Arabam.com iLab Ventures tarafından satın alındı
Yatırım

Arabam.com iLab Ventures tarafından satın alındı

Şu anda konuya yakın güvenilir kaynaklarımızdan aldığımız bir duyuma göre Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin sahibi olduğu otomobil seri ilan sitesi Arabam.com, iLab Ventures tarafından satın alındı.

Arabam.com'un satış rakamının 5 milyon dolar olduğu da aldığımız diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Farklı kaynaklardan gelen bilgiler olduğu için kesin konuşmamız mümkün değil, ancak faturalı bir satışın söz konusu olduğu, bu sebeple KDV dahil fiyatın 5 milyon dolar seviyesine geldiği söyleniyor.

Güncelleme: Konuyla ilgili haberimiz Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin açıklamasıyla doğrulandı. Açıklamanın tam metnini aşağıda paylaşıyoruz.

Yönetim Kurulumuz, 25 Aralık 2015 tarihinde (bugün), Şirketimiz'a ait "Arabam.com" İnternet Sitesi'nin ve bu İnternet Sitesi ile ilgili tüm alan adları, marka, isim hakları, müşteri sözleşmeleri ve diğer varlıkların, "pazarlık" usulü belirlenen "KDV hariç 4.237.288 Amerikan Doları" bedel karşılığında, Şirketimiz ile herhangi bir "ilişkili taraf" durumu bulunmayan İLAB Holding A.Ş.'ye (veya bir bağlı ortaklığına) satılmasına ve satış bedelinin nakden ve peşin olarak tahsil edilmesine karar vermiştir.

Satış ve devir bedeli bugün nakden tahsil edilmiştir.

SPK'nun II-14.1 sayılı Tebliğ hükümleri dahilinde, KGK tarafından yayınlanan TMS ve TFRS'na uygun olarak hazırlanan, sunum esasları SPK'nun konuya ilişkin kararları uyarınca belirlenen ve bağımsız denetimden geçmek suretiyle en son kamuya açıklanan 01.01.2015-30.09.2015 ara hesap dönemine ait bireysel finansal tablolara göre; yaklaşık olarak 9.192.236 Türk Lirası tutarında "varlık satış karı" oluştuğu hesaplanmaktadır. MSGUT ve VUK kapsamında tutulan 01.01.2015-30.09.2015 ara hesap dönemine ait mali kayıtlarımıza göre ise yaklaşık 3.794.810 Türk Lirası tutarında "varlık satış karı" oluşacağı hesaplanmaktadır.

Satışa konu varlıkların, kamuya açıklanan son finansal tablodaki (30.09.2015) "net varlık değeri"nin (3.175.137 Türk Lirası), varlık (aktif) toplamına (436.631.541 Türk Lirası] oranı %0,73; son yıllık finansal tablodaki (31.12.2014) elde edilen gelire katkısının (2.752.683 Türk Lirası) toplam gelire (199.295.182 Türk Lirası) oranı ise %1,38 olarak hesaplanmaktadır.

 

Yorumlar (28)
 1. Cabbar Gültiken Cabbar Gültiken

  iLab'in en önemli yatırımlarından biri sahibinden.com zaten. Arabam.com'u almaları tekel olma arzusunda olduklarını gösteriyor. Emlak sektöründe de birkaç site alırlarsa galericiler, emlakçılar, mağaza sahipleri ayvayı yediler demektir. Son bir kaç yıldır inanılmaz derecede baskı yapılıyor ilan verilenlere, hem kurallar açısından hem de maddi olarak. Şimdiden geçmiş olsun.

  Ayrıca 5 milyon Dolar gibi, deniz manzaralı bir ev fiyatına satılması da ilginç geldi bana. Doğan İnternete en ciddi yatırım yapan holding. Fatura küçük tutulmak istenmiş olabilir, ya da karşılıklı başka bir çıkar anlaşması olabilir.

  1. Kaan Öztürk Kaan Öztürk

   İlab sahibinden.com'a değil emlakjet.com a yatırım yaptı iştiraki haline getirdi.

