CRM, pazarlama otomasyonu, e-posta gönderimi vs... Şirketinizde ne kullanıyorsunuz?
Dijital

CRM, pazarlama otomasyonu, e-posta gönderimi vs... Şirketinizde ne kullanıyorsunuz?

Doğru CRM'i seçmek yıllardır Webrazzi'de yaşadığımız kronik sorunumuzdur. Öncelikle ihtiyacımızın ne olduğunu anlamakla zaman geçirdik, sonra tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir çözüm ihtiyacının peşine düşdük. Tüm bunların üstesinden geldikten sonra ise maliyetler gerçeği ile yüzleştik. Bugün geldiğimiz nokta, hala istediğimiz gibi bir çözüme sahip değiliz ve farklı araçlar kullanıp dağınık bir şekilde işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.

Ama şu da bir gerçek ki, CRM denen şey artık Pazarlama Otomasyonu (Marketing Automation) ile birleşmiş durumda, Pazarlama Otomasyonu da E-Posta Pazarlama araçlarıyla birleşmiş durumda. Bunların hepsi de Sosyal Medya Yönetim araçlarıyla birleşti, haliyle bir de Satış Yönetimi (Pipeline Management) konusu var ki gel işin içinden çık çıkabilirsen...

Web sitesi takibi, anlık iletişim araçları, anket uygulamaları, reklam hedeflemesi ve bunları birbirine bağlayan Zapier gibi detay servislere ise hiç girmiyorum. Onları da düşünmeye başladığımızda iş artık bambaşka bir boyut alıyor ve doğru CRM çözümü diye debelenirken, kendinizi işte bizim de içinde olduğumuz durumda buluyorsunuz. Bilmem kaç farklı araç, ayda ödenen binlerce liralık faturalar ve sonuçta bir segmente gönderim yapmak için 3 farklı yerden veri çekip, dönüp bunu Excel'de düzenlemeye çalışmak... Kabus gibi...!

Bu sözünü ettiğim uygulamalar ve özellikle CRM denildiğinde bugüne kadar denemediğimiz servis kalmadı desem yeridir. Hatta bana bir marka söyleyin size hemen artısını eksisini söyleyeyim de diyebilirim. Bakın sadece CRM demiyorum, istediğiniz herhangi bir SaaS çözümünü söyleyin, büyük olasılıkla biliyorumdur ve onu alırsanız şunu yapamazsınız, onun şu servisle entegrasyonu yok mertebesinde konuşabilirim. Anlayacağınız oldukça kötü durumdayım... :)

Gözden kaçırdığımız bir veya birkaç nokta, ya da yanlış değerlendirme yapmış olabiliriz. Bu olası eksiğimizi hala bir kenarda tutup göz önüne alıyoruz. O yüzden bu yazdıklarımdan sonra "sana ne lazım anlat çözüm bulalım" muhabbeti yapacak arkadaşlara açık kapı bırakmış olayım.

Yalnız değilim!

Benim ve dolayısıyla Webrazzi'nin içinde bulunduğu bu kaotik durumda içimi rahatlatan bir detay var, o da aslında sadece bizim bu durumda olmadığımız gerçeği. Çünkü etrafımdaki birçok kişiyle konuştuğumda hepsinin benzer dertleri var. Hatta bir arkadaşım kısa süre önce kayışı kopartıp en güzel CRM, Google Drive Sheets dedi. Kendisini tanıyorsunuz o yüzden ismini vermeyeceğim. Oturmuş bir sürü script yazıp kendi ihtiyaçlarına uygun bir hale getirmiş Google Drive'ın tabir-i caizse Excel'ini. Bugünlerde de piyasaya kendi CRM servisini sunmaya hazırlanıyor. O derece yani...

Özetle, ben bu yazıyı neden yazdım biliyor musunuz? Sizin tecrübelerinizi duymak istediğim için...

Hepimiz birbirimizi aydınlatalım

Burada saydığım ya da saymadığım alanlarda ne kullanıyorsunuz? Şirketinizin boyutu önemli değil, sadece ne kullandığınızı merak ediyorum. Mesela Zoho mu, Salesforce mu, Insightly mi, Capsule CRM mi, Türkiye'den bir çözüm mü, Pipedrive mı, Hubspot mu, hangi konuda ne kullanıyorsanız yorumlarda paylaşır mısınız? Mennuniyet seviyeniz ve şirketinizin ne işle uğraştığı da önemli tabi ki...

