Priceline, Brezilya'nın lider otel rezervasyon girişimine 60 milyon dolar yatırdı
Yatırım

Priceline, Brezilya'nın lider otel rezervasyon girişimine 60 milyon dolar yatırdı

2012'de Kayak.com'u 1.8 milyar dolara satın olarak çevrimiçi turizm alanındaki gücünü katlayan Priceline Group, küresel çapta yatırımlarına devam ediyor.

ABD'li şirket, Brezilyalı otel arama ve rezervasyon platformu HotelUrbano.com'a 60 milyon dolar yatırım yaptı. Ülkenin en hızlı büyüyen girişimi olarak gösterilen Hotel Urbano'nun daha önce Tiger Global ve Insight Venture Partners tarafından yapılan 75 milyon dolarlık yatırımı da bulunuyor.

Priceline, yatırımın hangi değerleme üzerinden yapıldığını paylaşmazken, Hotel Urbano'nun kurucu ortaklarından Joao Ricardo Mendes, geçen yılın mart ayında 365 milyon dolar olduğunu söylemekle yetiniyor.

Son 1 yıl Brezilya ekonomisi için kötü yorumlansa da yıllık büyüme oranını da yüzde 65 olarak açıklıyor. Tabi 2014'te Brezilya'da Dünya Kupası organizasyonunun düzenlendiğini de unutmamak gerekiyor.

Hotel Urbano otel rezervasyonu

Brezilya'nın borsaya açılan ilk teknoloji girişimi olmak istiyor

Mendes, Hotel Urbano'nun uluslararası 680 bin otel listelemesi yaptığını ve Brezilya'da otellerin doluluk oranının oldukça değişken olduğunu söylüyor. 200 milyondan fazla nüfusa sahip Brezilya'da Hotel Urbano'nun 30 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Brezilya'da borsaya açılmayı başaran ilk teknoloji girişimi olmayı hedefleyen Hotel Urbano, Priceline'ın Latin Amerika'daki silahı olma niteliği taşıyor.

Priceline Türkiye'de yatırım yapar mı?

Daha önce Çinli seyahat sitesi CTrip'e toplam 750 milyon yatıran Priceline Group, görünen o ki ülke nüfusuna orantılı yatırımlar yapıyor. Farklı oyuncuların yer aldığı Türkiye çevrimiçi turizm pazarında ABD'li grubun Türkiye'de yatırım yapması ise şimdilik biraz zor görünüyor. Zira Priceline Group altındaki Booking.com ve Kayak.com Türkçe hizmet veriyor ve belli bir bilinirliğe sahip durumda.

Son olarak Rezervasyon.com'un Türkiye'de otel rezervasyon sektörüne giriş yapan en yeni ve belki de en iddialı oyuncu olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Priceline veya bir başkası, önümüzdeki yıllarda bu alanın yeni yatırımlara gebe olduğuna kesin olarak söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Rezervasyon.com 'un 3 gün önce haberi yapıldığı için mi en iddalı oyuncu oluyor ?? Bu haber ile aşağıdaki firmalar ne düşünür?

  etstur.com.tr

  tatil.com

  tatilsepeti.com

  tatilbudur.com

  Rezervasyon.com 'un günde kaç rezervasyonu varmış acaba ?

 2. Rezervasyon.com Booking.com karşısında nasıl direnç gösterecek. Bu işler o kadar basit değil. Tatil rezervasyonu ile ilgili hiçbir çağrışım da yapmıyor ayrıca.

  1. Yasir Saraç Yasir Saraç

   Booking.com da kafadan taksit yok türk oyuncuları ayakta tutan en önemli sey. Tabi booking.com u da türk pazarında gözümüzde bukadar büyütmemizin nedeni markalaşması ve iyi hizmeti bunu ister tatil com lar ister rezervasyon.com yapsın pazarda lider olur booking.com'un birkaç yıl önce esamesi okunmuyordu ozaman etstur tatilsepeti yokmuydu sanki?

 3. Hiçbir masraf yok, oteller ise 1 ton masraf yapıyor. Ama satılan her biletin %15 i otel rezervasyon sitesinin. Gerçekten çok ilginç. Expedia, Orbitz, booking com ile başa çıkabilir miyim bilmiyorum. Ama bu gibi bir site kurmam lazım.