İki yüz müşteriye ulaşan bulut girişimi Skyatlas, 2016'da yurtdışını hedefliyor [İndirim Kuponu]
Girişim

İki yüz müşteriye ulaşan bulut girişimi Skyatlas, 2016'da yurtdışını hedefliyor [İndirim Kuponu]

Bulut bilişim dikeyine giriş yapan SkyAtlas'ın Revo Capital'den yatırım aldığını ve pazara yeni bir soluk getirmek istediğini sizlerle paylaşmıştık. Nisan ayında ilk adımlarını atan SkyAtlas, aradan geçen 4-5 ay içinde hızlı adımlarla ilerlemiş ve bu önemli detayları da yeniden sizlerle paylaşmak istedik.

Bulut altyapı hizmetleri sunan SkyAtlas, Turkcell ile önemli projeler geliştirmiş Kartaca bünyesinden çıkan bir girişim olarak pazara giriş yaptı. İlk müşterilerini de önemli kurumsal şirketlerden edinmeyi başarmıştı. Aldığmız güncel bilgilere şu anda 200'den fazla müşteriye hizmet veren SkyAtlas, küçük ölçekli girişimcileri ve geliştiricileri de müşterileri arasına eklemeye başlamış.

SkyAtlas Pazarlama Müdürü Demirtunç Ceylan, Amazon Web Services veya Microsoft Azure gibi 'gerçek' bir IaaS (hizmet olarak altyapı) girişimi olduklarını söylüyor. Dolayısıyla sanal sunucu kiralama hizmetini bulut hizmeti olarak sunmadıklarının altını çiziyor.

OpenStack ile güçlendirilmiş hizmetlerini esnek ve güvenilir olarak tanıtan SkyAtlas, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası rakiplerine göre patent bekleyen Dynamic Scaling teknolojisi, veri merkezlerinin Türkiye’de olması ve bulut uzmanlığı/danışmanlığı ile hem yerel hem de küresel pazardaki rakiplerinin yerini almak istiyor.

SUSE'nin Türkiye'deki ilk bulut sağlayıcısı oldu

SkyAtlas, en son gelişme olarak SUSE’nin Türkiye’deki ilk 'cloud provider’ı olmuş ve SUSE Linux Enterprise Server’ı kurumsal müşterilerine sunmaya başlamış. Türkiye'de bulut bilişim pazar paylarının nasıl bölüşüldüğünü bilmiyoruz ama küresel bir oyuncu olan SUSE'nin Türkiye'deki ilk olarak SkyAtlas ile anlaşmış olmasının rekabet avantajı getireceği söyleyebiliriz.

SkyAtlas, Pioneers Festival’da 1.600 başvuru arasından seçilen ilk 50 girişim arasında giren (Türkiye’den seçilen tek girişim) ve sesini Avrupalı yatırımcılara duyurmuştu. Aldığımız bilgilere göre de hizmetlerini 2016 yılı içerisinde Türkiye sınırlarını ötesine taşımayı istiyor ve bu kapsamda yeni yatırım görüşmeleri de yapıyor.

Önümüzdeki dönemde 'hizmet olarak altyapı' (IaaS) girişimlerine olan ihtiyacın artacağını düşündüğümüzde SkyAtlas'ın bölge ülkelere erken adım atmasının faydalı olacağı oldukça net. Tabi bu ülkelerde de yabancı rakiplerin yer aldığnı göz önünde bulundurmak gerek.

SkyAtlas bulut bilisim sunucu

Webrazzi okurlarına özel kupon

Teknoloji tabanlı girişimlerin önce kendini yerel pazarda kanıtlaması gerektiği malum. SkyAtlas da Webrazzi okurlarına özel 40 dolarlık bir ekstra kupon sunuyor ve sunduğu hizmetleri denemenizi istiyor.

Yeni müşterilere sunulan toplam 50 dolarlık kuponla General S isimli sanal sunucuyu ücretsiz Linux ile 1 aydan fazla bir süre, Windows lisansı ile de 1 aya yakın bir süre kullanılabilirsiniz. Bunun için WEBRAZZI40 kupon kodunu kullanmanız yeterli. İndirim tutarı 1 hafta içinde kullanılabilir ve müşterilerin ilk iki faturasından düşecek şekilde tanımlanmış.

Yorumlar (30)
 1. Salih Özdemir Salih Özdemir

  Kredi kartı bilgilerini kendi bünyesinde tutmak istiyor. Gülüyoruz.

