iLab Ventures emlakjet.com’u satın aldı
Arama
E-Ticaret

iLab Ventures emlakjet.com’u satın aldı

ilab-emlakjetTürkiye’nin önemli girişim sermayesi şirketlerinden iLab Holding, emlak seri ilanları pazarına yatırım yaptı. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon internet kullanıcısına ulaştığı belirtilen şirket, emlakjet.com‘un tamamını satın aldı. Bu satın almayla iLab, emlakjet.com’u emlak seri ilan pazarının lider oyuncularından biri haline getirmeyi amaçlıyor.

iLab Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa E. Say yaptığı basın açıklamasında, “Emlakjet.com yatırımımız iLab’in Türkiye’de internet sektörünün potansiyeline olan inancımız ve uzun vadedeki büyümesine olan bağlılığımızın bir göstergesi. Okan Arı ve ekibinin yarattığı başarılı Emlakjet.com platformunu yeni hedeflere taşıyabilmekten büyük heyecan duyuyoruz ” diyor.

Emlakjet.com Kurucu Ortağı Okan Arı’nın açıklaması ise şöyle: “Bir iLab Holding iştiraki olmakla, Emlakjet.com bugüne kadar sürdürdüğü büyümesini artırarak devam ettirecek, artan rekabet imkanlarıyla emlak seri ilan pazarında lider konumuna koşacaktır

Holding dışında başlatılan proje ve şirketlere ortak olma biçiminde yatırımlar gerçekleştiren iLab, 2000 yılında kuruldu. Emlakjet.com ile birlikte yatırım yaptığı şirket sayısını 14’e çıkaran iLab’in diğer internet yatırımları arasında  Kariyer.net, Gittigidiyor.com, Sigortam.net ve Cimri.com gibi şirketler yer alıyor.

Yapılan anlaşmanın finansal karşılığıyla ilgili iki şirket tarafından gelen bir açıklama henüz yok. iLab’in emlak seri ilan pazarına girişinin nasıl bir etki yaratacağını da zaman gösterecek.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (21)
 1. Raif dedi ki:

  Lab Holding başarıların devamını dilerim. Fakat bünyesinde çalıştırdığı yazılımcılardan kurtulması gerektiğini düşünüyorum. Hemen hemen her sitesinde bir bug var.

 2. bcakir dedi ki:

  Emlakjet sahipleri baya mütevazi ve işlerini hakkıyla yapan kişiler. Güzel bir çıkış yapmışlar girişimlerinden. Webrazzi yaklaşık çıkış rakamı öğrenip okurlara aktarabilirse, sektörün geldiği nokta ve nasıl değerlemelere ulaşıldığını öğrenmiş oluruz.

 3. Ahmet dedi ki:

  Hayırlı olsun her iki taraf içinde. Eğer paylaşılmasında herhangi bir sakınca yoksa;
  1.Okan Arı ve ekibi İLAB bünyesinde aynen devam edecekler mi? 2. Bçakır’ın da merak ettiği gibi sektörün şeffaflığı adına üç aşağı beş yukarı değerleme nedir?

 4. Arda Kutsal dedi ki:

  Bu arada yazıya bir ek de ben yapayım. iLab Holding (yani iLab Ventures) 20 milyon internet kullanıcısına ulaşmış ve yılda 100 milyon TL de ciroya sahipmiş. Bu ciroya GittiGidiyor’daki (ebay Türkiye) %7 hisselerinden doğan gelir dahil midir bilemiyorum ama dahil olduğunu düşünüyorum.

 5. Deniz dedi ki:

  Gercekten tebrikler! Yatırımsız bu sektörde girişimi bu noktaya nasıl getirdiler hayranlık duyuyordum. Çıkış yapma başarısı da mükafatları olmuş. Son iki yıldır zaten iyice dikkat çekmeye başlamışlardı. Girişimciliğe özendiren çok güzel bir hikaye. Girişimcileri bundan sonra ne yapacaklar acaba?

