Google, mobilde uygulama indirme reklamı gösteren siteleri cezalandırmaya başlıyor
Mobil

Google, mobilde uygulama indirme reklamı gösteren siteleri cezalandırmaya başlıyor

21 Nisan tarihinden itibaren arama sonuçlarını mobil öncelikli olarak değiştiren Google, mobil odaklı geliştirmelerine devam ediyor. Mobile uyumlu olarak, uygulama içerikleri ve indirme bağlantılarını öne çıkarmaya başlayan Google, bu avantajı kötüye kullanan siteleri cezalandırmaya başlıyor.

Google, arama sonuçlarında kullanıcıların bir web sayfasındaki içeriği görmesine engel olan uygulama indirme banner'larını kullanan web sitelerinin "mobil uyumlu" etiketini 1 Kasım itibariyle kaldıracak.

google mobil arama

Google'ın Webmaster blogundan dün yani, logosunu değiştirdiği tarihi 1 Eylül gününde yaptığı açıklamaya göre, Google mobil uyumluluk testi de bu yeniliği kapsayacak şekilde güncelleniyor. Site yöneticileri Arama Konsolu'ndaki Mobile Usability report'a başvurarak, web sitelerinin kaçında bu tip bir sorun olduğunu görüntüleyebiliyor.

google mobil arama 2

Mobil uygulama indirme banner'ları göstermek isteyen web sayfalarına Google'ın tavsiyesi ise web tarayıcılara ait banner'ları kullanmaları. Bu banner'lar Safari ve Chrome tarafından destekleniyor. Buna ek olarak Google, site yöneticilerini kendi banner'larını hazırlama konusunda serbest bırakıyor. Banner'lar arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerin site içeriğini görmesini engellemiyorsa, Google, bu banner'ları kullanan siteleri "mobil uyumlu" etiketiyle göstermeye devam ediyor.

Yorumlar (2)
  1. Aslında bu sadece uygulamaları değil, reklamları da kapsıyor. Siteye girişte görünen ve kaybolan yada kapat butonuyla kapatılabilen reklamlarda da bu ceza işlemi geçerlidir. Reklam sektöründe splash olarak geçen bu model Ocak 1, 2015'ten beri zaten Google'ın gözünde yasaklı. Daha önce webmaster blog'unda konuyla ilgili açıklamalar yapılmıştı. Ceza işlemi, sadece mobil uyumlu rozetinin kaldırılmasıyla değil, sitenizin arama sayfalarından kaldırılmasıyla da ilgili. Eğer ziyaretçiye site girişinde büyük ve açılır açılmaz siteyi görmelerini engelleyecek bir reklam modeli uygularsanız, siteniz Google'da manuel spam işlemi alacaktır. Reklamı kaldırıp itiraz ederseniz manuel spamdan çıkma ihtimaliniz yüksek, silinen indexleriniz ise tekrar taranarak ortalama olarak aynı sıralamaya geri dönecek şekile tekrar Google'da yayınlanmaya başlar.

    Google'a en uyumlu şekilde splash reklam modeli, hem web arayüzünde, hem de mobil arayüzünde aynı reklam kodlarıyla çalıştırmanız olacak. Uygulamanızın tanıtımı için bu mümkün değil, fakat reklam modellerinde bu şekilde çalışırsanız spam filtresine düşme riskiniz azalır.

  2. Zangesso Zangesso

    İndirseme siteleri için hangi reklam firması önerirsiniz? İçerik tamamen yasal.