800 bin kullanıcıya ulaşan Voscreen, Türkiye'de geliştirilen en iyi dil öğrenme uygulaması olabilir
Mobil

800 bin kullanıcıya ulaşan Voscreen, Türkiye'de geliştirilen en iyi dil öğrenme uygulaması olabilir

Her seviyeden kullanıcıya hitap edecek kadar basit ve geri planda iyi planlanmış bir iş modeli. İyi bir uygulamayı bu şekilde tanımlıyorsanız Voscreen vereceğiniz tüm puanları hak ediyor. Türkiye'de geliştirilen ve 19 ana dilde yayın yapan platformun dünya çapında 800 bin kullanıcıya ulaşması bu nedenle tesadüf ya da sadece pazarlama başarısından ibaret değil. 345 bin aylık aktif kullanıcısı olduğunu söyleyen Voscreen, Türkiye'den çıkan en iddialı dil öğrenme uygulamalarından biri.

voscreen

Voscreen'in aktif kullanıcılarının son bir aylık coğrafi dağılımına göre, kullanıcıların yüzde 46'sı Türkiye'den, yüzde 33'ü Meksika (yüzde 8), Venezuela (yüzde 7), Mısır (yüzde 7), Kolombiya (yüzde 6), Şili (yüzde 5) olmak üzere beş ve yüzde 21'i 62 farklı ülkeden geliyor.

Voscreen, İngilizce öğrenmenin vazgeçilmez reçetelerinden orijinal video tüketimine odaklanmasıyla aslında dil öğrenmeyi hızlandıran bir uygulama (Language Learning Accelerator).  Tamamen ücretsiz olarak sunulan mobil uygulamasını indirip, Voscreen'in en fazla 15 saniye uzunluğundaki İngilizce videolarını izlemeye başlıyorsunuz. Keyifle izleyebileceğiniz bu kısa videolar tanınmış filmler, animasyonlar, spor müsabakaları ve belgesellerden alınan kesitlerden oluşuyor. Her bir videonun sonunda, Voscreen videoda geçen bir cümlenin ana dilinizdeki doğru karşılığını iki seçenekli bir soru şeklinde size soruyor. Voscreen sorulan cümleyi yazılı olarak da görmenize izin veriyor.

voscreen

Siz videoları peş peşe tüketirken, Voscreen'in ALIVE (Artificial Linguistic Intelligence for Visual Education) adını verdiği algoritmaları video sorularına verdiğiniz cevaplara göre İngilizce seviyenizi ölçüyor ve size sırada hangi videoyu göstereceğini belirliyor. Tekrar ve takviye esaslı çalışan ALIVE sistemi, bu sayede bir kullanıcının bir sonraki seviyeye geçmeye hazır olup olmadığını değerlendirebiliyor. Sistem dil öğrenmede yeni kelime edinme ve cümle kalıplarını tanımayı kolaylaştırıyor.

Buna ek olarak uygulama içindeki voStep ve voStructure özellikleriyle kullanıcıların evrensel İngilizce öğrenme standartlarına göre destek programlarını yapılandırmaları da mümkün. voStep altı seviye arasından kendi seviyenizi seçmenize izin verirken voStructure her bir seviyede odaklanmak istediğini konuları seçmenizi sağlıyor. Örneğin, "Am, Is, Are" kalıplarını seçtiğinizde, bu konuyu öğrenmenize yardımcı olan videolar görmeye başlıyorsunuz.

voscreen3

Voscreen içindeki videolar, kullanıcıların ilgisini çekebilecek herhangi bir konu için giriş niteliği de taşıyabiliyor. Bir parçasını gördüğünüz filmin ya da belgeselin tamamını izlemek isterseniz, her bir videonun sol üst köşesinde görülen (+) ikonuna dokunmanız yeterli. Sizi kaynağa yönlendiren Voscreen bu sayede kültürel keşfin de önünü açıyor.

İlk kez geçtiğimiz yıl Nisan ayında yayınlanan Voscreen, altı kişilik çekirdek bir kadronun dört yıllık çalışmasının ürünü ve bugün ekibinde gönüllülerin de dahil olduğu 14 kişi var. Girişim, kurucuları, şirket yapısı, yatırım alıp almadığı ve gelir modeliyle ilgili kamuoyuna henüz açıklama yapmıyor. Mobil video tüketiminde patlama yaşandığı bir dönemde Voscreen'in gelir yaratma açısından yüksek potansiyele sahip olduğu söylenebilir. Ancak daha sağlıklı bir yorum elbette bu modelin net bir şekilde açıklanmasıyla yapılabilir.

Uzun bir süredir radarımızda olan ve sessiz sedasız mobil öncelikli olarak yeniden yapılandırılan Voscreen'in önümüzdeki dönemde adını daha sık duyacağız gibi görünüyor.

Yorumlar (13)
 1. Muhammed Muhammed

  Buraya bakarlar, bari bir-iki çift laf edeyim.

