Garajyeri.com: Komşusunun aracını kiralamak isteyenlerin girişimi
Yatırım

Garajyeri.com: Komşusunun aracını kiralamak isteyenlerin girişimi

Kişiden kişiye araç kiralama platformu Garajyeri.com, özellikle şehir içi taşımacılıkta yeni bir sayfa açmak, Airbnb modelini kişisel araçlara uygulayarak paylaşım ekonomisine yeni bir katkı sağlamak istiyor. Yolyola.com'un kurucu ekibinin öncülüğünde kurulan Garajyeri, günün yüzde 95'inde boş duran kişisel araçların ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılmasının yolunu açıyor. Araç sahiplerine ekstra gelir sağlarken, kısa süreli araç kiralamak isteyenlere de ekonomik bir seçenek sunuyor.

Garajyeri kurucu ortaklarından Arda Aşkın, filodan uzun dönem 3 yıl araç kiralamanın satın almaktan yaklaşık 1.5 kat masraflı olduğunu belirtiyor. Kiralama noktalarının uzak ve kısıtlı olmasının da kendileri için bir avantaj olduğunu ekliyor. Zira Garajyeri, en yakınınızdaki, hatta aynı apartmanda oturduğunuz birinin yani kapınızın önündeki aracı kiralama potansiyelini sunuyor.

1000'den fazla araç kiralanmaya hazır

Yolyola.com'un önünde çok zor bariyerler olmasına rağmen binlerce yolculuk yaptırdıklarını söyleyen Aşkın, o tarafın halen kendi halinde ilerlediğini ancak Garajyeri ile daha etkili bir çıkış yapmak istediklerini paylaşıyor.

Aldığımız bilgiye göre sigorta süreci projenin hayata geçirilmesinde en çok vakit alan kısım olmuş. Ocak 2015'te açılan Garajyeri'nde şu anda bini aşkın araç sahipleri tarafından kiralamaya sunulmuş durumda ve sitenin üye sayısı 2 bin 500'ü geçmiş. Araç kiralama sayısıysa günlük 2-4 arasında değişiyormuş.

TOKKDER rakamlarına göre Türkiye'de 2012 yılında yılda 4 milyon gün günlük araç kiralama yapılmış ve pazar yılda ortalama yüzde 15-20 civarı bir büyüme oranına sahip. Garajyeri, bu alanda internet ortamında ilk tercih edilen marka olmayı, Türkiye'den sonra da Orta Doğu ve Doğu Avrupa’ya doğru genişlemeyi hedefliyor.

Araç sahiplerinden yüzde 15 komisyon alan Garajyeri, elindeki potansiyel gücü kullanarak araç sahiplerine çeşitli fırsatlar sunuyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Garajyeri'nde araç sahiplerinin kiralamaya başlayabilmesi için TC kimlik numarası, telefon, IBAN, e-posta ve ruhsat bilgilerini paylaşması gerekiyor. Garajyeri, araç sahipleriyle iletişime geçip, bu bilgileri onaylıyor. Araçlar kiralama süresince araç Doğa Sigorta tarafından sigortalanıyor.

Araç kiralayacak kişilerse, konum ve tarih filtrelemesiyle uygun araçlara ulaşıyor. Araç sahipleri tarafından belirlenen saatlik veya günlük kira fiyatları için garajyeri.com üzerinden ödeme yapılıyor. Araç sahibi kiralama talebini onaylarsa ön ödemeyi yapıp, gidip anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilince de kira bedeli araç sahibine aktarılıyor

Garaj yeri arac kiralama

Avantajlar ve dezavantajlar

Araçların güvenliği için kiralama boyunca araçlar sigortalamanın yanında 7x24 yol yardımı ve çekici hizmeti de sunan Garajyeri teorik olarak oldukça iddialı bir sistem sunuyor.

