Bugüne kadar 2.6 milyon kez indirilen yeni BiP Messenger nereye koşuyor?
Mobil

Bugüne kadar 2.6 milyon kez indirilen yeni BiP Messenger nereye koşuyor?

Kaan Terzioğlu'nun Turkcell CEO'su olmasının ardından şirketin öncelik verdiği ürünlerden biri haline gelen BiP, popüler mesajlaşma uygulamalarına tam bir alternatif olma yolunda ilerliyor. Yenilenmeye devam ederek, 2.6 milyondan fazla indirilme sayısına ulaştığı belirtilen BiP'e son eklenen özellik görüntülü arama oldu.

WhatsApp benzeri, SMS alternatifi

Turkcell'in 2013 yılında yayınladığı BiP'in, sade arayüzü ve mesajlaşma öncelikli olmasıyla geçtiğimiz Mart ayına kadar daha çok bir SMS alternatifi bir WhatApp benzeri uygulama olarak konumlandığı söylenebilir. SMS'lerin gittikçe gözden düşmesi küresel bir trend ve Türkiye de bir istisna değil. Turkcell özelinde bunun yansıması, BTK'nın çeyrek raporlarına göre, 2014 son çeyrekte SMS sayısında yüzde 21; 2015 ikinci çeyrekte yüzde 7 oranlarında düşüş olmuştu.

Geçen sürede ise mesajlaşma uygulamaları özellikle Facebook'un WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın almasıyla birlikte yeniden en hareketli alanlardan biri haline geldi. Trendleri belirleyenler her ne kadar Asyalı muadilleri olsa da Facebook'un bu yıl başında Messenger'a para transferi özelliği eklemesi ve Messenger'ı bir platform olarak konumlandırması, ana akım mesajlaşma uygulamalarının yönüyle ilgili fikir veriyordu.

BiP

Mesajlaşmanın potansiyelini keşfetmek

Tüm bu gelişmelere çizgisini koruyarak yanıt veren BiP'in ayağa kalkıp deyim yerindeyse koşmaya başladığı tarihse geçtiğimiz Mart ayı oldu. Büyük bir güncellemeyle birlikte, baştan sona yenilenen uygulama, kaybolan mesajlar, Yiğit Özgür tarafında sadece BiP için tasarlanan orijinal sticker'lar ve kullanıcıların daha sonra sosyal ağlarda paylaşabileceği Caps'ler oluşturabilmesi gibi özelliklerle sahalara geri döndü. Turkcell 2015 mali üçüncü çeyrek sonuçlarıyla birlikte BiP’in, 166 ülkeden indirilme sayısının 1,4 milyona yükseldiğini açıkladı.

Hali hazırda operatör bağımsız kullanılabilen uygulama, BiP uygulamasını kullanmayan kişilerle, yine BiP üzerinden SMS yoluyla iletişim kurmayı da destekler hale geldi. Özetle, BiP'in ana akım bir mesajlaşma uygulaması haline gelme yarışı resmen başladı. Eklenen görüntülü ve sesli görüşme desteği  gibi özellikler de yine bu kapsamda değerlendirilebilir.

Turkcell'in BiP ile ilgili yol haritası konusunda net bir yorum yapmak için henüz erken zira küresel mesajlaşma uygulamaları için limit gök yüzü...  Kesin olan bir şey var ki, mesajlaşma uygulamaları çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. SMS alternatifi olarak başlayıp, başlı başına bir uygulama olarak konumlandırılan BiP ile Turkcell'in önceliği bu potansiyeli açığa çıkarmak olacak gibi görünüyor. Bu konuda, rakipleri karşısındaki en önemli avantajı ise tahmin edebileceğiniz gibi Turkcell'in erişimi. Türkiye'den sonra Almanya ve Kuzey Kıbrıs'a açılan uygulama, yakın zamanda Ukrayna ve Belarus’ta da kullanıma açıldı.

Yorumlar (19)
 1. whatsapp varken, facebook messenger varken, line varken ve bunların türkiye toplam penetrasyonları neredeyse %100'e ulaşmışken (smartphone'lar arasında), BiP'in iş modelini biri anlatabilir mi? Daha önce de foursquare clone'u yaparak para batırılmış, paranın da dışında değer kaybedilmişti.