  1. Digitalocean, azure, aws vb. hangisi tutmuyor. otomatik hizmet yenilenmesi için başka yöntemleriniz var mı?

  2. Skyatlas (@skyatlascom) Skyatlas (@skyatlascom)

   Merhaba Salih Bey,

   SkyAtlas bulut altyapı hizmetlerini saatlik olarak sunan ve bunu da kullanım sonrası ücretlendiren Türkiye'deki tek hizmet. Bunu sağlayabilmek için de Amazon Web Services, Rackspace ve diğer global IaaS şirketlerinde olduğu gibi kredi kartı bilgileriniz Uluslararası Güvenlik Standartlarına (PCI DSS) sahip sunucularda şifrelenmiş olarak tutulur. Ay sonu kullandığınız kadar hizmet faturalandırılarak sistemde kayıtlı kredi kartınızdan otomatik olarak tahsil edilir. Bu sayede SkyAtlas'ta satın aldığınız değil, sadece kullandığınız kapasite için ödeme yaparsınız.

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

   1. Türkiye'deki tek hizmet demek için biraz geç kalmadınız mı ? :) saydığınız tüm özellikleri yıllar öncesinden yapan firmalar var zaten plusclouds olsun cloudturk olsun...biraz abartılı buldum açıkçası

   2. Salih Özdemir Salih Özdemir

    Digitalocean, Azure, Amazon gibi firmaları örnek almanız veya örnek göstermeniz sizi bir Digitalolcean, Azure ya da Amazon yapmaz. Ana sayfanızda bir gizlilik bildirimi/politikası, kullanım sözleşmesi ya da buna benzer herhangi bir şey bile göremedim. Bilişimde merdiven altı olmaz mı? Bal gibi olur. Umarım beni utandırırsınız, başarılar diliyorum.

  3. Bu tür hizmetlerde otomatik ödemeler bir zorunluluktur bence (hizmetin aksamaması için)

  4. Şu ana kadar hayatında hiç bir katma değere imza atmamış insanların (bunu yaptığınız yorumlardan anlamak çok kolay) Türkiye'de teknoloji geliştiren insanlara yaptığı yorumlara acıyorum. Ülkemizde kurulan ufak çaptaki teknoloji şirketlerini desteklememiz, kendi teknolojimizi kullanabilmemiz gerekirken geri bildirim yapmak yerine sadece aşağılayıcı yorumlarda bulunmak gerçekten cahilliğinizi gösteriyor. Umarım gülmeye devam eder oturduğunuz yerden dünyayı kurtarırsınız.

 2. Mehmetkose Mehmetkose

  adamların siteleri sadecehosting üzerinde duruyor. nasıl bi kafa la bu?

 3. Mehmetkose Mehmetkose

  kendi siteleri sadecehosting'de duruyor. Gülüyoruz.

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Yahu adamlar bulut teknolojisi geliştiriyorlar, takıldığın şeye bak. CERN'de de tepegöz kullanılıyor, bilgin olsun. Ama atom falan şeyyapıyorlar.

   1. Ahmet Senocak Ahmet Senocak

    bulut teknolojisi gelistiriyor? ahahahahaha

    anahtar kelime: openstack

   2. komik cevap. sen tepegözle atom parçalarsın artık. En iyisi tepegözü parçala

   3. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

    Kernelden mi geliştirmeye başlasaydılar? Açık kaynağın üzerine geliştirme yapıyorlar. Neresi komik? CERN de openstack kullanıyor. Tepegöz'e laf eden "enzeki" gibi zihniyet, Boston Dynamicsin geliştirdiği robotların prodüksiyon aletinin kaykay olmasına da laf atan zihniyetle aynı. Bu zihniyet bu ülkeden tiksindiriyor, ama bir gün gelecek biteceksiniz. Not: 5 ayda minimum 10.000$ ciro yaratan bir iş kur da ondan sonra tekrar yorumlarını alalım. Not2: Skyatlas'la organik bağım yoktur.

 4. Gencebay Gencebay

  Kupon kodu (WEBRAZZI40) geçersiz uyarısı alıyorum!

  1. Skyatlas (@skyatlascom) Skyatlas (@skyatlascom)

   Merhaba,

   Kupon kodları şu an çalışmakta, tekrar kontrol etmeniz mümkün müdür? Yaşadığınız sorunları ya da geri bildirimlerinizi [email protected] adresinden bizimle paylaşabilirseniz çok seviniriz.

   Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

 5. Whois ile sunucularının "Sadecehosting" üzerinde barındığını görebiliyoruz. Mantıklı bir açıklaması vardır umarım.

  1. Nerede barınması gerekiyordu? Adamlar Datacenter mi açmışlar? Hayır. DigitalOcean'ın heryerde datacenterı mı var sanıyorsunuz? Almanya'da kimle çalıştıklarını söyliyeyim Hetzner ile çalışıyorlar. Mantıklı açıklaması falan yoktur bu olayın. Datacenterda alan kiralarsın, teknolojini koyarsın oraya, hizmetini verirsin.