Kendi geliştirdiği araç takip sistemiyle ek bir güvenlik katmanı sağlayan girişimin, araç sayısının artmasıyla oldukça tercih edilir bir sistem halini alması mümkün. Ancak bu sistemin sadece ehliyeti olan ve araç kullanmak isteyen kişilere açık olduğunu unutmamak gerekiyor. Diğer yandan kazalar, köprü geçişleri, benzin miktarı gibi detayların da kullanıcılar tarafında sorun yaratmaması gerekiyor.

Son olarak paylaşımlı araç servisi Mobicar'ın eski CTO’su Yakup Akyol'un da ekipte olduğunu ve Doğa Girişim'den ilk yatırımın alındığını düşünürsek Garajyeri'nin büyümek konusunda ısrarcı olacağını söyleyebiliriz. Yurtdışında Relayrides gibi örnekleri olan bu modelin Türkiye'de ne kadar büyümeye açık olduğunu ise zaman gösterecek.

Garajyeri, İTÜ Arı Çekirdek ve PİLOTT programlarına seçilen girişimler arasında yer aldığı için yeni yatırımlar için de ilk aşamayı geçmiş görünüyor.

Paylaşılan her araç sayesinde 9 yeni aracın trafiğe katılmasını engellediğini savunan Garajyeri'nin Android uygulamasını yayında. iPhone uygulamasının da bu ay içinde yayınlanması planlanıyor.

Yorumlar (31)
 1. bir sıkıntı şu olabilir , araç sigortalı da olsa , aracı kiraya veren profosyonel rent a car firması olmadığı için , kiralayanın ölümlü kazaya karışması durumunda , araç sahibi sorumlu olabiliyor ( kan parası , vs ) , sigorta firması bu riski karşılıyor mu?

  Diğer sorum da araç sahiplerinin gelirleri nasıl legalleştiriliyor , rent a car firması sonucta vergi veriyor , muhasebeci ücreti ödüyor , vs vs

  airbnb hemenkiralık tarzı ev kiralamalarını da ciddi engellemeler gelicek , 2013 de çıkan kanuna göre pansiyon ruhsatı olmayan evler günlük kiraya verilemiyor , şu anda yapılan işler kaçak , burda da benzer durum söz konusu olabilir mi , araç sahiplerinin gelirleri legal mi?

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Doğan,

   Her kiralama öncesi kiracı ile araç sahibi kiralama sözleşmesi imzalıyor. Bu sayede kiralama süresince araç sahibi herhangi sorumluluk almıyor.

   Araç sahipleri kazançlarını beyan ettikleri sürece kazançları tamamen yasaldır.

   1. Tamer Demirayak Tamer Demirayak

    araç sahibi her zaman sorunmlu araç maliki sahibi dolayı manevi tazminmatlar surucu ve araç sahibi sorumlu

   2. Garajyeri Garajyeri

    Araç sahibinin aracı kiralama sürecinde kamu düzenini bozan kanun dışı bir olaya karışırsa kamu davası açılır. Bu davada araç sahibi, araç kiralamaya aracılık eden tüzel kişi olarak Garajyeri.com ve araç kiralama hizmetini kullanan kiracı birer taraf olur.

    Mahkemede; araç sahibi ve kiracı arasındaki Mesafeli Araç Kiralama Sözleşmesini ve araç sahibi ve Garajyeri.com arasındaki Mesafeli Aracılık Hizmet Sözleşmesini ibraz ederek söz konusu olayla ilgili araç sahibinin her hangi bir bağı olmadığını, aracın o tarih ve saatte Garajyeri.com aracılığıyla kirada olduğunu belirtilir. Garajyeri.com da kiralamaya aracılık ettiğini belirtecektir. Tüm sözleşmeler 3. kişileri ilgilendiren olaylarda sorumlu olarak kiracı tarafını göstermektedir. Araç sahibinin veya Garajyeri.com'un ceza alması söz konusu değildir.