Bakın abartıyorum HelloBar, Woopra, Zapier, Mailchimp seviyesinde ne kullanıyorsanız yazın lütfen. Sadece CRM gibi de düşünmeyin.

Not: Siz yorumlarınızı yazdıkça biz listeleri oluşturacağız ve belki sonra bunu bir anket ile tüm okuyucularımıza açabiliriz. Ayrıca hep yabancı şirketleri saydın, Türkiye'den şirketleri yazmadın da demesin kimse, arada bir tanesini atlayıp laf yemek istemediğim için o topa çıkmadım.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (55)
 1. Faruk Temur Faruk Temur

  Merhaba,

  Kısaca bilgi vermek gerekirse, Hizlikirala.com olarak AgileCRM kullanıyoruz. Tüm operasyonlarımızı AgileCRM üzerinden yürütüyoruz. Fiyat/Performans olarak kullandığımız en iyi CRM yazılımı diyebilirim. Şimdilik firmamızın ihtiyaçlarını karşılıyor. Diğer yorumlara göre ve karşılaşılan durumlara göre tekrar fikir sahibi olmuş olacağız.

  AgileCRM 'in yanında, Atlassian ürünleri ve Zapier kullandığımızın bilgisini de vermeden geçmeyeyim.

  1. Kenan Yaşar Aslan Kenan Yaşar Aslan

   Merhaba, Türkçe versiyonu yok değil mi Agilecrm'in?

 2. Emre Güneş Emre Güneş

  Pipedrive (CRM), madmimi (mailing), tradegecko (ERP), Slack (kurum içi iletişim), Paraşüt (Finansal takip), Google apps(email - döküman), Dropbox (3. Partiler ile döküman paylaşımı).

  1. tradegecko.com'u bilmiyordum, güzel geldi. Bir de Paraşüt'le ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Resmi muhasebe için ne kullanıyorsunuz?

   1. Merhaba arda, eposta adresime mail atarsan finans konusunda bir kaç bilgi paylaşmak isterim. Daha sonra gerektiğinde genel bir bilgilendirme de yaparım.

   2. Emre Güneş Emre Güneş

    Muhasebecimiz ne kullanılıyor bilmiyorum. Biz Paraşüt ile gelir gider, karlılık, cari hesapları çok rahat bir şekilde kullanabiliyoruz. Ayrıca muhasebecimize de hesap açtık, o da bilgileri oradan takip edebiliyor. E-fatura geçişimiz çok kolay oldu.

    Tradegecko çok iyi bir online ERP. İthalatçı bir firma olarak süreçleri kontrol altına alabiliyoruz.

    CRM konusunda (daha önce Insight.ly, Salesforce vb bir çok CRM'i test etmiş biri olarak) Pipedrive'da karar kıldık, çok da memnunuz. Hem iş yapınıza göre kolayca özelleştirebiliyorsunuz, hem de to-do-list olarak da çok başarılı.

   3. Merhaba,

    Big4'da çalışırken Paraşüt'ü audit imkanım olmuştu. Yaklaşık 7-8 ay önce denetim sırasında gördüğüm üzere kullanmayı tavsiye ediyorum. Oldukça iyi bir sistemleri var ve pişman etmeyecektir. Ki Sizler de zaten Webrazzi olarak görmüşsünüzdür ofisteki dünyayı.

    İyi çalışmalar dilerim.

   4. Resmi muhasebe demişken luca var, bir çok mali müşavir kullanıyor ve saas ne biraz biliyorsam luca bir saas hizmeti.

  2. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

   Paraşüt hakkındaki kullanıcı deneyimlerinizi ve yorumlarınızı öğrenmek isterdim.

   1. Mert Dogkan Mert Dogkan

    Biz ön muhasebe takibi için Planports kullanıyoruz. CRM ihtiyacımız da olduğu için bu uygulamayı tercih ettik. Web tabanlı bir uygulama. Oldukça ilgili, yerli bir şirket. Tavsiye ederim.

