İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi'nde sunum yapan 13 girişim

İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi'nde sunum yapan 13 girişim

Istanbul Melek Yatirimci Merkeziİstanbul Melek Yatırımcı Merkezi (İMYM) tarafından düzenlenen 2012 yılının son girişimci-yatırımcı buluşması geçen hafta gerçekleşti ve muhtemelen adını çok fazla duymadığımız girişimler Microsoft Bizspark’da kendini yatırımcılara tanıttı.

Büyük oranda profesyonel iş tecrübesi olan girişimcilerin sahne aldığı etkinlikte gelecek vaad eden 13 girişimci projelerini sundu. Aşağıda bu girişimlerden bahsederken paylaşılan pazar büyüklüklerine de yer vereceğiz.

Etkinlik düzenlenyenlere özel hizmet

etkinlik fabrikam1) Etkinlikfabrikam.com: Ceren Çubukçu'nun kurucusu olduğu girişim adından da anlaşılacağı gibi etkinlik odaklı bir hizmet. Her büyüklükteki organizasyonlar için tanıtım ve kendin-yap (self-servis) modelinde bilet satış hizmeti sunuyor. Kitlesel yatırım (crowdfunding) modeli ile bilet satışı gerçekleştirmeyi hedefleyen girişim İstanbul merkezli.

İş modeli; Platform üzerinden satılan her biletten yüzde 5 komisyon alınacak. Etkinlik duyuruları yapan sitelerle gelir ortaklığı modeli uygulanacak. Site henüz yayına geçmiş değil.

Pazar büyüklüğü; Türkiye 2011 hanehalkı kültür harcamaları büyüklüğü 7.2 milyar TL dir.Türkiye 2012 internet erişimi piyasası ise 5.2 milyar dolar. Proje 6,3 milyon kültür takipçisine ve 4 milyon profesyonele ulaşmayı hedefliyor. Hedeflenen kültüret kinlikleri pazarının büyüklüğü ise 4 milyar TL (kongre pazarı hariç).

Benzin istasyonlarında insan yüzüne duyarlı reklam ekranları

myriad2) Myriad: Jonathan Rawling, Dilay Mayadağ ve Dave Rogers tarafından kurulan Myriad, Benzin istasyonlarına ölçümlenebilir reklam uygulamaları satmayı hedefliyor. İlk aşamada sadece benzin istasyonlarının iç mekanına yönelik olarak insan yüzüne duyarlı kameralarla entegre edilmiş reklam ekranları kullanmayı hedefleyen girişim Avrupa'daki benzer iş modellerinin hızla büyüdüğünü ve 10 ülkede 5000'den fazla istasyona yayıldığını söylüyor.

İş modeli; Projede yüz takip sistemiyle takip edilen reklamlar üzerinden reklam hizmet bedeli alınıyor. İstanbul merkezli girişim Ağustos 2012'den beri faaliyette.

Pazar büyüklüğü; Türkiye'de 17 milyon araç bulunuyor. Bu araçların yaklaşık 3,5 milyonu İstanbul’da. Batı bölgelerde benzin istasyonlarını ayda 20 - 35 bin müşteri ziyaret ediyor ve girişim ilk önce başta İstanbul bölgesinde yer alan 250 benzin istasyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Apartman yönetim sisteminde yeni bir oyuncu

cloudcity3) MyCloudcity.com: Profesyonel apartman ve site yönetimine yönelik web tabanlı bir otomasyon sistemi. Önder Uzun ve Ahmet Terzioğlu tarafından kurulan girişim İstanbul merkezli.

İş modeli; Ürünün kullanıldığı yerlerde konut başına ve işyeri başına aylık ödeme alınıyor. Şu an hizmet verilen yapı yönetim firması sayısı ise 150. Bu firmalarda toplam 750 bin konutun yönetim takibi yapılıyor.MyCloudCity ise Ağustos 2012'den beri faaliyette ve halen 3500 konutluk bir yapı yönetim firmasına hizmet veriyor.

Pazar büyüklüğü; Türkiye’de 6 büyük ilde toplam 6 milyon konut bulunuyor. Hedef kitlede bulunan profesyonel site yönetiminin olduğu konut sayısı yaklaşık 1 milyon.

Ana dilinizi öğrendiğiniz gibi yabancı dil öğrenin

voscreen4) Voscreen.com: Deniz Dündar tarafından kurulan girişim yapay zeka ile ikinci dil öğrenimini daha etkili ve eğlenceli hale getirmeyi hedefliyor. Kendini eğitim-teknoloji ve sosyal medya platfomu olarak tanımlayan girişim anadil öğrenme sürecinin ve ortamının inceleyerek kendini geliştiriyor.

İş modeli; Site üzerinde yayınlanan reklam videolar şimdilik düşünülen gelir kanalı. Site Ağustos 2012'den itibare faaliyette ve 20 Aralık 2012 tarihine kadar yaklaşık 120 ülkeden 570 bin ziyaretçisi olmuş. Toplam 54 bin kayıtlı üyeye ulaşmış.