    Bu gibi durumları engellemek için kiralama talebinden önce kiracı TC numarasını, telefonunu, e-posta adresini ve Facebook bağlantısını doğrulamak ve ehliyetinin fotoğrafını paylaşmak zorundadır. Ceza puanı 50'den fazlaysa, daha önce ölümlü veya yaralanmalı bir kazaya karıştıysa ve son 3 yılda 2 kez bir kazada adı geçiyorsa; Facebook profilinde drift, makas atma ve şiddet içerikli veya bir suç unsuru teşkil edecek paylaşım söz konusuyla kiralama talepleri araç sahibi görmeden silinmektedir.

 2. Mehmet. A. Gürel Mehmet. A. Gürel

  Garaj yeri tutmaz abi.

  Nedeni çok basit. İnsanlar güvenmez, güvenmeyeceklerde. En az 5 senesi var bu tarz girişimlerin. Bir kere şu sorulara yanıt vermek lazım:

  1- Türkiye'de kaç kişi aracını kiraya vermek istiyor?

  2- Kiraya verecek kişilerin de yüzde kaçı bu sisteme güvenir?

  3- Uzun vadeli kiralamalarda arkadaş iyi hoş söylüyorda; adam trink parasını alıyor. En azından aylık ne geleceği belli. Sen 3 saat buraya 5 saat buraya... Kim uğraşacak bu işle.

  Doğa'dan yatırım mı almış yoksa zaten yatırımcı mıymış? Adamın twitterinda doğa için yatırım yapıyor diyor:)

  Demek ki torpili var.

  Neyse başarılar ama çok zor...

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Mehmet,

   Bu soruların cevaplarını biz de merak ediyoruz açıkçası :) Ama şimdiye kadar kullanıcılarımızdan aldığımız geri dönüşler gerçekten heyecan verici.

   Bu heyecanı boşa çıkarmamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

 3. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Aracın ister sürücüsü-sahibi-kiracısı olsun, aynı gün içerisinde aracın bir suça karışması halinde, her halükarda taraflar imtina edecekler, diğerini suçlayacaklar, ve herkesin başı ağrıyacağı gibi, araç sahibi her halde dâhi ceza alacaktır.

  Üstelik silahlı yaralama, yaya-araç sürücüsüne kazada zarar verme gibi suçlarda araç sahibi bir de zarar gören tarafın hasmı olacaktır.

  Bunlar hâlen yaşanan vakâlar..

  Sigorta vurgulanıyorsa da, mali mesuliyet vs koşullarına dikkat edilmeli. Zîra "eğer bir ferrari'ye çarparsam ne olur" sorusu cevabı alınmadan sıkıntı yaşanabilir.

  Her durumda aracın teslim alındığı dakika-saniye bile tutanak altına ıslak imza-yazılı olarak alınmalıdır.

  Hepsinin çıkışı kağıt üzerinde var gibi görünse de, yukarıda belirttiğim her olumsuzluk için google'da yargıtay kararı araştırmakta faydalı varkanaatindeyim.

  syg

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba syg,

   Kiralama öncesi yapılan sözleşme araç sahibini bahsettiğin cezai şartlardan korumayı hedefliyor.

   Güvenlilir bir Garajyeri topluluğu oluşturarak cezai durumların hiç oluşmamasını sağlamak temel hedefimiz.

   Bu arada kiralama süresince geçerli olan sigortamız karşı tarafın hasarlarını da kapsamaktadır.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  "EK-1 KASKO POLİÇE METNİ

  EK-2 LİSTELEME KURALLARI

  EK-3 KAZA ANINDA KİRACI’ NIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ LİSTESİ

  EK-4 KOOPERATİF ÜYELİK SÖZLEŞMESİ"

  ------------------------------------------------

  Sözleşme ekinde verilen yukarıda sayılı hususlar hakkındaki web link ler çalışmıyor.

  "Sigorta kooperatifi poliçesi" olması dolayısıyla "sınırlı sorumlu" konusu değerlendirilmelidir.

  "İlk 1000 TL hasarın kiracı tarafından karşılanması için kredi kartından bloke edilmesi" konusu değerlendirilmelidir.