  Evvela bence, bir sonraki videouya geçmeden evvel, arkada o video yüklenmesi lazım ki oynatmak için beklemeyelim.

  EN ÖNEMLİ KONU, bir video izleyince seçenekler arasından altyazılı mı alt yazısız mı seçmek yerine, direkt alt yazısız şekilde seçenekler çıksın ve kullanıcı isterse tek bir tul ile altyaıyı göstere tıklatsın. veya hep altyazıları açık ayarlasın, ama her soruda seçmesin.

  Üçüncüsü, iki şık arasındaki fark belirtilsin. Bilhassa uzun sorularda önce iki şık arasındaki farkı bulmakla vakit harcıyoruz.

  Ve sonuncusu, bütün bunları kolayca iletebileceğimiz bir twitter adresi, iletişim,feedback formu felan olsun.

  1. Muhammed Muhammed

   Ha bi de sonucu gördükten sonra, google speech api ile felan oradaki diyaloğu telaffuz etsek o da ölçse

   k

 2. Linkrender Linkrender

  Duolingo'dan sonra karşılaştığın en iyi yabancı dil uygulamalarından biri. Hem de baya zevkli videolarla öğrenme olayı.

 3. Faydalı ve güzel bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

 4. Kaan Korel Kaan Korel

  super bir uygulama.. diger yorumcunun da belirttigi gibi altyazili altyazisiz secenegi her defasinda karsimiza cikmasin. bir de ayni filmden farkli klipleri arka arkaya gorme secenegi olsun.

 5. Burak D. Burak D.

  çok iyi düşünülmüş, harika bir dil öğrenme uygulaması. kısa kısa videolar çok sürükleyici ve zevkli. tebrikler!

 6. Ozan Örcan Ozan Örcan

  Ahmet Şentürk'ten ingilizce eğitimi aldım. Aynı zamanda Amerikan Kültür'de eğitim danışmanı olarak çalışıyorum.Bize voscreen ile ilgili uygulama yaptırdığında hem eğience adına hem de deneyim adına çok şey katıyor. Ayrıca Öğrencilerin boş zamanlarında gerek kelime haznesi gerekse dinleme anlamında faydaları da bulunmaktadır.Bizleri voscreen ile tanıştırdığı için Ahmet Şentürk hocama çok teşekkür ettiğimi sizler aracılığı ile de iletmek isterim. Umarım başarılarınız ileride ki dönemlerde de katlanarak devam eder....

 7. Baran Kılıç Baran Kılıç

  Merbaha Benim Adım Baran Kılıç Acibadem Doğa Kolejinde 11-F Sınıfında Okuyorum VoScreen'e Ahmet Hocam Sayesinde Başladım Gerçekten Çok Yararlı Bir Uygulama Oldu Benim İçin İngilizce Seviyemin Artıgını Anlıyorum İlk Başlarda Altyazı Seçeneğini Kullanıyordum Ama Artık Kullanma Gereği Duymuyorum.

 8. Bahadir Bahadir

  Bir ögretmen olarak bu uygulamayi oldukca faydali goruyorum.Yabanci dil ögreniminde farkindaligi saglamak icin cok önemli bir unsur.Ahmet hoca vasitasiyla tanidim bu programi ve öğrencilerime tavsiye ettim.Kullananlar gayet memnun.Binlerce kisi bu programi kullaniyor.

 9. Western Western

  Harika ama yetersiz. Step sayısını artırsalar gerçekten hem yabancı dil öğrenimi hem de kullanıcı sayısı bakımından çok büyük bir başarı sağlayacaklardır. Belli bir izlemeden sonra aynı sahneleri görmek insanı sıkıyor. Sayıyı en az 5 kat artırmalarını tavsiye ediyorum. O zaman hem voscreen hem de kullanıcılar karşılığını alacak boş bir şey olmaktan çıkacaktır.

  Bir de yabancı dile karşı aşinalık kazandırırken (bunu bu sistemle sağlamışlar), konuşma pratiğini de bir şekilde çözebilseler dil öğrenmek konusunda yüzyılın icadı olur.

  1. Evrensel olarak diller zaten 6 seviyeye ayrılıyor. Bunlar sadece pre-intermediate koymamış sanırım. Daha da step eklenemez. Videolar da en fazla 5 kere geliyor zaten. 5 kere doğru yaptıktan sonra bir daha aynı video gelmiyor. Ben yaklaşık 1 yıldır oynuyorum, gayet iyi gidiyor. Video çeşidi yeterli.

   Speaking konusuna katılıyorum. Onlara da yazdım aynısını. Bakalım, bekliyoruz.

 10. Voscreen i ahmet şentürk gibi işinde uzman kişilerin geliştirdiğini bilmekteyim. ben de bu uygulamayı bütün arkadaşlarım gibi çok fazla kullanıyorum çünkü voscreen bizi hem eğlendiriyor, hem de ingilizcemizin gelişmesini sağlıyor bu sebepten dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim

 11. Ayshetuba Ayshetuba

  Memrise ve Voscreen ikisi birlikte süper.