  2. Ilab Ventures emlak ve oto (emlakjet.com ve arabam.com) seri ilan sitelerini alarak rakiplerine göz dağı veriyor burada bizde variz diyorlar.Pazar kızışıyor ;)

   1. Başarılı bir yatırım olmuş.hem emlak hem oto..Reklamla desteklenmeli pazarda yer alabilmek adına. Hayırlı olsun

 2. ilab ilan tarafında elini gün geçtikçe güçlendiriyor önce emlakjet şimdi arabam.com şeffaf bir alım satım her iki taraf içinde hayırlı olsun bakalım

 3. Internet Haberler Internet Haberler

  vayy be o da satıldı, zaten ne zaman bir site büyüse genişlese hemen bir şirket satın alıyor üstüne konuyor

 4. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  iLab ile sahibinden.com'un ne alakası var. Arkadaş karıştırmış sanırım. Ancak 5 M$ 'da gerçekten bu siteler için küçük bir rakam. Herhalde "fiş almazsan" ilişkisi olmuş sanırım.

 5. İlab Holding 2014 yılında emlakjet.com a yatırım yapmıştır. sahibinden.com holdingin iştiraklerine dahil değildir

 6. Furkan Özer Furkan Özer

  Bu olay Türkiye'nin bu kafayla kaybetmeye mahkum olduğunun göstergesi.

 7. Sahibinden.com'a kimse rakip olamaz, yok arkadas ben yaparim diyen varsa havasini alir. Farkli bir sey yapmak lazim, kac tane firmanin batmasi herekiyor bunu anlamak icin :)

  1. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

   Bu profil resmini sakın unutma Harun. Bir süre sonra abin seni arayacak.

   1. noldu yaşıyormusun aramadın gitti?

   2. bırakalım efendim bu sahibinden.com la yarışmayı. hayaller var gerçekler var... sahibinden almış pastanın yüzde 99 unu hala sahibindene rakip olmaya çalışmalar falan... hakikaten anlamıyorum. sadece iphone uygulamasını bütün dünya bir araya gelse yazamaz. yok varsa yazarım diyen nerde bir görsek? boş boş konuşmasak

   3. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

    Aradım açmadın. :) Acele etme yahu. Sen söylüyorsun kolay olmadığını. Daha vaktimiz var. Bir gün aranırsın mutlaka.

 8. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden ,internete ciddi yatırımlar yapan İLab gümbür gümbür geliyor bence.Geçen sene Emlakjet.com u satın almasıyla emlak alanında yarattığı değişimi farketmemiş değiliz.Sadece biraz daha görsel alanda reklama ağırlık vermesi gerektiği kanaatindeyim.Şİmdi ise arabam.com .çoğu kullanıcının beklentisini tam anlamıyla karşılayacaktır diye düşünüyorum .Başarılarının devamını diler yeni girişimlerde görmeyi umut ederim.

 9. Jasmine Jasmine

  Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden ,internete ciddi yatırımlar yapan İLab gümbür gümbür geliyor bence.Geçen sene Emlakjet.com u satın almasıyla emlak alanında yarattığı değişimi farketmemiş değiliz.Sadece biraz daha görsel alanda reklama ağırlık vermesi gerektiği kanaatindeyim.Şİmdi ise arabam.com .çoğu kullanıcının beklentisini tam anlamıyla karşılayacaktır diye düşünüyorum .Başarılarının devamını diler yeni girişimlerde görmeyi umut ederim.

 10. Piston Kafalar Piston Kafalar

  Satın alma işleminin ardından siteyi ve site çalışanlarını neler bekliyor olacak göreceğiz. iLab Ventures konusuna gelince güç ortada tartışmaya lüzum yok.

 11. Emre Maral Emre Maral

  Yılların araba sitesinin, değeri $5M gibi küçük bir miktara el değiştirmesi garip. Aslında bize medyatik ve şov amaçlı gösterilen bu satışın arkasında acaba neler dönüyor. Büyük şirketler, pazardaki payını rakibine kaptırmamak için, büyük oyuncuları bünyelerine dahil edebilir. O sebeple önünü iliklemeye başlaması gereken siteler: ikinciyeni.com, tasit.com, araba.com diğer emlak ve otomobil siteleri. Satın almanız hayırlı olsun:)

 12. Iddia ediyorum bence Turkiye'de son yillarda yapilan en mantikli ve en nokta atisli internet yatirimi.5 mn $ bana da cok az geldi, islemin gercek degeri 12-13 mn $ civarindadir diye tahmin ediyorum. Ama islem degeri 12 mn $ bile olsa, cok dogru ve yerinde bir yatirim islemi. iLab Ventures ile Turkiye'deki diger VCler arasinda ciddi bir gomlek farki var.