  "1000-2000 TL arasındaki kısmı sigorta öder" ifadesinden anlaşılamadığı kadarıyla 2000 TL'dan fazla hasarın nasıl karşılanacağı da dolayısıyla açıklama gerektirmektedir.

  Bu amaçla poliçe içeriğini -yayınlandığı takdirde- değerlendirmekte fayda vardır.

  syg

 5. Bu sistemin yurt dışında tutmuş olması Türkiye'de tutacağı anlamına gelmez. En büyük engel araç fiyatları. ABD'de 14bin$'lık Ford Fiesta'yı 1500$ peşinat ve aylık 225$'lık taksitle 5yıl 0 faizli finansmanla alabiliyorsun. Türkiye'de en düşük fiesta yaklaşık 42bin liraya satılıyor ve 20bin peşinatla 40bin₺ kredi alabilirseniz aylık 1150₺ x 48 ay = 55bin₺ ödüyorsunuz. ABD'de 35bin liraya satılan aracı Türkiye'de 55bin liraya alarak, daha alırken zarar ediyorsunuz. Sadece haftasonları kullandığınızı farzedelim. 4 sene sonunda ayda ortalama 500km kullanırsanız 24bin km mesafe katedeceksiniz. Şu an 4 yaşında Fiesta yaklaşık 30bin lira ediyor. Ödediğiniz paradan 25bin₺ daha zarar ettiniz... Bu zararı kiralayarak çıkarmaya kalkarsanız, 4 senede 2 kere bakıma götürmek yerine belki bakıma 10 kere götüreceksiniz ve yine zarar edeceksiniz. Aracınızın başına gelecekleri, kiralayanın ne kadar hor kullanacağını filan hesaba katmıyorum bile... (Ben 2015'in mart ayında 2014 aralık ayında trafiğe çıkmış Mercedes C180 kiralamıştım. Araç 16bin km'deydi ve 2. gün cam açma tuşu bozulmuştu. Kiralama firması tüm itirazlarıma rağmen yenilenen parça fiyatını benden tahsil etti!) Sizin aracınızın başına bir şey geldiğinde bunu sigorta firması karşılasa bile aracınızın değeri hasar(lar)dan dolayı düşecek ve o farkı yine sizin zararınız olacak. Ayrıca şu an günlük 100₺'ye Fiesta kiralayabiliyorsunuz. Diyelim ki aynı fiyata verdiniz. Komisyon düşünce elinize günlük 85₺ geçecek. Haftada 5, ayda 20 gün kiralasanız ayda 1700₺ kazanırsınız. Kredi bedeli 1150₺, trafik ve kasko bedeli yıllık 1800₺ (aylık 150₺) olsa ödeyeceğiniz rakam aylık 1300₺. Elinize 400₺ kalıyor. Bunu da kar zannetmeyin. Aracınız günde 100km yol gitse, ayda 20 günden 2000km yapar ve 5 ayda bir servise götürürseniz, 4 yılda yaklaşık 10 kere servise gidersiniz. Hiç sorun olmazsa ortalama 500₺'den 5000₺ de servis ücreti ödersiniz. 400x48 = 19200 - 5000 = 14200 / 48 = 296₺ aylık getiri. Fazla kilometreden aracınızın değerinin 2-3bin₺ daha düşeceğini ve bu hesabın benzinli araca göre yapıldığını da dikkate alın....

  1. Garajyeri Garajyeri

   Hesaplamalar için teşekkürler Onur,

   Aldığın sıfır aracın kredisini, vergisini ve kaskosunu ödeyebilmek, haftanın 10 günü kullanabilmek ve üzerine para kalması bizce de müthiş bir kazanım :)

   Hatta servis ücretlerini de azaltabilmek adına iş ortakları ile görüşmelerimiz ve araç kiti üzerine çalışmalarımız devam ediyor.