  2. Teknolojiye dair tek bildiği domain adres sorgulama olan bir bilgisizin bulut bilişim üzerine geliştirilmiş bir teknolojiye sorduğu soruya bakınız. Bu kafa ile bu ülkede teknoloji geliştirilmez ne yazık ki.

  3. Skyatlas (@skyatlascom) Skyatlas (@skyatlascom)

   Merhabalar,

   SkyAtlas olarak Türkiye'de birden çok veri merkezi ile çalışıyoruz. Çalıştığımız veri merkezlerinden sadece fiziksel alan kiralama hizmeti almaktayız. Altyapı tamamen SkyAtlas'a ait olup, sadece altyapı hizmeti (IaaS) vermek için tasarlanmıştır.

   Şu an için İstanbul'da SadeceHosting ve Turkcell Superonline; Ankara'da ise Disaster Recovery hizmetleri ve coğrafik yedekleme için Turkcell Superonline'ın veri merkezlerini kullanıyoruz. Bunun yanında 2015 yılı içinde İstanbul'da üçüncü bir veri merkezi ve 2016 içinde de Avrupa'da bir veri merkezi ile çalışmaya başlayacağız.

   Web sitemizi lokasyonlarımızdan biri olan SadeceHosting'teki altyapımız üzerinde host ediyoruz.

   Geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederiz.

 6. Herşey ingilizceyken nasıl türkiye de sunum yapılıyor bende bunu anlamadım :)

 7. Alikoprulu Alikoprulu

  Altyapılarının şimdilik Sadecehosting olarak görünmesi ilerde kendi sistemleri olmayacağı anlamına gelmez. Yatırım aldıklarında bilgi birikimleriyle daha mantıklı sunucu yatırımı yapacaklarını düşünüyorum. Piyasadan haberi olmadan direk eleştiri tutanlar standart biz yapamayız başkaları yapar kafasında olanlar. Eksikler vardır zamanla düzeltirler. Azure, Aws, vb firmalar çıkış yaptığında kusursuz değillerdi hala da değiller(Üstelik milyon, milyar dolarlık yatırımlardan bahsediyoruz). Fiyatları diğer şirketlerin fiyat politikasını inceleyerek düşük tutar belirli bir kapasiteye kadar büyürlerse büyümelerinin daha hızlı olacağını düşünüyorum. Türkiye'de yeni trendin ilk oluşumu olarak kendilerini tebrik ederim. Umarım diğer firmalarda farkına vararak bu tarafa doğru kaymaya başlarlar. Şuanda Türkiye'de yazılım geliştiriciler için adam akıllı altyapı yok, firmalar her şeyi kısıtlıyorlar o kapalı bu kapalı, yönetilebilir değil. Laravel'ciler yurtdışına kaçıyor. Ben .Netci olarak Azure ve Digitalocean kullanıyorum. Rakip firmaları inceleyerek fiyat ve teknoloji olarak eksiklerini bulup kendilerine artı olarak katarlarsa hızlı bir büyüme gerçekleştirirler.

  1. Sen .NETçi olduğundan kaçırmışsın herhalde. Openstack kurmuşlar satıyorlar işte. Hiçbir şey geliştirmiyorlar demek haksızlık olur ama Openstack'e sırtlarını dayamışlar. Ne uzalır ne kısalır.

   1. Skyatlas (@skyatlascom) Skyatlas (@skyatlascom)

    Merhaba,

    SkyAtlas bünyesinde çok sayıda sanallaştırma konusunda uzman bulut yazılımcısı bulunuyor. Bulut altyapı servisi vermenin yanında teknoloji de geliştiriyoruz. Örneğin patent bekleyen "Dynamic Scaling" teknolojimiz ile dünya devlerinde olmayan bir hizmet sunabiliyoruz. Webrazzi'nin haberinde bahsettiği gibi bu yılki Pioneers Festival'de dünyadaki ilk 50 startup içinde yer alıp global yatırımcılara bu teknolojimizden ve SkyAtlas'tan bahsetme fırsatı bulduk. Ayrıca sanal sunucuları çalışır durumda fiziksel sunucular arasında taşıma işlemi "Live Migration" teknolojimizi de SkyAtlas bünyesinde geliştirdik.