 3. Şafak Tozar Şafak Tozar

  Kendi özel mini CRM yazılımını kullanan bir kurumsal kimlik firması olarak yanınızdan verim aldığımı dile getirmeliyim. Özellikle Faruk Bey'in belirttiği AgileCRM fiyat performans açısından beni tatmin etti.. Fakat CRM sonsuz bir alan. İnsan dan bahsediyoruz, insan ihtiyaçlarından bahsediyoruz. Her firmaya, her müşteriye göre bu ihtiyaçlar değişeceği için böyle farklı uygulamalar keşfetmek benim açımdan güzel oldu.

 4. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  Bitrix24 tavsiye edebilirim

  1. Biz de Bitrix24 kullanıyoruz ve memnunuz.

 5. Kiva CRM gayet güzel ve detaylı. Tavsiye edebilirim. Tanımlanabilir alanlar ve geliştirilebilir özellikleri ile her sektöre uyarlanabilir.

 6. Kaliteli bir ekip, guzel bir event processing toolu uzerinde calisiyor yakinda saas tabanli hizmet verecek. Bu tool yardimi ile crm cozumleri de gelistirebilirsiniz kolayca. Neyse fazla spoiler da vermeyeyim :D

 7. Mehmet Ali Talmaç Mehmet Ali Talmaç

  Değişik online yazilimlarimiz var. Kiracitakip.com hizlioku.web.tr gibi ayni zamanda Hosting sunucu vs gibi islerimisde var. Her bir projenin kendi mini crm leri vardi ve whmcs ile muhasebelestirme takip vs yapitorduk. Ancak artik yetmiyor ve cok arastirmama ragmen tamda yazida bashettiginiz hepsini kapsayan bir crm bulamadik. Sanirim kendimiz yazacagiz.

  1. https://trcrm.com u öneririm.gerçekten başarılı bir crm. voip ve e-ticaret desteği bile var.Her türlü geliştirmeye de açık bir crm.

 8. Sercan Alkan Sercan Alkan

  Biz Kosifler Oto'da Türkiye'den Inbox Mail Marketing'i kullanıyoruz. Kendi içindeki segmentasyon ve senaryoları ile ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor. API desteği ile kendi ERP'mize bile bağladık. Fiyatları da uygun. CRM'de distribütöre bağlıyız o nedenle mecburen Microsoft Dynamics.

 9. Merhaba,

  2 yıldır Hubspot kullanıyoruz. Pazarlama otomasyonu olarak sektör liderlerinden. Geçen yıl Hubspot Sales modülü gelene kadar CRM için Pipedrive kullanıyorduk.

  Müşterilerimizde ise proje kapsamına göre Hubspot veya Act-On ile ilerliyoruz.

  Bence yerinde bir tartışma konusu. Yorumları merakla bekliyorum ben de.

 10. Çağlar Çağlar

  euromessage & visilabs kombinasyonu iyi bir çözüm olabilir, visilabs'i online-offline tüm kanallardan besleyebilir ve bir online crm tool tadında kullanabilirsiniz. euromessage ile de email-sms-push kanallarından gönderim yapabilirsiniz...

 11. Mustafa.yilmaz Mustafa.yilmaz

  Bir takim uygulamalar ile Google Drive Sheets uzerinde hali hazirda kayit yaratip (create) bu kayitlari okumak , raporlamak (read) mumkunken, bir de bu kayitlari gerektiginde guncelleyebilen (update) ve silebilen (delete) bir servis (platform) olsa durum ne olurdu hep merak etmişimdir.

