Yatırımcıyı girişiminize nasıl çekersiniz? Bölüm 2: Yüksel Dibekoğlu
Yatırım

Yatırımcıyı girişiminize nasıl çekersiniz? Bölüm 2: Yüksel Dibekoğlu

Webrazzi'de Türkiye'nin tanınmış yatırımcılarına gözlemlerini sormaya başladığımız yazı dizimizin ikinci bölümünde Yüksel Dibekoğlu'nu konuk ediyoruz. 2000 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren ve gittigidiyor, unnado, emlakjet ve neredekal gibi yatırımları bulunan iLab Ventures'ın CFO'su olarak görev yapan Dibekoğlu, iLab'e 2003 yılında katıldı.

17 yıllık yatırım bankacılığı tecrübesiyle Dibekoğlu, Türkiye'nin teknoloji girişimlerini uzman bir finansçı gözüyle değerlendiriyor. Dibekoğlu'nun yatırım alan girişimlere tavsiyeleri arasında değerlemeden çok yatırım miktarına odaklanmak var. Bir girişime yatırımcı olmayı düşünmesi için ilgisini çekecek üç kriteri sorduğumuz Yüksel Dibekoğlu'nun sıralamasında, potansiyelden çok doğrulanabilir gerçeklerin öne çıkması bu nedenle şaşırtıcı değil. Dibekoğlu'nun ilk üç kriteri şu şekilde:

 • Mevcut pazarında rakipler, tedarikçiler ve potansiyel müşterileri ile görüştüğü
 • Rakamlarına hakim olduğunu ve gerçekçi varsayımlarda bulunduğu
 • Ekip olarak birbirlerini ne kadar tamamladıkları ve her birinin masaya getirdiği değerler

yukselVC

Dibekoğlu'nun ayakları yere sağlam basan ideal girişimci profili, aynı zamanda şeffaf olmaya özen gösteriyor. Yatırımcının gözünde girişimlerin puan kaybetmesine neden olan üç alıntı şöyle:

 "NDA (Gizlilik sözleşmesi) imzalamadan bu bilgileri paylaşamam"

"Pazarda rakibimiz yok"

"Rakiplerin yaptığını onlardan daha iyi yapacağız"

Yeni başlayan teknoloji girişimleri için yatırım en önemli hedeflerden biri ancak Yüksel Dibekoğlu da bir süre önce görüşlerine yer verdiğimiz Hasan Aslanoba gibi yatırımın başarıyı garantileyen bir faktör olarak görülmesinin sektörde hakim bir yanılgı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Dibekoğlu'nun girişimlerin yatırım/yatırımcı algılarnda değişmesi gerektiğine inandığı başka hatalar/ön yargılar da var, bunlar:

Doğru zamanda doğru yatırımcıya gitmemek

 • Tohum yatırımı aşamasında çoğunlukla arkadaşları ya da melek yatırımcılara ulaşmalılar
 • VC’lerle erken dönemde tanışmalarında fayda var, ama yatırım için daha ileri aşamada uygun bir adres olduğunu unutmamalı
 •  Aksi durumda yanlış zamanda yanlış yatırımcıdan oluşan beklentiler girişimcinin sürece ve işine olan inancını kırıyor ve zaman kaybına yol açıyor. Bu gibi durumlarda biz doğru yatırımcılara yönlendiriyoruz.

VC’den yatırım almanın başarıyı garantilediğini düşünmek

 • Aksine girişimcinin işleri daha zorlaşır
 • Kendilerinden daha hızlı hareket etmeleri beklenir. Girişimciden beklentiler artar, stres ve baskı altında bir sonraki kilometre taşına ulaşmak F1 hızında ulaşmaya çalışırken virajı alamaz. Bu gibi durumlarda mentor olarak kendilerine destek olmaya çalışırız. Bununla birlikte çok az girişimci verilen tavsiyeleri doğru zamanda içselleştirir.

Yatırım tutarı yerine değerleme üzerine odaklanılması

 • Yüksek değerleme ileri yatırım turları önemli bir engel teşkil edebilir
 • Yatırım tutarının az olması ise nefesin çabuk kesilmesine sebep olur.
 • Girişimcinin bir tercihte bulunması gerekirse çoğunlukla yüksek finansman tutarını değerlemeye tercih etmesi gerekir.

Yazı dizimiz farklı yatırımcı görüşleriyle devam edecek.  Türkiye'nin en seri yatırımcılarından Hasan Aslanoba ile konuştuğumuz ilk bölüm için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (4)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Benden de bir öğüt! Bunu düşünen tüm yatırımcılar sömürücüdür. >>> Yatırımcının gözünde girişimlerin puan kaybetmesine neden olan üç alıntı şöyle: “NDA (Gizlilik sözleşmesi) imzalamadan bu bilgileri paylaşamam”

 2. Batunalbu Batunalbu

  aslında bu noktada başarılı global girişimlerinde sunumlarını incelemede yarar görüyorum mattermarker ın sunumunu hep saklarım http://www.damgh.com/not-defteri/2015/07/07/yatirimci-sunumlari-dizisi-mattermark/

 3. Mustafa06 Mustafa06

  gizlilik sözleşmesi şarttır. bu girişimciye saygının ifadesidir. herkes fikrini paylaşmak zorunda değil. ya fikrini çalıp yatırım yapmazsa. Yatırımcının parası çok parayla fikri hayata geçirebilme potansiyelide yüksek. Öncelikle neden açık olalım ve güvenelim bunu anlatsınlar.

 4. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  "Rakiplerin yaptığını onlardan daha iyi yapacağız" demek puan kaybetmeye yol açıyorsa, girişimcilere hemen oradan kaçmalarını tavsiye ederim. Eh belki "yapacağız" yerine "yapmaya çalışacağız" demek daha yumuşak olabilir ama, oradan kaçtıklarında direkt bana gelsinler alınlarından öpeyim...