   1. cevap gayet kaliteli :)

 6. Ruzzgar Ruzzgar

  Başarılar arkadaşlar tutmaz filan diyenlere aldırmayın azimle tutar bu iş

  1. Garajyeri Garajyeri

   Teşekkürler ruzzgar,

   Elleştirilerin nedenlerine inerek kendimizi geliştirebilirsek ne mutlu bize :)

 7. Peer to Peer Araba paylasimi olayi Türkiye'de su an ve yakin gelecekte tutmaz. Her ülkenin dinamikleri / kültürleri farkli. Türkiye'deki araba olgusu ile Amerikadaki ya da Almanya da ki araba olgusu farkli. Tamam prensipte hepsi aractir ama Türkiye'de araba Candir ve kiymetlidir. He Amerika gibi Avrupa gibi güven ve refah düzeyi yüksek olur o durumda tutabilir ama su durumda cok ama cok zor !

  Kuran arkadaslara icten basarilar dilerim , bi bildikleri vardir heralde.

  1. Arabanın can veya kan olması veya ülkenin refah düzeyi vs hepsi hikaye. Aracın bir kişinin ortalama aylık gelirine göre fiyatının çok yüksek kalmasından dolayı 'genel olarak kimse' aracını küçük bir getiri için bu kadar riske atmaz.

   1. "Aracin bir kisinin ortalama aylik gelirine gire yuksek kalmasi" . Iste biz buna Turkce de refah duzeyi , alternatif olarakta satin alim gucu diyoruz.kaldi ki paylasim ekonimi prensibini dogru idrak etmen gerekir.zira paylasim ekonimi prensibi kullanilmayan degerleri ,insanlarin kullabimina sunarak ; insanlara alternatifler olusturma ve bundan gelir yaratmadir.Sen olaya dogrudan ticari baktigin ve buyuk kazanc yaratma egilinde oldugun icin bi anlamda Turkiye profilinede iyi ornek olusturdugun kanaatindeyim.

  2. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba Ulas,

   Paylaşım ekonomisinin önündeki en büyük engel ne yazık ki önyargılar. İnanın ki dünyanın her yerinde şimdinin çokça kullanılan sistemleri dahil önyargılar ile yola çıkıyor. Biz de takım olarak son 3 yıldır bu önyargıları yıkmak için çalışıyoruz. Gerek Yolyola gerek Garajyerinde aldığımız müthiş geri dönüşler en büyük motivasyonumuz.

   Eklemeden olmaz; paylaşıma en uygun kültür bizim kültürümüz :)

   1. Su acidan problem olabilir kanaatindeyim. Benim sıfır aldıgım aracım var. Su anda 10.000 km de. Bu siteye kayıt edip kiraya vermek istiyorum. Fakat aracı kiraya verdiğimiz insanın arabayı nasıl süreceğini bilmiyorum. Farzedelim aracımı 3 günlük kiraya verdim. aracı 3 gün sonunda aldım. görünürde hic bir şey yok. Fakat bir süre sonra bakıyorum arabadan ses geliyor. Servise götürüyorum. Servis arabanın alt takımlarının bitmiş olduğunu vs bir sürü arızasının oldugunu soyluyor. Benim canım acayip sıkılıyor. Hadi yaptırdım diyelim. Gözüm gibi baktıgım. Her seferin de arabamı otoparktan cıkarırken ve arabama binmeden once cevresinde bir tur dondugum gozum gibi baktıgım arabama boyle birsey oldugunda bir daha nasıl guvenip kiralamaya verecegim?

   2. Volkan Volkan

    Sorun surada, yol yok araba masraflari cok pahali 100 liraya kiraladigimiz arabayi 30 euro'ya kiraliyorsun ama avrupadaki adam arabayi bizim aldigim fiyatin yarisina aliyor, Sorun bir kere buradan basliyor, 2. Yollar cogu kisinin dedigi gibi en buyuk sorun, alt takim suspansiyon vs parcalari onceden arizasini bilemessin, almanyada yasadigim icin adam hor kullansa bile yollari temiz, deli gibi surse diger suruculer aninda sikayet ediyor zaten eh Almanlar yuzde 90 i zaten guvenilir hic bir sorun yasamassin.