 12. Gökhan Memiş Gökhan Memiş

  CRM ve İletişim: Podio, Email ve Doküman: Google Apps, Mailling: Mailchimp

 13. Oğuz Aksu Oğuz Aksu

  Maliyet, destek, esneklik gibi konular düşünüldüğünde yerli çözümlerin daha uygun olacağını düşünüyorum. Yurt dışı çözümlerde bu üçünü bir arada bulmak zor sanırım. En azından biz bulamadık. Esnek olsun desteği iyi olsun diyorsanız maliyet yükseliyor. Maliyeti uygun olsun deseniz ya esneklikten ya da destekten mahrum kalıyorsunuz. Biz Kivacrm kullanıyoruz. Kiva'yı; saha satış otomasyonu (sağlık sektöründeyiz ve bizim için hayati), görev yönetimi, mailing, etkinlik yönetimi satış sonrası destek, hatta e-ticaret ve cms yönetimi için de kullanıyoruz. Belki biz biraz fazla kapsamlı kullanıyor olabiliriz ama herşeyin birbiri ile entegre olmasını seviyoruz ve bunun faydasını müşteriye aktarmaya çalışıyoruz. Muhasebe entegrasyonu hali hazırda var ama uygulamadık. Daha güzeli, bunların tamamını biz kurguladık bir kısmını Kiva personeline yaptırdık bir kısmını biz hayata geçirdik. Eğer ekipte api'lerle çalışabilecek birileri varsa yapabilecekleriniz daha da kapsamlı hale geliyor. Elbette bunları kendiniz yapmak istemezseniz destek alıp ilerleyebiliyorsunuz.

  Saha otomasyonu oldukça esnek ve kullanışlı. Yakında farklı çözümlerinin de olacağından bahsettiler ama içeriğini bilmiyorum henüz.

  Crm gerçekten de derya deniz bir konu, ihtiyaçlara göre şekillendirebileceğiniz bir aracınız yok ise başka araçlara ihtiyaç duyuluyor. O yüzden maliyeti uygun ama esnekliği ve desteği iyi bir çözüm bulmanızı tavsiye ederim.

 14. Bu konu uzunca bir süredir benim de kişisel ilgi alanlarımdan birisi oldu diyebilirim.

  Kurumsal alanda çalıştığım firmada yıllar önce kendi iç kaynaklarımızla geliştirdiğimiz bir CRM platformu kullanıyoruz. Ek olarak 1,5 yıl kadar önce global bağlantımızdan gelen ve ülkeye implement edilen yeni bir uygulamaya geçiş yaptık ancak gönderim mekanizması olarak sektöre ait özel bir kanun sebebiyle ölçeklenebilir bir global altyapıya geçiş yapmamız mümkün olmadı ve lokal gönderim altyapımızı kullanmaya devam ediyoruz.

  Öte yandan 2,5 yıldır kendi start-up girişimimde Social CRM alanına yönelik bir yazılım geliştirmeye başladım ve sonuca ulaştığı noktada aslında E-mail ve SMS için kendi gönderim mekanizması olmayan lightweight bir CRM uygulamasına dönüştüğünü belirtebilirim. Açıkçası kendi içerisinde yapay zeka özellikleri barındırmadığı sürece çok zorlayıcı bir yapı olduğunu söylemek yalan olur, daha çok iyi kurgulanmış veritabanı tabloları bütünü olarak düşünürsek, bir kaç kişilik yazılım ekibi olan firmalar bir kaç aylık süreler içerisinde kendi özel yazılımlarını geliştirip Euro.Message, Mailchimp veya SMS Gateway gibi bağlantıları da kurup işler hale getirebilirler diye düşünüyorum.

  Firmaların veya tüketicilerin beklentileri ya da ihtiyaçları gerçekten sınırsız ve özel bir yazılım yapıldığında ihtiyaca göre evrilme ve genişleme aşamalarını yönetmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan yazılım geliştirme imkanı olan firmalara bu modeli tavsiye ederim.

  CRM alanındaki ihtiyaçlar, yazıda Arda'nın da belirttiği gibi değişmeye ve gelişmeye fazlasıyla açık olduğundan DMP (Data Management Platform) oluşturulduktan sonra websitesi üzerinden gelecek verilerin unique_identifier ile bağdaştırılması, yapılacak gönderimlerin cookieleme süreçlerine dahil edilmesi ve ardından da Programmatic ve RTB için kullanılabilir hale getirilmesi mümkün ve mantıklı geliyor bana. Böylece hem veriyi tek bir platformdan görselleştirerek yönetmek hem de diğer iş süreçleriyle bağlantılamak mümkün.

