Çinli seyahat rezervasyon sitesi Qunar'a yarım milyar dolar yatırım

Çinli seyahat rezervasyon sitesi Qunar'a yarım milyar dolar yatırım

Özellikle Silikon Vadisi'nde duymaya başladığımız çok yüksek yatırım rakamları Çin'e de sıçramış durumda. Çin'in en büyük seyahat rezervasyon sitelerinden biri olan Qunar.com'a yarım milyar dolarlık yatırım geldi.

Dijital dünyada öne çıkmaya başlayan Çin'in popüler rezervasyon sitesi, Silver Lake öncülüğünde aldığı yatırımla özellikle mobil tarafta büyümeye odaklanacak. Qua.com ile küresel pazarda uçak bileti odaklı hizmet veren platform, söz konusu yatırımın 330 milyon dolarını Silver Lake'ten, geri kalanını da adı açıklanmayan bir yatırımcıdan almış.

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörü Çin'de de önemli bir ekonomik rekabete sahne oluyor. Çin'de çevrimiçi seyahatte pazar hacminin 2017'de 75 milyar dolar olması bekleniyor ve Qunar - Ctrip rekabeti öne çıkıyor.

Priceline'ın Çin'deki silahı Ctrip

Priceline'ın arkasında olduğu Ctrip ile Baidu'nun çoğunluk hissesine sahip olduğu Qunar arasındaki satın alma dedikoduları Nisan 2014'ten bu yana sürmekteydi. Ancak Qunar, 2015 ilk çeyrek sonuçlarında Ctrip'in teklifini reddettiğini fakat yeni görüşmelere ve tekliflere açık olduğunu açıkladı.

Diğer yandan 2015'in 2. çeyreğinde yüzde 105-110 arasında bir büyüme oranı yakalamak isteyen Qunar, halen operasyonel anlamda kâra geçmiş değil. Çevrimdışı pazardan mobil kullanıcı kazanmak üzere harcamalar yapan şirket, 2016 sonunda karlılığa geçmeyi hedefliyor.

Çin pazarı, Türkiye pazarıyla kıyaslandığına çok çok büyük olsa da kullanıcı sektörel eğilimlerin benzer olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla bugün Türkiye'de kullanıcı kitlesi kazanmak adına kâr etmeyen çevrimiçi seyahat rezervasyon girişimlerinin de önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.