Hepsiburada, D Ödeme ile ödeme sistemleri alanına giriş yapıyor
E-Ticaret

Hepsiburada, D Ödeme ile ödeme sistemleri alanına giriş yapıyor

Hepsiburada.com iki yıldan uzun süredir gündeminde olan ödeme sistemi geliştirme planı için sonunda düğmeye bastı.Yakın zamanda D Ödeme Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ adlı yeni bir şirket kuran Hepsiburada, bizim duyumlarımıza göre bu şirketle Amazon Payments benzeri bir servis sunmaya hazırlanıyor.

Hepsiburada'nın ödeme sistemlerine olan ilgisini Webrazzi takipçileri 2013 yılında düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sitemleri Konferansı'ndan hatırlıyor olabilirler. O dönemde Hepsiburada'nın Genel Müdür olan İlker Baydar, Hepsiburada'nın tek tıkla ödeme sisteminin başarısını referans alarak diğer e-ticaret sitelerine ödeme sistemleri konusunda destek verebileceklerini söylemişti. Hepsiburada'nın yeni ödeme sistemi D Ödeme'nin çıkış noktası da bu olmuş gibi görünüyor. Zira, duyumlarımıza göre Hepsiburada, D Ödeme ile üçüncü parti ticaret sitelerine ödeme altyapısı sunmaya başlamayı planlıyor. Bu da D Ödeme'nin iyzicoPayU, iPara gibi Türkiye'de faaliyet gösteren diğer ödeme altyapısı sağlayıcılarına rakip olabileceğini gösteriyor.

D Ödeme'nin devreye alınmasıyla birlikte, son kullanıcılar Hepsiburada.com alışverişlerinde check out sırasında ödeme seçenekleri arasında D Ödeme'yi görmeyi görmeye başlayabilir.

Amazon Payments 2007 yılında kurulmuş ve 2013 yılında "Amazon ile Giriş Yap ve Öde" (Login and Pay with Amazon) seçeneğini ekleyerek eBay'in PayPal'ına ve diğer ödeme sistemlerine rakip olmuştu. Halihazırda entegre edilebilir bir Login tuşu olan Amazon "Amazon ile Öde" butonunun eklenmesiyle birlikte kullanıcıların ödeme bilgilerini her seferinde yeniden girmesine gerek kalmadan, doğrudan kendi ödeme altyapısı üzerinden alışveriş işlemini tamamlamasını sağlamaya başlamıştı. Amazon Payments geçtiğimiz yıl Eylül ayında Avrupa'ya açılmıştı.

Bugüne kadar kredi kartı, havale/EFT ve kapıda ödeme olamk üzere üç farklı ödeme seçeneğiyle çalışan Hepsiburada, kullanıcılarının ödeme profili tanımlayarak ödeme bilgilerini saklamasına izin veriyor. Hepsiburada geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda Hepsiburada.com trafiğinin yüzde 62’sinin; siparişlerin ise yüzde 51’inin mobil sitesi ve mobil uygulaması üzerinden geldiğini açıklamıştı.

Yorumlar (3)
  1. Veysel Usman Veysel Usman

    hepsiburada yeni teknolojilere girse ne olur bir televizyonu 10 günde gönderemiyor, sonrasında tedarikcisine sucu atıyor, sizde övün durum bu siteyi. tedarikçilerini ayıklasın hepsiburada, 10 gün bekletip sonrada üzgünüz demek hangi eticaret sitesinde var heleki bu bir hepsiburada gibi devse, vay hallerine diyorum, tedarikcilerini ayıklasınlar düzgün iş yapmak için çarı merkezindeki insanları eğitsinler, sözlerinin eri olsunlar, palavra bu günden itivarek alışveriş yapmıyacağım, kimseyede tavsiye etmiyeceğim

  2. HB hala stoklu çalışan b2c ler arasında lider. Ürünlerin hemen hemen tamamına yakını tedarikçilerden değil stoklardan çıkıyor kargolama konusunda yaşadıkları sıkıntı yüzünden n11 gittigidiyor gibi sitelere gün doğuyor. Ürünleri spottan satan veya bayiliğini yapanlar stoklu çalıştıkları için diğerlerine nazaran daha hızlı kargolama yapabiliyor. Bu kobilerin %80'i de pazaryerlerinde. HB nin de C2C ye evrildiğini webrazzi takip edenler bilir

  3. Merve Hanım, yazılarınızı severek takip ediyoruz.