 15. 6 aydır Planports CRM kullanıyoruz. Hem yerli hem de başarılı bir çözüm. Müşterilerimizle yaptığımız görüşme kayıtlarını takip ediyoruz ayrıca görev yönetimini kullanıyoruz. Diğer modüllerini çok denemedik açıkçası. Oldukça sade ve pratik.

 16. Samet Ersan Samet Ersan

  Biz uzun süredir bitrix24 kullanıyoruz. Aslında CRM olarak çok yeterli değil ama içerisinde Task Manager, Team Communication gibi birçok özelliğin olması avantaj sayılabilir. Ayrıca mobil ve desktop uygulamasının olması büyük kolaylık sağlıyor.

 17. Sinan Güler Sinan Güler

  Biz Guler Legacy olarak CRM ve yan ürünleri konusunda bir süredir araştırma yapıyoruz. Zoho CRM'i denemeye başladık, bir yol almayı umuyoruz bu konuda tabiki de.

 18. Ramazan Kaya Ramazan Kaya

  Merhaba, portföyümüzdeki tüm şirketlerde TRCRM kullanıyoruz. Çok memnunuz. Tüm iş akışı ve satışlarımızı burdan takip ediyoruz. Müşteriler, tedarikçiler, bunlara bağlı ajanda kayıtlarını eksiksiz tutabiliyor, teklif hazırlayıp gönderebiliyoruz. Ürün takibi, stok takibi de var. Satışları, bunlara bağlı ödemeleri, personel takibini verimli şekilde kullanıyoruz.

  Crm kullanmayı düşünenler veya merak edenler TRCRM'i araştırabilir. Kayıt olup anında 2 haftalık ücretsiz kullanım yapabilirsiniz.

 19. Dynamic CRM'i denedik olmadı, sonra sales ile yola bakmaya çalıştık yine olmadı. Bence bu CRM sistemlerinin genelinde yaşanan kronik problemler hep aynı.40-60 bin liralar harcandı, bir sürü danışmanlık alındı vs. vs.

  Ancak projenin en sonunda hiç kullanılmayan ve çöp haline dönüşen bir crm'den başka bir şey kalmadı.

 20. Mehmet Nuri Öztürk Mehmet Nuri Öztürk

  CRM , e-posta gönderimi vs. işlemler için TRCRM i firma olarak kullanıyoruz. Diğer ürünlere göre hızlı teknik destek, müşteri memnuniyeti ön planda. Kullandığımız 3. parti uygulamalara tam entegrasyonu, hazır e-ticaret sistemi nedeniyle firmamızda iş akış yönetimimiz yoluna girdi. Fiyatının da makul olması nedeniyle tavsiye ederim herkese.

 21. TRCRM' i kullanıyorum gerçekten güzel yazılmış bir sistem.İhtiyaçlarımız doğrultusunda verdikleri destek muazzam.

 22. CRM, ERP .. bu kavramlar hala oturmadı diyorum bir web yazılımcı olarak. Burada bazı arkadaşlar tatmin edici bulduklarını dile getirmiş çok güzel fakat sizin beklentileriniz kısıtlı belkide? Bir CRM uygulamasının fazla kalabalık olduğunu düşünen arkadaşlar olacak buda onların beklentilerinin kısıtlı olduğunu ilan eder.

  Bende birkaç mini CRM web yazılımı yapmış biri olarak şunu çok gördüm;

  - CRM yönetimi değişken, örneğin : bundan 5 yıl önce sosyal medya yönetimi analiz araçları hiçti fakat şimdi CRM lerde olması beklenen bir bölüm oldu

  - Şirketlerin neler istediğini bilmemesi : Bu çok büyük bir sıkıntı oluyor artık, CRM ERP mikro web yönetim yazılımları bunların hepsi iç içe geçmiş durumda. Yeri geliyor Google Drive, Dropbox, Skype, Slack, alakasız bir sürü araç düşünün hatta" Whatsapp" bile şirket içi etkileşimde yer alıyor. Buda olsun buda olsun mantığıyla hareketin işlevleri kısıtlayıp süreci uzatıp karmaşıklığa yol açtığını bilelim.