    Bak almanyada aracini 10 kere kirala belki 1inde sorun yasarsin, burada en az 5 kere sorun yasarsin.

    Almanya nin yollari kadar super yol yok su dunyada yinede cikipda 1 kurus yol parasi vermiyorsun bide turkiyeye bak.

 8. Bazı girişimler vardır, ülkenin sosyo kültürel ekonomik yapısına uymayan. İş modeli Avrupa, ABD'de başarı sağlamış ve kazanıyor olabilir. Otomobil sahibi olmak için ödediğimiz bedellerde dünya lideriyiz. Dış piyasada 15.000 dolara aldığınız arabayı kiralayarak kazanırsınız. Biz ise aynı arabayı 40.000 dolara alıyoruz. İş modeli gelecek vadediyor fakat TR'de daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Şu an ABD'de oto alım satımı üzerine 100 milyon seviyesine yatırım almış işlere bakıyorum, bizdeki mevzuat yüzünden uyarlanması mümkün değil.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Selam Erdal,

   Türkiye'de araçların gelişmekte olan ülkelere oranla daha pahalı olması 2 önemli sonuç doğuruyor. Araç sahipleri için boşta duran araçları daha büyük bir yük, kiracılar için ise araçlar daha uzak bir lüks haline geliyor. Biz de tam bu noktada devreye girerek Türkiye ekosistemine uygun bir çözüm ile yola çıkıyoruz.

 9. Serdar Yaman Serdar Yaman

  Herkes girişim ve sosyoloji uzmanı bu mübarek ülkede :) Tutmayacak iş yoktur arkadaşlar. Her iş tutar. Nasıl bir ölçeği hedeflediğiniz önemlidir. Mahalle arasında butik açan Fatmanur teyzenin işi AVM'lerde mağaza açmadığı için ve %95'in beğenilerine uygun kıyafet satmadığı için tutmamış mı oluyor? Belki burada yorum yapanların hepsinin toplamı kadar aylık geliri vardır Fatmanur teyzenizin. Bu hikayenin ana fikri şudur ki, bu işi kuran değerli arkadaşlar ölçeklerini, iş modellerini, hedefledikleri pazarı iyi analiz etmişlerse bu iş de pekala başarılı olur. Zor bir iş olduğu hukuksal ve sosyolojik sıkıntıların doğacağı kesin ama kolay olsaydı zaten burada cesaretleri ve girişimcilik vizyonları hakkında müspet ya da menfi yorum yapmıyor olurduk zaten.

  Arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun. Ben fikri ve modeli çok sevdim ancak umarım yolyola gibi atıl kalan bir proje olmaz. Üzerine eğilinirse yakın zamanda başarı hikayelerini dinliyor oluruz hep birlikte.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Teşekkürler Serdar, söylediklerine katılıyoruz ama Yolyola'ya atıl demek yerine yavaş ve emin adımlarla ilerliyor desek :)

 10. Türkiye maalesef böyle bir iş modeline hazır değil. Yurtdışındaki önemli bir yatırımcı grubu ile bu modelin Türkiye'deki fizibilite çalışmasını yaptık. Ekosistemdeki en önemli paydaşlarla görüştük (sigorta şirketleri, araba sahipleri, vs) ve bu modelin önünde ciddi riskler ve sorunlar olduğuna karar verdik. Yorumlarda bir arkadaşın da bahsettiği gibi yurtdışından birebir kopyalamakla olmuyor maalesef. Hedef kitleyi (müşteri ve araç sahibi), pazarı ve ekosistemdeki paydaşların ihtiyaçlarını ve sorunlarını iyice dinlemeden ve doğrulama yapmadan direkt çözüme atlayan girişimciler görüyorum galiba. Umarım bizim tespitlerimiz ve kararımız yanlıştır. Bizim sadece iki (2) ay civarında zaman kaybımız oldu. Garajyeri’ne başarılar dilerim. Umarım bir bildikleri vardır.