Pazar büyüklüğü; 2008 yılında tahmini büyüklüğü 8,4 milyar avro olan dil sektörünün içerisinde, sözlü ve yazılı çeviri sektörünün tahmini büyüklüğü, yazılım ve web sitesi yerelleştirmesini de içine alacak şekilde 5,7 milyar avroyu buluyor. Aynı yıl için dil teknolojileri araçları sektörünün büyüklüğü 568 milyon avro, altyazı ve dublaj çevirisi sektörünün büyüklüğü 633 milyon avro, dil eğitimi sektörünün büyüklüğü 1,6 milyar avro ve konferanslara çok dilli hizmet sunan kurumların toplam büyüklüğü ise tahmini 143 milyon avro olarak hesaplanmış.

Mobil uygulama sahibi olmanın kolay yolu

mobiroller5) Mobiroller: Erol Kabadayı ve Volkan Kasaroğlu mobil uygulama sahibi olmak isteyen KOBİ'lere yardımcı olmak istiyor. Web tabanlı bir uygulama olan Mobiroller ile sıradan internet kullanıcılarının dahi kolayca mobil uygulama oluşturmasını sağlıyor. Bulut altyapısıyla Platform, Hotel, Dergi ve KOBİ dikeylerine hitap eden girişim Antalya'da konumlanmış.

İş modeli: Aylık kiralama yöntemiyle gelir sağlayan Mobiroller, 2012 Ocak ayından beri aktif, AR-GE sürecinin 1. fazı tamamlanmış. Şimdiye kadar 24 uygulama satılmış.

Pazar büyüklüğü; 2012 yılında dünyada mobil uygulama pazarının toplam büyüklüğü yaklaşık 30 milyar dolar. Türkiye’deki KOBİ sayısı 1.8 milyon KOBİ.

Moda temelli sosyal e-ticaret sitesi

modamagic6) Modamagic.com: Onur Erdoğru, Zekeriya Pehlivan, İhsan Dişkan ve Özer Yılmaztekin Moda Magic'in kurucuları. 4 kişilik ekip 15-34 yaş arasındaki kadınları hedefleyen bir sosyal moda oyunu ve sosyal ticaret platformu geliştirmiş.

İş modeli; Gelir ortaklığı, sadakat programları ve sanal eşya satışlarından gelir elde etmeyi hedefleyen ModaMagic, bu ay içinde yayına geçmeyi hedefliyor.

Pazar büyüklüğü; Yurtiçi perakende pazar büyüklüğü 2011 Aralık itibariyle toplam 14 milyar TL. Toplam imalat ve ihracat yapan firma sayısı 11.500. Türkiye’de bulunan marka sayısı ise 40.000'den fazla.

Her masaya kablosuz şarj teknolojisi

elecreate7) Elecreate: Listenin en çok dikkatimi çeken girişimlerinden biri Elecreate. İTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olan Aydın Dikkulak, Ferit Güler ve Efe Turhan kablosuz enerji aktarımı teknolojisini halka açık ortamlardaki masalara yerleştirmek istiyor. Kablosuz şarj gibi beklenen bir teknolojiyi tabana yaymak isteyen girişimciler Arı Çekirdek programında Türk Telekom özel ödülü ve Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi desteği almayı başarmış.

İş modeli; Elecreate doğrudan satış veya şarj hizmetini mobil ödeme ile tahsil etmeyi hedefliyor. Ürünün AR-GE aşaması bitmiş durumda. Sertifikasyon kısmına geçecek olan Elecreate'in seri üretime geçilmesi durumunda 10 bin adet sipariş vermek isteyen müşterisi bulunuyormuş.

Pazar büyüklüğü;Sadece İstanbul’da yaklaşık 5 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta. 10 bin üzerinde kafe, bar ve restoran var. Kablosuz şarj ürünlerinin 2014 yılında 200 milyon adet üretileceği ve toplam pazar büyüklüğünün 25.000 milyon dolar olacağı öngörülüyor.
Mobil cihazların radyasyonuna kalkan olan kılıflar

fonx8) Fonx: Mobil cihazların sayısının hızlı bir şekilde artmasıyla yaşanan radyasyon kirliliğine karşı durmak isteyen Fonx markalı telefon ve mobil cihaz kılıfları elektromanyetik radyasyona karşı duruyor. FonX kılıflar, ışınların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı kullanıcılarına güven sunuyor.

İş modeli; Civan Sözkesen, Ali Talebi, Türkmen Türkmenoğlu tarafından kurulan girişim tamamen ürün satışına odaklanmış durumda. Halen çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda Fonx kılıflarını bulmak mümkün. İzmir ve Denizli illerinde geliştirilen ürünler sertifikalı olarak satılıyor.