  Buraya dikkat arkadaşlar, şuan işinize yarayan bir tam tasarımlı CRM olsa bile bunu dışardan satın aldığınızda bir yıldan daha kısa sürede "EKLEME" (bknz : e-fatura, e-arşiv,e-devlet entegrasyonları, sosyal medya apileri, chat apileri, raporlama araçları, modüler yapılar) yine bir yıl kadar süre sonra değişiklikler isteyeceksiniz ve eğer o CRM uygulamasını geliştiren firma yeniliklere çok hızlı ayak uydurmuyorsa "elinizde artık tüm verilerinizi içinde barındıran kapağı kapalı bir depo var ve anahtarıda sizde değil" durumda oluyorsuz.

  Sonuç : Bence, tecrübem ve yeniliklerin ne kadar hızlı hayatımızda her aldığını gören biri olarak büyük şirketler kendileri için apileri iyi kullanabilen kendini geliştirebilen yeniliklerden zevk alan ve üretken birer "web developer" edinmeliler. Zaten harcanan zaman + paraya bakılırsa bir Full-Stack Web Developer ın yıllık kazancına denk gelir. Kaldı ki bu arkadaş size eksiklerinizin giderilmesi yanı sıra kolaylıklar, hızlı sonuçlar, özel uygulamalar modüller vs. gibi bir çok spesifik + katacaktır.

  + Bir kaç yıl sonrasında çıkardığınız bu crm - sistem artık her ne demek isterseniz, bakacaksınız ki müşterilerinizin ve arkadaşlarınızın dikkatini cezbedecek ve bunu satmaya kalkışacaksınız çok para kazanacaksınız ilkin daha sonra sizde yetersiz gelen birer CRM uygulama geliştiricilerinden olacaksınız :)

  En nihayetinde hesap kitap işin içine dahil olduğu için şirketler buna bakmalı : "Benim özel bir uygulamaya ne kadar ihtiyacım var?"

  Ne yazdım be!

  1. Üstelik bir geliştirici ekip kurmak elinizdeki diğer işleri düzenli hale getirmeyede yarar. Herşeyi yazılımlardan beklemek şuan itibari ile mümkün değil.. Google bile bazen aradığımızı veremiyor üstelik tek hedefi buyken dünyanın en büyük şirketlerinden olmasına rağmen.

   Herşey değişecektir.. Uygulamalarınız, eviniz arabanız, harcamalarınız ve ihtiyaçlarınızda ve sizin bunu hızlı değiştirebilen sizin işinizi kolaylaştıranlara ihtiyacınız var aslında, her değişimle ilgilenmek + zaman + para, kafa yormak gibi üretkenliğinizi düşürecek şeylere değil

 23. HotelRunner olarak aşağıdaki uygulamarı kullanıyoruz. Özellikle AgileCRM ile app'imiz arasında kurduğumuz API entegrasyonu ile maksimum senkronizasyon sağlamaya çalışıyoruz. Şu an için ihtiyaçları karşılıyor diyebilirim.

  CRM: AgileCRM

  MailBox/Ticketing: Helpscout

  Live Chat: Olark

  Mailing: Mailchimp

 24. Uğur Özmen Uğur Özmen

  Temel soru, hangi yazılımı kullandığınız değildir.

  1 - Olası iş ortağınızın sizi ne kadar anladığı ve birlikte gelişmeye ne kadar istekli olduğu;

  2 - Sizin bu iş ortağı (stratejik ortak) için işlerinizi ve beklentilerinizi nasıl aktarabildiğinizdir.

  Çok ucuz yazılımlarla ve doğru iş ortağıyla şahane sonuçlar da alınabilir; yanlış iş ortağıyla servet harcanıp başarısız da olunabilir.

  1. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

   En doğru yorum gene bu işin gurusundan, hocasından geldi..

   1. İşin gurusu dediğiniz kişi açılan konuyu tam olarak anlayamamış sanırım. İş ortaklarımızın, müşterilerimizin bizi anlayıp anlayamadığı arada ki süreci nasıl yönettiğimiz ile orantılıdır ve konuyu açan/bu kadar yorum yapan kişi de bunun peşinde olarak deneyimlerini aktarmaktadır. Tüm süreci yönetebilecek bir araç/araçlar peşindeyiz ki müşterilerimiz ile birlikte gelişebilelim.