    Orkestrasyon için OpenStack'i kullanıyoruz doğrudur, ancak OpenStack için geliştirme yaparak ciddi oranda da katkıda bulunuyoruz.

    Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz.

 8. Ahmet Senocak Ahmet Senocak

  bir skyatlas kullanicisi olarak diyebilecegim tek cumle "5 yil sonra belki ama simdi skyatlas zamani degil!"

 9. Salih Sarikamis Salih Sarikamis

  Sayın SkyAtlas Yöneticileri ;

  Girişimimizin ,çalışmalarınız ve başarılarınız devamını diliyorum umarım en kısa sürede hedeflerinize sağlam adımlarla ulaşırsınız

 10. Barbaros Selim Büyükelçi Barbaros Selim Büyükelçi

  Centos üzerine olusturulabilecek ilk paket 1 Core ve 2 G Ram ile 35$.

  Digitalocean ve Linode ile benzer bir teknoloji varyantı geliştirdiğinizi düşünürsek tam olarak hangi alanda farklılaştığınızı nacizane aklım almadı ama fiyat konusunda rekabet edebileceğinizi sanmıyorum. En azından şu aşamada.

  Ayrıca SUSE'den biraz delikanlı davranmasını bekleyip Enterprise lisansta bu kadar uçmamasını dilerdim.

  İşin sürdürülebilirliği konusunda ciddi çekincelerim var. Umarım kısa süre içerisinde daha çok müşteriye ulaşırsınız.

  Ben şuanda denemeyi düşünmüyorum.

  1. Skyatlas (@skyatlascom) Skyatlas (@skyatlascom)

   Merhabalar,

   SkyAtlas'ın hizmetlerinin pahalı olduğu ile ilgili yorumlara istinaden açıklama yapmak istedik.

   Bulut altyapısı hizmeti sağlayan şirketleri ikiye ayırabiliriz: DigitalOcean veya Linode gibi Linux tabanlı ucuz sanal sunucu hizmeti sağlayan şirketler ve Amazon AWS veya Rackspace gibi sunucu, depolama veya ağ altyapıları sunan IaaS şirketleri.

   DigitalOcean gibi şirketler test ve geliştirme ortamlarını hedefleyen ucuz ve basit servisler sunmaktalar. Bu şirketlerin ucuz sunucu sağlayabilmesinin en büyük nedeni sanal sunucuları müşteriler arasında bölüştürmeleridir. Yani kullandığınız işlemciyi birden çok kişi kullanmaktadır. Test & geliştirme veya düşük trafikli web uygulamalarında sürekli işlemci gücü gerekmediği için bu hizmetler kısıtlı da olsa ihtiyacı karşılayabilir. Aynı şekilde Amazon AWS de bu tipteki ortamları hedefleyen t2 serisi sanal sunucuları çıkartmıştır. Diğer EC2 sanal sunucu serilerinden ücretleri daha uygundur.

   Amazon AWS veya Rackspace gibi firmaların production ortamları için sunduğu sanal sunuculara baktığımızda paylaştırılmayan, yani işlemci gücünü %100 sizin kullandığınız sunucu tiplerinin fiyatlarının SkyAtlas'ın aynı özelliklerdeki sanal sunucularından daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Üstelik Amazon AWS veya Rackspace gibi şirketler ücretsiz teknik destek hizmeti de vermezler.

   SkyAtlas olarak kurumsal kalitede bir bulut altyapısı kurarak kurumsal müşterilerin ihtiyacı olan yüksek performans, kesintisizlik ve güvenlik kriterlerini sağlayan sunucular sunuyoruz. Ancak bu yıl içinde müşterilerimizin test & geliştirme ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni ve daha uygun fiyatlı sanal sunucularımızı da hizmete sunacağız.

   Geri dönüşünüz için teşekkürler.

 11. Adamlar ülkemizde teknoloji geliştirmişler, büyüyüp dünyaya açılmak istiyoruz diyorlar, ilk sorular soru neden domain sadecehosting'de duruyor... Kafa olarak ne kadar geride kaldığımızı gösteren bu soruları geçip teknolojiyi geliştirenleri tebrik ediyorum umarım hedeflerinin üzerinde sonuçlarla bizi yurtdışında temsil ederler.

 12. Fatih Dönmez Fatih Dönmez

  Girisimciligin eticaret sitesi/firsat sitesi acmak oldugu ulkemizde, boyle teknolojik girisimlerin cikmasi cok sevindirici. Bir AWS kullanicisi olarak cloud computing pazarinin cok daha buyuyecegini dusunuyorum. Dolayisi ile girisimci arkadaslar dogru bir pazari hedeflemisler, umarim basarili olurlar.