  1. Garajyeri Garajyeri

   Merhaba,

   Paylaşım ekonomisi özelinde sistemin geçerliliğini test etmek için fizibilite çalışmaları yeterli olmuyor. Gerek bizim tecrübelerimizden gerekse yurtdışı örneklerden gördüğümğüz sistemi ve topluluğu ince ince işleyip en azından 1 yıl bu işe emek harcamak gerekiyor. Şu ana kadar üyelerimizden aldığımız geri dönüşler umut verici. Türkiye'yi maaleseflerden biraz olsun kurtarmanın ve farklı iş modeli yollarını açabilmenin peşindeyiz.

   1. Elbette nefesiniz ve paranız varsa uğraşın; deneyin ve sonucunu görün. Size yapmayın demedim sadece nacizane tecrübemi paylaştım ama siz bu konularda çok tecrübeli olduğunuzu ima ettiğinize göre bir bildiğiniz vardır diye de saygı duyarım. Bizim nefesimiz olmadığı için değil bu işin zamanlama, kültürel, gerekse de sigorta mevzuatı açısından ekosistemin hazır olmamasından vazgeçtik. Sizin ekosistemdeki paydaşları ikna edebilecek, değiştirebilecek gücünüz ve zamanınız varsa süper, yapın derim. Bugün heryerde araba kiralama kolaylığı varken, Y kuşağına "paylaşım ekonomisi" yapacağız diye ısrar etmenin çok mantıklı olmadığını gördük "maalesef". Türk tüketicisi dünyanın en zorlarından biridir. Tüketim davranışları ile birlikte sosyo-kültürel durumunu iyi bilmek lazım. Tüm girişim fırsatlarında olduğu gibi bu iş modelinde de "zamanlama" çok önemli. Biz zorluklardan kaçtığımız veya tutkumuz olmadığı için değil, fizibıl olmayacak işleri çok hızlıca deneylemeyi kendine prensip etmiş bir grubuz. Size cevap yazmayacaktım ancak genç arkadaşlar olduğunuzu biliyorum ve heyecanınızın farkındayım. Kullanıcılarınızdan aldığınız "olumlu dönüşler" ile ilgili başarı metriğinizin ne olduğunu bilmiyorum ama "maalesef" birçok girişimci iş fikrini hızlı bir şekilde test etmeyi bilmediği gibi ne zaman dükkanı kapatıp başka bir arayışa geçmesi gerektiğini de bilemiyor.

 11. Hasan Ali Albayrak Hasan Ali Albayrak

  Viyanada saatlik kiralanan smart marka araçlar vardı bu araçların hepsi firmaya aitti.Bu sitemi Türkiyede avmden alıp avmye teslim olarak denediler ama tutmadı.Çok reklam yapılması gereken bir proje bide bu kiralanabilen araçların kartlı sisteme geçerek aracı verenle hiç iletişime geçmemesi lazım yani meşakatli bir iş Allah yardımcınız olsun

 12. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Daha önce tarafar için yorumda bulundum.

  Fikir olarak muhteşem...

  Ve bunun yanında tüketicinin de, satıcının da ve pazaryeri işletmecisinin de hassasiyetlerini ifade ettim.

  En önemli konu aracın suça veya insan hasarlı kazaya karışması halinde adaletin yerini bulması gerekliliğidir.

  Zaten aracını kiraya vermek isteyenlerden ciddi olan kısım bunu sorgulayacaktır. Ola ki yukarıda bahsettiğim risk sebebiyle bir durum söz konusu olursa, viral ve medya etkisi ile hak etmediği bir uzaklaşma ile karşılaşabilir.

  Diğer taraftan, bahsettiğim üzere bu tür bir durumda "hasım" vakasının önünü kesmek için kimin kullandığının net olması gerektiğidir ki bu da biraz önce bahsettiğim üzere yine, vakanın meydana gelmesi ve çözümünün düzenlenmemiş olması sebebiyle motivasyonu bozabilir.

