Adobe, Flash Professional CC'nin adını Animate CC olarak değiştirdi
Yazılım

Adobe, Flash Professional CC'nin adını Animate CC olarak değiştirdi

an_appicon_192Bir zamanların popüler yazılımı Flash, son yıllarda Adobe ailesindeki üvey evlat konumuna gelmişti. İnternet reklamlarında Flash hakimiyetinin sona ermesinin ardından Adobe firması da yayınladığı açıklamayla Flash'ın gayrı resmi ölümünü kullanıcılara duyurdu.

Gelinen noktada HTML5 ve WebGL gibi yeniliklerin Flash'ı yenilenme sürecine girmeye mecbur bıraktığını belirten Adobe, Flash Professional CC sürümünün adını değiştirerek bundan böyle "Adobe Animate CC" ismiyle var olacağını belirtti. Profesyonel animasyonculara yönelik olarak hazırlanan Adobe Animate CC, ".swf" ve ".svg" gibi formatları desteklemenin yanında HTML5'i ve yüksek çözünürlüklü video formatlarını da destekleyecek.

Bununla birlikte Adobe, standart Flash kullanıcılarını mağdur etmemek adına önümüzdeki yıllarda da, programa bazı güncellemeler getirmeye devam edecek. Fakat bu güncellemelerin büyük ölçekteki güncellemeler olması beklenmiyor.

 

Yorumlar (2)
  1. Adobe içimi okumuş sanırım! Flash o kadar profesyonel bir yazılım ki onu sadece reklam banner'ları yapmak için kullanmak ona küfür etmek gibi bir şeydi. İşte şimdi hakkettiği değeri buldu. İsteyen kullanır, isteyen kullanmaz, HTML5'i de destekliyor artık format dönüşümü de çok basit...

    Adobe, işinize gelirse gibi bir cevap vermiş medyaya... Yazılımı da sonlandırmamış (iyi etmiş) sonlandırmaya da niyeti yok lakin Flash'ın (yeni adı Animate CC) sadece internet alanında kullanılmıyor örneğin Adobe After Effects ile yapmak istediğiniz bir animasyonu Flash (Animate) ile yapmak daha basitti. Yani pro bir yazılımdı. Onu asıl mahveden yeni nesil tarafından bir banner yazılımı olarak algılanması ve maalesef plug-in'de ki güvenlik açıkları oldu.

    Ayrıca Adobe bu yazılım için Macromedia'nın sahiplerine servet ödedi! Sonlandırması fiyasko olurdu.

    Sonuçta sevindim. Önemli bir yazılım hayatta kalmak için önemli bir adım attı.

  2. 1999 yılından beri flash kullanıyorum herşeyden önce vectörel çizim yeteneklerinin basitliği hiçbir programda olmaması beni flash aşığı yapmıştı en basit animasyon yine bu program ile yapılıyor. sadece bu yetenekleri bile flashı en iyi programlar listeme sokuyor. gerçi zamanla adobe flashtan önce eps sonra ai. gibi vectör export edebilme yeteneklerini kaldırdı sonrada fxg diye birşey çıkardı ki illustratör dışında hiçbir adobe programında açamadık. bu gelişme ile animate cc 4k video bile export edebilecek çok sevindirici