İçerik pazarlamasıyla doğan Lûgat365, 'bazı kelimeler çok güzel' diyor
Pazarlama

İçerik pazarlamasıyla doğan Lûgat365, 'bazı kelimeler çok güzel' diyor

 • Bittabi, âdâbımuâşeret, âvâre, hüsnükabul, kıtipiyoz, tekâbül, pejmürde... 2015 Türkiye'sinde çok sık kullanılmayan bu gibi 'kimi mânasıyla, kimi ahengiyle, kimi de hikâyesiyle güzel' kelimeleri konu eden sosyal medya temelli içerik projesi Lûgat365'i muhtelemen duymuşsunuzdur.

Bittabi, âdâbımuâşeret, âvâre, hüsnükabul, kıtipiyoz, tekâbül, pejmürde... 2015 Türkiye'sinde çok sık kullanılmayan bu gibi 'kimi mânasıyla, kimi ahengiyle, kimi de hikâyesiyle güzel' kelimeleri konu eden sosyal medya temelli içerik projesi Lûgat365'i muhtelemen duymuşsunuzdur.

Grafik tasarımcı Banu Ertuğrul ve dijital iletişim uzmanı Onur Ertuğrul tarafından (karı kocalar) hayata geçirilen Lûgat365 projesi, adından da anlaşılabileceği gibi 1 Ocak 2015'ten 31 Aralık 2015'e kadar 365 farklı 'güzel' kelimeyi anlamı, etimolojik kökeni ve edebiyat eserlerinden kullanım örnekleriyle beraber takipçilerine sunuyor.

Her gün farklı bir kelimeyi işleyen Lûgat365'in Twitter ve Instagram'da 100 bine yakın takipçisi bulunuyor. Lûgat365, aynı zamanda Güzel Kelimeler Dükkânı ile e-ticaret açılımı da yapmış. Hatta Eylül ayı içinde Galata'da fiziksel bir dükkan açılışı ve büyük bir markayla iş birliğinin de haberini şimdiden verelim.

İçerik pazarlaması alanında son dönemin en çok dikkat çeken işlerinden biri olan Lûgat365'i, sizler için yaratıcılarıyla uzun uzun konuştuk...

adabimuaseret-lugat365

Lûgat365 için bugüne kadar herhangi bir pazarlama/tanıtım harcaması yapılmamış

"Biz bu “bazı kelimeleri” çok seviyoruz. Tüm hikaye aslında böyle başladı. “Nâmütenâhî” demekten keyif alıyoruz; bir kere söyleyince tekrar tekrar söylemek istiyoruz. Yan masada birinin “hissikablelvuku” dediğini duyunca gözlerimiz parlıyor; birbirimizi dürtüyoruz. Kendimizce bu kelimelerin hakkının teslim edilmediğine kanaat getirdik." sözleriyle Lûgat365 hikayesinin çıkış noktasını aktaran Ertuğrul çifti, başlangıçta amaçlarının ilk olarak sosyal medyada bir etki yaratmak, sonrasındaysa insanların üzerlerinde taşıyabilecekleri bir kimlik unsuru haline gelmek olduğunu söylüyor.

İlk başlarda oldukça çok sert eleştirilere maruz kaldıklarını anlatan Ertuğrul çiftine göre kanaat önderlerinin 'teşebbüslerine' sahip çıkması sonucu bu direnç yavaş yavaş azalmış. Son birkaç aydır ise pek çok övgüye 'mazhar olan' Lûgat365, Mart ayıyla beraber e-ticaret operasyonuna da başlamış.

Sopsy altyapısını kullanan Lûgat365, projenin yaratıcılarından aldığımız bilgiye göre satışlardan ise oldukça memnun. Lûgat365'in bugüne kadar defter, poster ve bez çanta haricinde herhangi bir harcama yapmadığının da altını önemle çizelim.

bazikelimelercokguzel-urun-lugat365

En çok memnun kalınan mecra: Instagram

Projeye başlarken stratejilerini Twitter üzerine kurduklarını anlatan Ertığrul çifti, Instagram'ın görsel kodları ile Lûgat365'in uyum sağlayamayacağını düşünüyormuş.

"Tüm stratejiyi Twitter üzerinden kurmuştuk fakat bir-iki ay içinde Instagram bizi -tabiri caizse- kendisiyle ilgilenmemiz gerektiği konusunda uyardı. İkimiz de eski Instagram kullanıcısı olduğumuz halde, bu projenin Instagram’da bu kadar güçlenebileceğini düşünememiştik açıkçası çünkü Instagram’ın görsel kodlarını karşılayamadığını düşünüyorduk. Fakat anlaşıldı ki, mecralar kullanıcıları değil kullanıcılar mecraları kendilerine göre şekillendiriyor." sözleriyle durumu aktaran Lûgat365 yaratıcıları özellikle Instagram'ın 'repost' özelliğinden faydalanmış.

Facebook konusundaysa ikilinin tecrübesi yine oldukça ilgi çekici: "Facebook’a Instagram’dan daha fazla zaman ayırdık; ayırmıştık… Evet, Facebook'ta kullanıcılar paylaşımlarımızı beğenmekle kalmıyor, bizim paylaşımlarımızı kendi duvarlarına da taşıyorlar Bu durumda ne olması beklenir? Facebook sayfasının Twitter ve Instagram’dan çok daha geniş kitlelere ulaşması beklenir. Fakat hiç böyle olmadı. Bunun sebebi, mecrânın kendi tabiatıyla Lûgat365 içeriklerinin uyuşmaması olabilir fakat paylaşımlar bunu göstermiyor.".