  Bu iki temel durum bardağın boş olan kısmını ifade etmekle beraber, bunun çözümünde teknolojinin kullanılması halinde yukarıda belirtilen karamsar tablonun aksine "en güvenli liman" muamelesi de görür.

  Bu sebeple bahse konu ceza-mesuliyet konularındaki olası yargıtay kararları incelenmeli, ortaya çıkan olasılıklar için çözüm bulunmalı, bulunamayan çözümler için de "tarafların hak ve yükümlülükleri"nde yer verilmelidir.Araç kiralama iştigali, güvenlik güçlerinin yakın takipte olduğu, aynı otellerde olduğu gibi kullanıcının özlük bilgilerini talep ettiği bir mecradır.

  Diğer taraftan ticari kaygı ile sigorta konusu çok çok önemlidir.

  Koop.kuruluşlu yatırımcı sigorta şirketinin yükümlülükleri net olmadığı takdirde yukarıda belirtilen olumsuz hususlar dolayısıyla şikayet sitelerinde bolca veryansın ile karşılaşmak zorunda kalınabilir.

  Girişimci ekibin buradaki yazışmalarda "sen" hitabı yerine biz-siz olarak ifade etmesi yazışmalarda daha doğru olur kanaatindeyim. Nitekim "haftada 10 gün" ifadesi de uygun değil. Kaldı ki, Bu ifadeye sebep olan yorum sadece o kişyi değil, onun gibi düşünen bir kitleyi sembolize eder. Burada 1 kişinin olaya bakış açısını eğer haklı olarak değiştirebilirseniz, kelebek etkisi de o kadar yüksek olur. Ancak konudan uzaklaşmak olarak haftada 10 gün ifadesi" okuyanın içerikten ziyade üsluba takılmasına sebep olabilir.

  syg.

 13. Peki size soyle bir soru yoneltmek istiyorum kendi uzerime olan araci bir arkadasim gibi uzun suurei kiralayip arac sigortami cekici gibi islemleri ucretsiz hale getirmemin onune nasil geciceksiniz.

 14. Garajyeri Garajyeri

  Araç sahibinin aracı kiralama sürecinde kamu düzenini bozan kanun dışı bir olaya karışırsa kamu davası açılır. Bu davada araç sahibi, araç kiralamaya aracılık eden tüzel kişi olarak Garajyeri.com ve araç kiralama hizmetini kullanan kiracı birer taraf olur.

  Mahkemede; araç sahibi ve kiracı arasındaki Mesafeli Araç Kiralama Sözleşmesini ve araç sahibi ve Garajyeri.com arasındaki Mesafeli Aracılık Hizmet Sözleşmesini ibraz ederek söz konusu olayla ilgili araç sahibinin her hangi bir bağı olmadığını, aracın o tarih ve saatte Garajyeri.com aracılığıyla kirada olduğunu belirtilir. Garajyeri.com da kiralamaya aracılık ettiğini belirtecektir. Tüm sözleşmeler 3. kişileri ilgilendiren olaylarda sorumlu olarak kiracı tarafını göstermektedir. Araç sahibinin veya Garajyeri.com’un ceza alması söz konusu değildir.

  Bu gibi durumları engellemek için kiralama talebinden önce kiracı TC numarasını, telefonunu, e-posta adresini ve Facebook bağlantısını doğrulamak ve ehliyetinin fotoğrafını paylaşmak zorundadır. Ceza puanı 50’den fazlaysa, daha önce ölümlü veya yaralanmalı bir kazaya karıştıysa ve son 3 yılda 2 kez bir kazada adı geçiyorsa; Facebook profilinde drift, makas atma ve şiddet içerikli veya bir suç unsuru teşkil edecek paylaşım söz konusuyla kiralama talepleri araç sahibi görmeden silinmektedir.