 13. İlab her alanda rakiplerini sıkıştırıyor. Bu tip adımlarla rakiplerine adım atacak yer bırakmıyor. Önce emlakjet.com sonra arabam.com emlak ve oto alanında yatırımları gerçekten şahane. Tebrikler Ilab Ventures

 14. Bu kadar şeffaf bir satın alma yapmasından ötürü iLab Ventures'ı tebrik ediyorum. Ayrıca emlakjet.com gibi bir devi elinde tutan iLab'in arabam.com gibi diğer bir devi satın alması stratejik olarak hem rakipleri hem de offline pazardaki kurumsal kullanıcıları için büyük önem arz ediyor. Umarım her iki taraf içinde faydalı bir satın alma olur. Tebrikler.

 15. Kurthan Kurthan

  doğan holding gibi halka açık bir şirketin ne halkı ne de spk'yı aldatması söz konusu bile olamaz. bu yüzden kdv dahil 5 milyon usd mutlaka doğrudur. durum böyle olduğuna göre de, yani bir çoğumuzdan daha akıllı olan doğan holding süper bir satış yapmış olmadığına göre, iLab de müthiş bir alım yapmış sayılamaz. ölüyü diriltmeye çalışacaktır muhtemelen. kolaylıklar dilerim.

  1. Ölüyü diriltmek allaha mahsustur. Bakalım Mustafa Say gerçek bir tanrı mı? yoksa sahte bir peygamber mi? 2 yıla anlarız.

 16. Eren Demir Eren Demir

  Fiyatı 12.5 milyon TL üzerinden anlaşıp dolar kurunu 2.95 e sabitlenmiştir sanki. Peki bu durumda anlaşmayı dolar üzerinden göstermenin avantajı nedir bilen var mı?

 17. Cem Tan Cem Tan

  şimdi ilab baktıgımızda niş modellere yaptıgı yatırım gözden kaçmıyor .. buda farklı bir strateji demek yatırım turkiyede fsrklı ksymslsr göstermeye başladı , niş yatırımların devamı gelebilir , fakat aldıgımız duyumlara göre pazara güçlü bir isim daha geliyormuş satiyorum.com adıyla iyi bir caiptal yatırımı yapıldıgı haberleri dolaşıyor pazar buyuyor oda niş bir modelle ismi geregi çıkmayacagına göre alan adının verdigi güçle hakkını verecektir rakiplere .. bakalım pazar nereleri gösterecek bize

 18. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Umarım ilab biraz daha bu işe ağırlık verip sahibinden.com'a bir alternatif yaratır. Şu an arabam.com a koyulan bir ilanla sahibinden.com'a koyulan ilan arasında en az 10 kat aranma farkı var.

 19. Füsun Füsun

  iLab'in bu işten anlamadığını görmüş olduk. Koca arabam.com'a standart bir classified sitesi gibi davranıyor. Baylar, bayanlar arabam.com dikey bir portal. Otomobil haberleri ve testleri ile bir efsaneydi. Satın almadan bu yana girilen haber sayısı bir elin parmağını geçmez. Son 1 aydır da hiç bir content girilmiyor.

  Ey sen İLab bu siteyi satın alırken bir SWOT analizi yapmadın mı? Önce Weaknesses lara odaklanmak iyi de Strengths'i koyvermek nasıl bir product managmenttır.

 20. ''Ey sen İLab bu siteyi satın alırken bir SWOT analizi yapmadın mı? Önce Weaknesses lara odaklanmak iyi de Strengths’i koyvermek nasıl bir product managmenttır.''

  Bunu senden başka kimse yapamaz Türkiye'de.