Baydar: Hepsiburada diğer e-ticaret sitelerine ödeme hizmeti sunmaya başlayabilir
E-Ticaret

Baydar: Hepsiburada diğer e-ticaret sitelerine ödeme hizmeti sunmaya başlayabilir

2013′ün son Webrazzi etkinliği olan Webrazzi Ödeme Sistemleri 2013 Konferansı‘nda Hepsiburada Genel Müdürü İlker Baydar bu alandaki yatırımlarını ve hedeflerini paylaştı.

Hepsiburada'nın geçen yıl 'tek tıkla ödeme'ye geçmeleriyle birlikte yaşanan değişimlere ve yeni reklam kampanyasına değinen İlker Baydar şirketin gelecek hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hepsiburada'nın Fatih Terim ve Gülben Ergen'in oynadığı 'Ayağıma Gelsin' reklam kampanyasına olumlu geri dönüşlerin alındığını söyleyen Baydar, sürdürülebilir ve karlı bir iş yaratmanın önemine değindi. İlker Baydar yeni müşteri kazanımından ziyade varolan müşterilerin yeniden alışverişe yönlendirilmesinin daha uygun olduğunu sözlerine ekledi.

ilker-baydar-hepsiburada

Halen mağazada 600 binden fazla ürün çeşidi olduğunu, 125 bin çeşit ürünün de aylık satış gördüğünü paylaşan Baydar, satışların yüzde 68'inin 8 saat içerisinde  kargoya verilmeye başlandığını belirtti. Baydar oranın geçen sene yüzde 23 olduğunu hatırlattı.

Tek tıkla ödeme sistemiyle gelen başarıya değinen Hepsiburada Genel Müdürü, geçen yıldan bu zamana kadar 500 bin üyenin sisteme geçiş yaptığını paylaştı. Tek tıkla ödeme sistemi sayesinde satış işleminden kaçışların yüzde 50 azaldığını dile getiren Baydar, bu tecrübeye dayanarak yakın zamanda diğer e-ticaret sitelerine ödeme sistemleri konusunda destek verme durumuna gelebileceklerini belirtti.

İlker Baydar konuşmasında güncel konular arasında yer alan elektronik eşyada taksitlendirme konusuna da değindi. Taksitte yapılacak yasal düzenleme konusunda eksikliklerin olduğunu ama yasalaşması durumunda 2014'te tüketici kredisiyle alışverişin önemli bir seçenek olacağını paylaştı.

Hepsiburada'yla ilgili paylaşılan bilgiler arasında dikkat çekenleri paylaşarak yazıyı bitirelim;

 • Ödemelerin yüzde 94'ü kredi kartıyla gerçekleştiriliyor
 • Ödeme seçenekleri arasında kapıda ödeme yüzde 1.5'a kadar düştü.
 • Hepsiburada'nın cirosunun yüzde 64'ü elektronikten geliyor
 • Hepsiburada'da puan kaldırıldı

 

Yorumlar (5)
 1. Bugüne kadar puan kampanyalarındaki agresifliği ve sürekliği olan bir firmanın bu şekilde bir karar alması şaşırtıcı!

 2. Öncelikle siparişlerini sitede açıkladıkları zamanda teslim etmenin, tedarikçileri ile aralarındaki teknik altyapıyı güçlendirmenin yollarını aramalılar...

  Hayal kurmaya gerek yok

  1. Kesinlikle haklısınız. Tedarikçilerle aralarındaki teknik altyapı ve iletişim konusu bence B2B'de ülkemizdeki en önemli sorun. Bu alanda halen belli bir seviyeye gelemedik. Buna hepsiburada dahil n11 ve sektörün diğer büyük oyuncuları önem vermesi gerekiyor.

 3. Doğan online, kollektif satın alma alanındaki iştirakı olan sitede yeterince agresif pazarlamasıyla pazarda bilinir. Nitekim bunun neticesinde iş ortakları, paydaşlarına kazan-kazana dayalı iş bağı kurduğu kesin. Pazarı ele geçirdikten sonra bütün paydaşlarını 1 tur huzursuz eder. Çünkü güç onundur, bir çok lokasyondaki iş ortağına ödemeler hususunda süreleri iyiden iyiye uzatır. E-satış alanında otorite bir site iseniz, bir süre sonra eticarette ziyade finans yönetimi daha ilgi çekici ve kârlı olur. Türkiye'de eticaret bariyeri gün geçtikçe daha zor ve rekabetin iyiden iyiye arttığı hale geldi. Ödeme partnerleri pazara cansuyu etkisi yaratarak girdiler var olsunlar. Velhasıl onlar kazan-kazan-kazan çarkını bence oturtmaya başladılar. Nice tekil girişimcilerin yüzünün güldüğüne şahidim. Payu/ideasoft örneği online satış için ülkemizde özellikle kobi tarafında umut vadediyor. Ben Doğan Online'nın bu anlamda kendi çıkarlarını sektörün çıkarlarının önüne geçeceği kanaatindeyim. Amerika'daki Wallmart örneğinde olduğu gibi Tekel olacağım diye kimse bu sektörü baltalamasın. Ödeme sistemleri için ''ödeme partnerliği rekabeti'' bunun için henüz erken. Önce bu pazar düğün pastasını andırsın. Takiben rekabeti ödeme sistemlerini mevzuatı mevzuya gelin güvey edelim. Bu pastayı herkes paylaşabilsin.

 4. Ayhan Karaman Ayhan Karaman

  Emeğinize sağlık Buğra bey. Güzel bir konuya değinmişsiniz.