İçerik pazarlama ve sosyal medya kullanımı gibi konularda örnek gösterilebilecek bir proje olan Lûgat365 (Twitter ve Instagram) hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Güzel bir "pazarlama" evet. Dilimiz fars ve arap kültüründen kurtulmaya başlamışken.. Yazık. Amaçlarına ulaşmışlar hem "bazı kelimeler"den para kazan hem de bu arap ve farsi kelimelerle insanların aklını bulandır. Hayır efendim, sizin paylaştınız kelimeler çok iğrençç

  1. Cidden kusura bakmayın ama sığ bir bakış açısı. İngilizcedeki Yunan ve Latin kökenli kelimelere düşman olmak gibi bir şey ki atarsanız geriye pek bir şey kalmıyor. Arapça ve Farsçada da Türkçeden alınma binlerce kelime var, Türkleşti mi onlar? Hayır. Kelimelere varıncaya kadar her şeye düşman ola ola adım atacak alan bırakmadınız.

   1. aklımdakileri ne güzel yazmışsınız. teşekkür ederim.

   2. Dediğimi anlamdınız değil. Yanlış anlattım. Bakın dil canlıdır. Başka dilden ne kadar az kelime veya onu çağrıştıracak kök alırsanız o kadar iyi. Yoksa maruz kaldığınız o kelimeler o dilin virüsleridir. Dili zehirler. Şimdi bu lügat365 denilen yapı pekala bize "bazı kelimeler" paylaşıyor. Bu kelimeleri kullanan az veya unutulmuş. Hadi hepsini elimizden geldiğince kullanalım. Göreceksiniz ki saray dilinden başka bir şey değil. Kelimeler farsi arabi, alfabe latin...

    Bakın hiç değil az kullanın. Karşılığı varsa kullanmayın. Bir çok kelimenin karşılığı var. Olmazsa karşılığı bulunabilir. Aydın Köksal adlı kişiyi araştırın. Onun yaptığı işleri günümüzde de başka kelimeler içinde bu işte uzman ve meraklısı yapabilir. O olmasaydı bilgisayara günümüzde sırf hava olsun diye computer derdik. Saygılar...

  2. Yazık olan sizin gibi insanların yaklaşımları. Sırf falan kökenli kelimeden kurtulacağım diye elimde avucumda ne varsa çöpe mi atayım? Eee onlardan kalan boşluğu kim dolduraca? Hiçbir şey öyle mi? gerek mi yoktu o kelimelere, yerlerine başa kelimeler mi vardı? Tabii ki de hayır. Ama bazıları 200 kelimeyle konuşması yetmiyormuş gibi o kadarıyla düşününce caanım bilerce yıllık birikimi çöpe atabiliyor.

   Bir dil herhangi bir kelimesinde kurtulmaz efendi, onu kaybeder, başı sağolsundur, dostlar sağolsundur.

   Bu bir.

   İkinciye gelince: İğneli bir bir şekilde pazarlama vurgusu yapmışsınız, doğrudur, bu dahi bir pazarlamadır. Ancak şunu da hatırdan çıkarmamak lazımdır ki çağlar belli paradigmalar üstünde yaşar. Bu çağın paradigması kapitalizm üstünde yüzüyor. Bir şeyi öne çıkarmak için onun enstrümanlarını kullanmak zorunda kalıyorsunuz malesef. Eğer insanlara hep kötü şeyler pazarlanacak ve iyiler "Aman onlar pazarlanır mı, kıymetli şeyler onlar, böyle müptezel mekanlara gitmez" derseniz hayatın içinden çıkartmış ve dahi insanların elinden almış olursunuz. Mecburen pazarlanacak -ki kaybolmasın.

   1. Elde kalan ne 200 kelimesi ya. Türkçe, Türk milleti kadar eski bir dildir. Türk, Türkçe ile bir kültürdür. Her ne kadar asimile olunuyorsa da. Küçük görme. Ben dil milliyetçisiyim bundan taviz vermem. Kusura bakma.

    Senin ikinci diye yazdığına gelirsem. Benim pazarlamasına karşı çıkmamın nedeni, hem dilimi gereksiz bir şekilde zehirle hem de para kazan. Kolay gelsin efendi. Ama o kolay olmayacak.

  3. Umarım bu yorumunuzu yaptıktan sonra iş arkadaşlarınıza " bugünkü toplantımızı saat 3'te yapıyor olacağız, lütfen calendarlarınızı update edin" gibi bir e-posta atmamışsınızdır. Kendi adıma özellikle beyaz yakalar arasında hastalık derecesinde "konuşulan" Türkçe-İngilizce karması bir dil yerine, dilimizi daha zenginleştirdiğine inandığım bu kelimeleri kullanmayı tercih ederim. Lugat365 de benim ilgiyle takip ettiğim bir oluşum.

 2. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

  Katledilen lisanımız için çok güzel bir teşebbüs olmuş.

 3. Yasemin Yasemin

  Kitabınızı bugün aradım bulamadım. İnternetten. edindiğim. bilgilere. göre. yazıyorum şu anda .Dilbilimci olmamanıza. rağmen. çaba göstermeniz. güzel .Güzel. Türkçemizi. İngilizceden. kurtarmak. isterken. Arapçanın. boyunduruğu. altına. almak. da hoş. değil .Ön plana. çıkarılması. gereken. bunların. Türkçe. karşılıklarının bulunduğu konusudur.Forever. yazılı yada. namütenahi. yazılı. bir. tişört. giymeyeceğim sonsuz. kelimesi varken. Türkçede.

  Güzel. dil. Türkçe. bize

  Başka dil. gece. bize.

  Ziya. GÖKALP

  Saygılar!