 25. Emlak sektöründeyiz ve Salesforce kullanıyoruz. İşimize uygun hale getirmeye çalıştık ama bizim için %100 verimli değil, üstelik kullanıcı başına oldukça maliyetli

 26. Seyhun Özkara Seyhun Özkara

  Konu baya ilgi görmüş. Bu konuda birçok yorum olmadı güzel.

  Biz ideasoft olarak tüm süreçlerimizi KivaCRM'e taşıdık. Büyük bir operasyonu geçirmek tabi kolay olmadı ama faydalarını da fazlasıyla görmeye başladık.

  Servislerin birbirine entegre olması pazarlama süreçleri için önemli. SMS entegrasyonları, Mandrill, telefon santrali vb. bence işin ana damarı.

  Birçok pazarlama tool'u bar kullandığımız ayrıca onları da yazacağım.

  Sevgiler

 27. Gülhan Gülez Gülhan Gülez

  Voip desteği de veren trcrm oldukça hoşuma gitti. Müşteri aradığı zaman daha önce ne zaman aradığını, ne hizmet talep ettiğini önceden görebilmek güzel.

 28. Sedat Eratan Sedat Eratan

  Her işimizin merkezinde Kivacrm var kullandığım tüm 3. parti yazılımları kolaylıkla Kiva'ya entegre ediyoruz ve kullanıyoruz.

  Kiva Crm'e entegre olarak kullandığımız bazı 3. parti çözümler de aşağıdaki gibidir.

  Getsitecontrol (Lead Form)

  Mandrill (Email Marketing)

  CYFE (Dashboard)

  Elastix Pbx (Santarl-Çağrı Merkezi)

  Aras Kargo (Tüm kargo sürecimiz online entegrasyon ile kusursuz çalışıyor)

  Sanal Pos

  Bankaların Offline Ödeme Sİstemleri

  Zendesk Zopim (Canlı Destek)

  Logo (Muhasebe)

  Zapier

  Şuanda aklıma gelmeyen birçok cloud servisi kullandık ve kiva ile rahatlıkla entegre ettik, bizim gibi sürekli yeni servisleri deneyen ve verimliliği artırmak için sık sık sistemlerinde değişiklik yapanlar için çok iyi bir çözüm.

 29. Uzun yıllar eski şirketimizde Salesforce kullandım, gayet customizable olması sayesinde tüm şirket işleyişini tek bir CRM'den yapılabiliyordu. Salesforce.com danışmanı olduğumdan bu konuda objektif olamayabilirim fakat Türkiye için tek dezavantajı ücreti olan bir CRM'dir.

 30. Hakan Ak Hakan Ak

  ERP Olarak SAP Kullanıyoruz

 31. Sirketimizde Dynamics Crm kullanmaktayiz. Customizable yapisi sayesinde bir seye igtiyacimiz oldugunda direk degisitirebiliyoruz. Microsoft urunu oldugu icin outlookta da sorunsuz calismakta, dahasi

  Bir veriyi excel e aldigimizda eger crm de de degisiklik olursa isteginize gore excel de guncelleniyor bu da raporlamada buyuk kolaylik getiriyor.

 32. Firma olarak aşağıdaki uygulamaları kullanıyoruz:

  Ekip içi iletişim: Slack ve Wunderlist

  Mailing & Cloud: Google Apps for Work

  Live Chat: Zopim

  Muhasebe: Luca

  e-mail marketing: mailchimp

 33. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

  MailChimp kullanan arkadaşlara bir sorum olacak; niçin mailChimp'i tercih ettiniz? Daha uygun fiyatlı ve oldukça detaylı analizler/çözümler sunan, örneğin setrow gibi yerlilerinde olduğu, çözümleri tercih etmediniz?

  1. Çok fazla uygulamayla direkt entegrasyonu olması, satın alıp hızlıca kullanılabilmesi, arayüzleri çok temiz anlaşılabilir olması ve internette çok sayıda kullanıcının neyi nasıl yaparızı anlattığı içerik olduğu için MailChimp tercih ediyoruz.