Pazar büyüklüğü; Türkiye'de cep telefonu abone sayısı yaklaşık 67 milyon. Giderek artan tabletlerin dünya genelindeki pazar büyüklüğü 40 milyar dolar. Tahmin edilen telefon ve tablet kılıf pazarı milyar dolar seviyesini geçiyor ve Türkiye'nin bu pazardaki payı yüz milyonlarla ifade ediliyor.

Restoran ve kafelere özel otomasyon

oiga9) OİGA: Restoran, kafe vb. işletmelerde iş yükünün azaltılması, müşteri ilişkilerinin yönetilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması amacı ile geliştirilen, mobil menü, sipariş ve ön sipariş uygulamaları içeren bir sosyal platform. Caner Pınarbaşı'nın kurduğu girişim Eskişehir merkezli.

İş modeli; Uygulama üzerinden verilen siparişlerden komisyon alınmaktadır. Yazılımı tamamlandı aktif hale geçebilmek için yatırım bekliyorlar.

Pazar büyüklüğü; Akıllı telefon kullanım oranı 2012 de yüzde 20 , Türkiye genelinde günde 17 milyon kişi restoranlarda yemek yiyor. Bu kişilerin yüzde 40'ı akıllı telefon kullanıyor.

Özel tasarım ürünlerinin e-ticaret macerası

sofigo10) Sofigo.com: Yurtdışından ve Türkiye’den özgün butiklerin yer aldığı ve özel tasarım ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesi. EGİAD proje yarışmasında ikincilik ödülü almış.

İş modeli; Ürün satışından gelir elde eden Sofigo İstanbul'da konumlanmış ve Ocak 2012'den bu yana satış yapıyor. Sitede 3000'e yakın ürün yer alıyor.

Pazar büyüklüğü; Türkiye perakende pazarı büyüklüğü 2011 Aralık itibariyle 14 milyar dolar. İmalat yapan firma sayısı 11.500. Sadece ürün pazarının yaklaşık olarak 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Hukukçulara özel otomasyon

thos11) T-HOS: Her alanda otomasyona sistemleri görüyoruz. T-HOS'da bunlardan biri ve avukatları hedefliyor. Sektör bağımsız bir şekilde tüm hukuksal iş süreçlerinin ve alacak yönetimlerinin kolayca takip edilebileceği komple bir çözüm sunuyor.

İş modeli; Ahmet Mert, Mehmet Mert ve Mustafa Değirmenci ürün satışında kullanıcı bazında lisanslama yapılarak gelir elde etmeyi hedefliyor. Daha doğrusu kazanıyor. Proje ocak 2012 den beri aktif ve şu anda yaklaşık 20 noktada kullanılıyor.

Pazar büyüklüğü; Türkiye yazılım pazarı büyüklüğü 1.750 milyar TL. Her yıl 4.000 yeni avukat mezun olmaktadır. Şu anda sektör çalışan sayısı 400 bin civarında.

Mutfak ürünlerine özel fırsat sitesi

mutfakfirsati12) Mutfakfirsati.com: Sadece mutfak eşyaları sektörüne ilişkin özel alışveriş kulübüdür. MutfakFırsatı.com’un kuruluş amacı ise, mutfağa dair ne varsa binlerce ürün veya hizmetin arasında kaybolmasını engelleyerek en doğru hedef kitleye en kısa zamanda sunabilmek.

İş modeli; Hakan Mart ve Gökhan Yıldız tarafından kurulan girişim ürün satışına odaklanmış durumda. Haziran 2012'den bu yana hizmet veriyor ama nedense şu anda sitede kampanya göremiyorum.

Pazar büyüklüğü; Türkiye İnternet pazarı büyüklüğü 5.2 milyar dolar. Hedef kitlede bulunan bireysel potansiyel müşteri sayısı 600 bin kişi. Türkiye’deki küçük ölçekli kafe ve restoran sayısının 115 bin olduğu tahmin ediliyor. Züccaciye sektörü iç pazar büyüklüğü 3.5 milyar dolar.

Azerbaycan'dan gelen özel alışveriş sitesi

brandbook az13) Brandbook.az: İstanbul'da üniversite eğitimlerini (lisans ve lisansüstü) sürdüren Elvin Gahramanov ve Fagan Mehdi ile Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi'nden mezun Elnur İbrahimzade tarafından kurulan girişim Azerbaycan'da özel alışveriş modelinin temsilcisi. Düzenli kampanyalarla çeşitli markaların 3-7 günlük butiklerini indirimli olarak satışa sunuyor.

İş modeli; Ürün satışından gelir elde eden Brandbook, Bakü merkezli ve Ekim 2012'den beri aktif. Yaklaşık 3.000 üyesi bulunuyor.

Pazar büyüklüğü; Azerbaycan'da sayısı 5 milyona ulaşmış banka kartı kullanan ve online ödeme yapan kişi bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.