testlere konu olan platformların çalışanları mümkünse araştırmayı yapanlar arasında yer almasın! Ancak bu şekilde bilimsel bir veri elde edilebilir. Bu şekilde al birini vur ötekine tarzı bir araştırma olmuş. Facebook ve Twitter'ın yayınladığı veriler "aman reklam verenler kaçmasın" tarzı bir sonuç doğurmuş.

    Gün içerisinde neyi aklımızda tutup tutmayacağımız gece uykumuzda belirleniyor, beynin çalışma sistemi bu; dolayısıyla bir saniye veya 15-20-30 saniye hiç farketmez önemli olan kişiyinin gördüğü (izlediği) içeriğin ne kadar çarpıcı, etkieyici olduğudur. Ayrıca beyin bir verinin işe yarayıp yaramayacağına da bakıyor ve buna göre kalıcı olup olmamasına gece uykuda karar veriyor.

    Bu araştırma da yayınlanan tek bir veri doğru; "bir videonun ilk üç saniyesinin izlenmesi ile tüm videonun izlenmesi arasında güçlü bir korelasyon" bu doğru. Bilimsel olrak da doğrudur.

    Ama diğerleri sallama olmuş. (mecburen!)