 34. Sametguner Sametguner

  CRM ile ilgili http://www.uyumsoft.com/tr/crm/ sitesinden de aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

 35. Mailgraf Mailgraf

  E-mail pazarlama ve toplu mail gönderimleri için MailGraf kullanılabilir. Saatte 100 milyon email gönderim kapasitesi ve çok detaylı raporlama analiz özellikleriyle kampanyalarınızı her seferinde bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Şablon konusunda ister panel üzerinden düzenleme yapabilir isterseniz de HTML şablonunuzu panele aktarıp kullanabilirsiniz. API entegrasyon ile de mutabakat, teşekkür ederiz mailleri, tetiklenmiş emailler vs gibi uygulamalar yapılabilir. Uygun maliyetli ve kapsamlı email çalışması yapacaklar inceleyebilirler.

 36. Serap Yazılı Serap Yazılı

  Planports tavsiye ederim. Task manager, pratik CRM hem Ön muhasebe işlemleri için de oldukça başarılı.

 37. Merhaba,

  Bizde şirketimizde https://www.netsis.com.tr kullanıyoruz çok da memnunuz.

 38. Narehalabok Narehalabok

  Bu kadar araştırmaya gerek bence, genel web site kuralı trafiği yüksek olan siteler en iyidir, en iyi olan sitelerin de trafiği yüksektir. buna göre: salecforce(2 milyon 100 bin ziyaretçi günlük), slack(1 milyon 820 bin ziyaretçi günlük), trello(1 milyon 770 bin günlük ziyaretçi), asana(500 bin ziyaretçi günlük), hubspot(günlük 710 bin ziyaretçi), infusionsoft(334 bin günlük), atlassian(244 bin), pipedrive(152 bin), zapier(136 bin), bunların altındakiler çöptür.

  ters taraftan bakarsak agilecrm (15,500 bin günlük ziyaretçi) bu kadar ziyaretçi az değil tabi ama yukarıdakilere göre komik kalıyor

  Ben en çok bitrix24'ü beğeniyorum ama bu sitenin de trafiği yok, ayda 5000 ücretsiz e-posta gönderimi ücretsiz, crm gerçekten çok detaylı ve her şey düşünülmüş. Görevler, proje yönetimi ve yapılacaklar da başarılı. Tek eksiği toplu mail gönderirken kişi veya firma bilgilerindeki sadece 1.satırdaki maile gönderim yapıyor, örneğin bir kişinin aynı profile hem kişisel hem iş adresine yapabilseydi çok daha iyi olurdu.

 39. Merhaba,

  Uzun süredir CRM programı olarak https://www.ofisim.com/crm/ kullanıyorum.

  Arayışı olan herkese de mutlaka öneriyorum. Ofisim ekibine sonsuz destekleri için teşekkür ederim.

 40. Selamlar,

  Bir reklam ajansıyız ve Globalnet firmasından satın aldığımız Bitrix24 CRM programını kullanıyoruz. İhtiyaçlarımızı karşıladığını söyleyebilirim. Bitrix'i ilk kullanmaya başladığımızda (ücretsiz sürümünde) en fazla online chat kısmını kullanıyorduk. Ancak şimdi hem müşterilerimizde olan ilişkilerimizi yönetirken hem de şirket içi raporlama, görev açma gibi işlemler için Bitrix24 cloud versiyonunu kullanıyoruz.

  Bu hizmeti satın aldığımız firma sorun yaşadığımız zaman destek oluyor ve belirli dönemlerde de eğitim almaya devam ediyoruz. Bitrix24'ün bir CRM programı olarak pek çok yönü mevcut ve aslında işlevsel bir biçimde kullanıldığında işlerinizi gerçekten kolaylaştırıyor.

  Şahsi fikrim diğer CRM programlarına göre fiyatının da uygun olduğu yönünde.

  Bitrix24'ü kendi sitesinden alabilirsiniz, ancak tavsiyem size her an destek hizmeti sunacak firmaları tavsiye etmeniz yönünde.

  Keyifli günler arkadaşlar, umarım yardımcı olabilmişimdir.

 41. topluemailgonderimi.com sitesini kontrol edebilirsiniz. 2010 yılında başladığım bir projedir. Bir çok konuda desteği ücretsiz sağlamaktayız. Amazon ses ve amazon s3 yapıları ile yüksek inbox oranlarına sahip bir yapıdır.