  1. whatsapp, fb, line, skype, tango, vs hepsi aynı anda mı ortaya çıktı? O olmaz bu olmaz şeklinde ki önyargılarımızdan artık kurtulmamız gerekiyor. Yerli geliştirilen bütün ürünlere her zaman destek verilmesi gerekiyor tabi ki eksiklerini söylemeliyiz ama alternatif daha başarılı ürünler olması eksiklik değildir. Piyasa koşullarına göre her zaman rekabet ortamı olacaktır zaten. Önemli olan vizyonlu bir şekilde ürünün hedeflerini doğru belirleyebilmektir.

  2. bip in farkı karşı tarafta bip yüklü değilse interneti olmasa bile karşı taraf gelen mesajı görebiliyor

 2. okadar sosyal ağ mesajlaşma uygulamaları çıktıki artık bu işin cılgı çıktı eskiden msn vardı ne güzeldi

 3. Ali Yücel Ali Yücel

  innovative yeni bir uygulama olmadığı sürece kaybolmaya mahkum.

  1. Taner Yener Taner Yener

   katılıyorum.

 4. eğer kullanıcı sayısı çok olsaydı , tüm arkadaşlarım kullanıyor olsaydı ben seve seve kullanırdım. ama 3-4 arkadaşım üye olmuş , onlarda sonradan silmiş.

 5. Teknopital Teknopital

  Arkadaşlarımda da olsaydı büyük bir zevkle kullanırdım ama maalesef.

 6. Turkcell'de ilk defa oturduğu koltuğun hakkını veremeyen bir CEO var. Durum öyle olunca çıkan proje de bip oluyor. Kaan Terzioğlu en iyi ihtimalle Turkcell'e iki gömlek az. Oturduğu pozisyona hangi şartlada ve nasıl geldiğine biraz bakılırsa zaten konu idrak edilebilir.

 7. Bu işin cılkı çıktı diyen siz değerli arkadaşlar. Başarı getirebilecek şirketler illa ki garajdan mı çıkmalı. Türkiye'den neden facebook, whatsapp çıkmaz dersiniz ama çıkanlara da destek olmazsınız. 16 milyar dolara satılan WhatsApp'ı sen mi kuracaktın? Geçti o tren. 5 yıl önce konuşuyorduk bunları tren kalkıyor diye.

  Siz gidin onedio'da "Ülkesindeki yatırıma yaptırım çabasında olan 10 insan tipi" yazılarını okuyun.

 8. Ali Hakan Ali Hakan

  Herkes kullanılmadığından dem vurmuş. Turkcell’in yöneticileri bile kullanmıyordur bana kalırsa da ama 2.6 milyon kişinin verisi, özellikle Androidde uygulamanın aldığı izinleri göz önüne alırsak görmezden gelinecek bir veri değil, özellikle reklam vs. için milyonlar harcayan bir şirket için hiç değil.

 9. Blog sitesi kurup reklam kasmaktan başka bişey beceremeyenler para ve emek harcanarak yapılmış bir projeyi karalıyorlar. Beğenmiyorsan kullanmazsın bu kadar basit.

 10. Mini Kalp Mini Kalp

  BİP kurana bedava internet veriyonuz diye indirildi o kadar tabi interneti alan sonra sildi hemen, görende o indirme sayısıın organik olduğunu sanacak :S

  1. Hakan Ç. Hakan Ç.

   O internet paketini sadece BİP için veriyor Turkcell. O yüzden kurnazlık yapan kendini kandırmış durumda kalıyor.

 11. Sen önce git bir 2.6 milyon kullanıcıya erişmiş uygulama yaz, sonra gel eleştir. Nasıl başarısız olacağını değil, nasıl başarılı olacağı üzerine yorum yapın biraz. Zaten nasıl başarısız olacağını biliyoruz. Turkcell geç bile kalmış, yeni versiyonlarla eksiklerini tamamlar, daha iyi bir uygulama olur.

  1. Sizin beyinler sayesinde zaten ileri gidemiyoruz:) FARKLI işler yapmak lazım BENZER değil!

 12. M.yetiş M.yetiş

  BiP bir Türk markası olduğu için yerin dibine sokan çok oluyor. Klasik Türk zihniyeti :) Elin israillisi yapınca oluyor tabi.

 13. Neo Girişimci Neo Girişimci

  Güzel bir uygulama.

 14. Melike Gurel Melike Gurel

  Gayet güzel bi uygulama.Çevremdeki çoğu insan kullanıyo ben de dahil.Hatta whatsup'ı kullanmayıp bip le devam edenler var.Tek eksiğişuanlık sadece android ve İOS ta windows phone da da olsa ne güzel olur.Ayrıca hediyesinden dolayı kullanmıyoruz.Ben vodafoneluyum misal:)