 6. Halim dedi ki:

  100 Milyon TL cironun az olduğunu düşünüyorum. Gerçek rakamlar daha yüksek olmalı.

 7. Ahmet Yenigelen dedi ki:

  Sahibinden.com’u geçebilecek çapta hiçbir zaman olamazlar. İlab’ı biraz değil baya kandırmış olmalılar. Sektörün lideri belli keza hürriyet emlak da boş durmayacaktır.

  1. Demre dedi ki:

   Bunu zaman gösterecektir. Bu düşünce tabularına sahip olanlar zaten hiçbir zaman girişimci ruhlu olamıyor diye inanıyorum (sektördeki liderin her şeyi zaten yaptığını ve yıkılmaz olduğunu düşünenler). Diğer taraftan, Avrupa’daki benzer pazarlardaki örnekleri inceleyerek yorum yapmak daha akılcı olacaktır.

   1. Ahmet Yenigelen dedi ki:

    Avrupa’dan benzer bir örnek verir misiniz? Mesela Ebay’e rakip alışveriş sitelerinin hangisi yatırımcı alıp Ebay’i geçebildi. Veya Amazon’u geçebilen var mı?

  2. bcakir dedi ki:

   Sektörün lideri Sahibinden olabilir fakat bu Emlakjet’in parasal bir değeri olmadığı anlamına gelmez. İlab Sahibinden’i almaya kalksa daha çok para vermek zorunda kalırdı. Daha basit anlatmam gerekirse Mercedes marka otomabil var diye Renault’u bedavaa alabiliyor musun, bir piyasa değeri yok mu?

   1. Ahmet Yenigelen dedi ki:

    Piyasa değeri olmadığını söylemedim. Sektörün lideri konumuna taşıyacaklar konusunda yorum yaptım. Görünen köy de kılavuz istemez.

  3. Kutlu Karatay dedi ki:

   Kandırmışlar ne demektir? iLab gibi yatırımcı bir firmadan bahsediyoruz. Havaya atacak paraları, boşa harcayacak mesaileri olduğunu sanmıyorum. Zaten sektör 2014 de durdu duracak, umarım başarılı olurlar.

   1. Ahmet Yenigelen dedi ki:

    Gittigidiyor’a bağlı (Örnek: Cimri) firmaları dışında aldıkları herhangi bir şirketi nerede gördünüz, duydunuz?

  4. Gülhan dedi ki:

   Sanırım ilab ın diğer şirketlerinden haberiniz yok.

 8. gokhan dedi ki:

  Sacma sapan yorum yazilmadi diye sevinirken @Ahmet Yenigelen arkadasimizn absurt yorumunu gordum ve uzuldum.

  Ortada kesin olacak bir sey yok, hedef o efendi.

  Hayirli olsun, benimde son zamanlarda, bekledigim bir seydi. Cunku iyi bit oyuncu ve yuksek potansiyeli vardi emlakjet’in.

  Amazon orneginde cok komik olmus, amazon kac yildir para kazanmaya basladi, onuda bir dusun istersen.

  Bence daha yeni oyuncularda girecekler emlak sektorune, cunku pazar halen doygunluk seviyesinde degil.

 9. Ahmet Yenigelen dedi ki:

  Bireysel yoruma ”saçma sapan” yakıştırması yapıp, ”hedef o efendi” gibi bir yorum yazıp seviyeyi düşürene kadar ben de gayet mantıklı olabilecek yorumlar görüyordum. Verdiğim örnekten Amazon kaç senedir para kazanmaya başladıyı çıkarıp çığır açtığınız için de teşekkürler. Anlamanız için detaylı yazayım. Yatırım alıp sektör liderini geçen bir firma var mı?

 10. Deniz Sekmen dedi ki:

  Konunun birilerini bu kadar kizistirmis olmasi ilabin onemli bir adim attigi anlamina geliyor. Sektordeki gelismeleri heyecanla bekliyorum.

