Turkcell'den mobil anlık mesajlaşma uygulamalarına yeni bir alternatif: Turkcell BiP
Mobil

Turkcell'den mobil anlık mesajlaşma uygulamalarına yeni bir alternatif: Turkcell BiP

Turkcell, bildiğiniz gibi uzun süredir mobil teknoloji dünyasında gerek yayınladığı uygulama ve servislerle gerekse de piyasaya çıkarttığı akıllı telefonlarla fark yaratmaya çalışıyor. Şirketin son hamlesi ise anlık mesajlaşma üzerine bir mobil uygulama yayınlamak oldu: Turkcell BiP.

Turkcell BiP'i şu an Google Play ve App Store'dan telefonunuza indirebilirsiniz.

Uygulamayı akıllı telefonunuza indirdiğinizde cep telefonu numaranızı veriyorsunuz ve ardından telefonunuza SMS olarak gelen kodu uygulamaya girmeniz bekleniyor. Üyeliğin son adımı olarak ise kullanıcı adı ve profil fotoğrafı belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak ülkemizde de oldukça popüler olan WhatsApp'dan çok bir farkı bulunmayan BİP'te, ülkemize özgü çeşitli motiflere de ikon olarak yer verilmiş.

turkcell-bip-1

Ayrıca Turkcell BİP için bir data kampanyası da düzenleyen Turkcell, uygulamayı kullanırken harcadığınız/harcayacağınız ilk 1 GB'ı hediye ediyor. Anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğu ile benzer özellikler taşıyan BİP'te, rehberinizde yer alan kişileri dilerseniz favori listenize ekleyebiliyorsunuz. Bu arada Turkcell BİP uygulamasını diğer operatörlerin müşterileri de sorunsuz olarak kullanabiliyor yani BİP, sadece Turkcell müşterilerine özel olarak sunulan bir servis değil.

Oldukça rekabetçi bir alan olan anlık mesajlaşma uygulamaları pazarında Turkcell; BİP'i yayınlamasıyla birlikte çok sayıda güçlü rakiple rekabet etmeye başladı. Ancak şirketin yukarıda da bahsettiğimiz gibi özel data paketi kampanyaları düzenleme, kendi akıllı telefonlarında bu uygulamaya varsayılan olarak yer verme ve çok sayıda servisini -goller cepte, NTV Haber gibi- BİP'le entegre etme gibi önemli kozları bulunuyor.

Uygulamayı bugün sessiz sedasız olarak yayına alan Turkcell'in; ilk gelen kullanıcılar ile hem arayüz hem de teknik altyapısını test etmesi, 2014 başında ise büyük reklam çalışmaları ile beraber uygulamayı tanıtması bekleniyor. Turkcell BİP ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (16)
 1. Turkcell BİP, bip her türlü arama yaptım play store'da ama uygulamayı bulamadım. Mobilden girip webrazzi linkine tıklamadıkça ulaşmak mümkün değil

  1. Kesinlikle katılıyorum bende aynı şekilde ulaşabildim + olarak karşı tarafın mesajları ona iletildi gibi görünmesine rağmen gelmiyor bazen. Bazen de mesajlara ulaşılamıyor galaxy s4 kullanıyorum. Geliştirilmesi gerek epey ancak ifadeler oldukça güzel

   1. Huseyin Huseyin

    Hocam yakmışsın bütün gemileri ama cidden güzel tespit.

   2. Uygulamayı indirdikten sonra sildim sabah arkadaşlarıma da indirmelerini söyledikten sonra tekrar yükledim. 1GB HEDİYE demesine rağmen bugün internet kullanımı için ücret kesildi. Tekrar silip yüklesem de numaram aynı.. Hediye paketin geçerli olması gerekmiyor muydu ?

    sanırım tekrar sileceğim :/

  2. Eğer uygulama yeni yüklendiyse indexlenmemiş olabilir. Bunun için bir iki gn geçmesi gerekebiliyor, normaldir.

   1. Hayır sanmıyorum farklı şifreler gönderdiler. Ama telefon numaram aynı ve aynı numarayı girmeme rağmen 1GB hediyeyi kullanamadım. Numaraya tanımlanması gerekmiyor mu bu hakkın ? Demek yükleyip silince gerçerliliğini yitiriyor. Ama çok saçma. Yenilikleri denemeyi seviyorum ama güvenim kırıldı

 2. Tek bir nedenle çıkarmış olabilir. Mesaj içeriklerine erişip, kişi hakkında bilgi sahibi olmak içeriğe göre reklam vermek vs.

 3. Çapulet Çapulet

  Ben çok beğendim kendi ülkemizin kendi mesajlaşma servisini kullanırsak gelişimi de ilerler daha iyi yerlere gelir çok hoş bence

  1. Huseyin Huseyin

   Mesajlaşma uygulaması yazmak zor bir şey değil. Birçok sosyal uygulama içinde görebilirsiniz.

   Turkcell bu gelişmeye daha çok katkı sağlayıp internet paket ücretlerini düşürse ve her şey karşılıklı olsa ?

  2. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

   Turkcell senin ülkenin değil. Neyse o konulara girmeyelim=))

 4. Sami Beyoglu Sami Beyoglu

  Yerinde bir karar olmus.Whatsapp'tir, Line'dir, Message Me' dir, Blackberry Message'dir yetmez olmustu. Buyuk bir eksikligi giderdigini dusuyorum.

  1. aynen. al bi open source mesajlaşma uygulamasının kodlarını biraz mavilik biraz döner turşu ayran emoji koy oldu :) turkcell için zor bişey değil ki reklama bari para harcamasınlar da internette indirim olsun.

   şiişt avea, siz daha yapmadıysanız bak bende ne fikirler var :)

  2. Cok merak ettim hangi büyük eksiklik?

   1. bir dünya uygulama var ne yetmiyor olabilir ki. Eksikliğini çektiğimiz bir şey yoktu ama sırf TURKCELL yapmış diye denemek istedim. O da hüsranla sonuçlandı. Onun dışında kimsenin simit cantık ayran logolarının eksikliğini çektiğini sanmıyorum

   2. Adamın Biri Adamın Biri

    İroniyi anlamayan nesle aşina değiliz..

 5. Amerika'yı yeniden keşfetmeye bayılıyoruz :) WhatsApp ve onlarca klonu varken ne gerek var böyle şeylere. Neyse daha fazla yazılımcıya iş imkanı sağladığı için iyi olmuş diyelim :)