 11. Attila Soner dedi ki:

  Burada bir kişi haricinde epey mantıklı yorumlar yapılmış. “Ahmet Yenigelen” adlı şahıs muhtemelen hurriyetemlak yada sahibinden’in ücretli sosyal medya elemanı olabilir. J
  İşin şakası bir yana, iLab’ın Emlakjet’i alarak bu alanda birçok dengeyi değiştirecek bir adım attığını söylemek isterim. Bu satın alma sonrası iLab’den bir arkadaşımla konuştuğumda, bu konuda çok kısa da olsa bana stratejik vizyonlarını aktarmıştı ve söylediklerinin beni oldukça ikna ettiğini söyleyebilirim. Bu konuda iLab’ın hem internet sektöründeki gittikçe artan birikimini hem de seneler geçtikçe daha da iyiye giden bir profesyonel takıma sahip olduğunu görüyorum.

  Sahibinden.com’u geçecek mi geçmeyecek mi orasını zaman gösterecek ancak nasıl her kurulan e-ticaret sitesi Amazon.com’u geçecek mi geçmeyecek mi diye bakılmıyorsa, yada her kurulan social network sitesi acaba Facebook’u geçecek mi diye sorulmuyorsa, yada genel tabirle, bugün Türkiye’de veya dünyada kurulan her bir yeni şirket için Coca-Coca’yı geçip geçmeyeceği gibi bir başarı kıstası koyulmuyorsa;
  Emlakjet de sahibindeni geçecek mi geçmeyecek mi diye kıyaslama yapmak oldukça abes bir yaklaşım.
  Sektör zaten doygunluğa ulaşmadı. Bu sektördeki her bir firmanın daha gidecek, büyüyecek çok yolu var.

  Satın alma büyüklüğü konusunda ise herhangi bir bilgi alamadım. Muhtemelen double-digit TL olabilir.
  Aslında keşke iLab satın almalar konusunda daha hızlı davranabilse, hem kendileri hem de Türk internet sektörü için güzel bir kazanç olur.

  1. Ahmet Yenigelen dedi ki:

   Kişi kendinden bilirmiş işi Ilab’ten arkadaşı olan mantık ölçer arkadaşım. Yoruma verilen cevabı tümden anlamak zor olmasa gerek.

 12. Fatih AĞARI dedi ki:

  Bence “Ahmet Yenigelen” sahibinden, hürriyetemlak gibi sektör lideri bir firmaların değil de sahibinden, emlakjet, hürriyetemlak gibi sektörün önemli oyuncularına rakip olmaya çalışan bir ilan sitesinin sahibi veya çalışanı olabilir. Tahminim ilan.com.tr
  Metrekare’nin aldığı yatırımlar ve kapanma sürecinden sonra ilan sektöründe uzun yıllar ayakta kalmayı başarabilmiş firmaların ne kadar değerli olduğunun farkındasınız umarım. Emlakjet’in sahibinden.com’u geçmek gibi bir iddiası, söylemi zaten yok. Sektörün lideri belli demişsiniz. Webrazzi okurları zaten biliyor ilan sektörünün öncüsü kim lideri kim. @AttilaSoner; “Sahibinden.com’u geçecek mi geçmeyecek mi orasını zaman gösterecek ancak nasıl her kurulan e-ticaret sitesi Amazon.com’u geçecek mi geçmeyecek mi diye bakılmıyorsa, yada her kurulan social network sitesi acaba Facebook’u geçecek mi diye sorulmuyorsa, yada genel tabirle, bugün Türkiye’de veya dünyada kurulan her bir yeni şirket için Coca-Coca’yı geçip geçmeyeceği gibi bir başarı kıstası koyulmuyorsa; Emlakjet de sahibindeni geçecek mi geçmeyecek mi diye kıyaslama yapmak oldukça abes bir yaklaşım.” diyerek gayet güzel bir şekilde özetlemiş. #ahmetyenigelen ilan sitesiyle sanırım böyle bir iddiaya sahip veya İLAB’ın Emlakjet satın almasını neden biz değil de onlar diye sorguluyor da olabilir (:

Bir Yorum Yazın