Paylaşımlı araç servisi Mobicar, toplu ulaşımın bir parçası olmayı hedefliyor
Girişim

Paylaşımlı araç servisi Mobicar, toplu ulaşımın bir parçası olmayı hedefliyor

Paylaşımlı araç konsepti tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki hem kullanıcıların hem de girişimcilerin son zamanlarda oldukça ilgisini çekmeye başladı. Geçen hafta kullanıma açılan mobicar, Türkiye'deki paylaşımlı araç konseptine olan ilginin en taze kanıtları arasındaki yerini aldı.

Mobicar, 800 bin TL sermaye ile Emir Dino Günel ve Erben Öztürk tarafından kurulan bir girişim. Kurucular, mobicar'ı kullanıcılara açmadan önce Arkan&Ergin ve Dave Brook'tan destek alarak yola çıkmış durumda. Dave Brook'un, Flexcar adında bir paylaşımlı araç şirketini kurduğunu ve daha sonra Zipcar'a sattığını belirtelim.

Toplamda 12 araç ve 5 lokasyona ulaşan Mobicar, kullanıcılara saatlik veya günlük araç kiralama olanaklarını sunuyor. 'Pratik', 'Faydalı' ve 'Fiyakalı' olmak üzere üç farklı otomobil modeli bulunan mobicar'da, fiyatlar saatlik olarak gündüz 9 TL'den gece ise 3 TL'den başlıyor. Günlük fiyatlar ise 105 TL'den başlıyor.

Üye olanlara mobicar kartı gönderiliyor

Bilinen paylaşımlı araç modellerinde olduğu gibi Mobicar'da da üyelik işlemlerinin ilk adımı web sitesiyle başlıyor. Mobicar kullanmak isteyenler web sitesine girerek üyelik başvurusunu gerçekleştiriyor. Şu anda 30 TL olan yıllık abonelik ücreti ödendikten sonra kullanıcıların adresine mobicar araçlarının kullanılabilmesi için gerekli olan kart yollanıyor.

Mobicar kartı eline geçen kullanıcılar, web sitesine girerek istedikleri zaman diliminde ve noktada araç rezervasyonlarını gerçekleştiriyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra otomobiller, mobicar'ın kartıyla beraber kullanıma hazır oluyor. Otomobil kullanımı tamamlandıktan sonra ise kullanım ücreti kullanıcıların kredi kartlarından otomatik olarak tahsil ediliyor. Kullanım tutarının yaklaşık ücretinin rezarvasyondan önce kullanıcılara bildirildiğini belirtelim.

mobicar-metrocity

Toplu ulaşımın bir parçası olacak

Mobicar otomobilleri, şu anda İstanbul'daki beş farklı noktadan kullanılabiliyor. Bu noktalar, Beyoğlu Galatasaray Otoparkı, Bahçeşehir Üniversitesi Otoparkı, Nişantaşı Valikonağı Caddesi, Cevahir AVM Otoparkı ve Metrocity AVM Otoparkı olarak belirlenmiş durumda.

Mobicar Yöentici Ortağı Emir Dino Günel, gelecekte mobicar'ın toplu ulaşımın bir parçası olacağını ifade ediyor. Emir Dino Günel, "Toplu ulaşım araç duraklarının bulunduğu noktalara ağırlık vermek istiyoruz. Örneğin, deniz otobüsüyle Bostancı'ya gelen bir kullanıcı, mobicar aracıyla işini hallederek deniz otobüsü yakınındaki otoparka aracını geri bırakabilecek. Bu yüzden transit noktalara daha fazla ağırlık vereceğiz" diye konuştu. Öte yandan Emir Dino Günel, Mobicar'ın 2013 yılı sonuna kadar 50 araca ve 2 bin kullanıcıya ulaşmayı hedeflediğini ifade ediyor.

"İkinci tur yatırım arayışına başladık"

Mobicar araçlarını kullanabilmek için mobicar kart kullanılıyor.
Mobicar araçlarını açabilmek için mobicar kartları kullanılıyor.

Mobicar'ın, yatırım konusunda yakın dönemde bir hamle yapacağını paylaşalım. Emir Dino Günel, ikinci tur yatırımları için arayışlara başladıklarını belirterek, paylaşımlı araç modelinde sermaye konusunun öne çıktığını söylüyor.

Mobicar'ın diğer paylaşımlı araç servislerinden en büyük farkının toplu ulaşım araçlarına odaklanarak durak noktalarında konumlanacak olması. Girişimin transit noktalarda yerini alması durumunda kullanıcılara farklı seçenek sunmuş olacak. Bu yüzden mobicar, pazardaki rakiplerinden bir adım daha öne çıkabilir.

Mobicar'ın yukarıda da belirttiğimiz gibi 30 TL'lik bir yıllık üyelik ücreti bulunuyor. Ancak mobicar, Webrazzi okuyucuları için bir indirim kuponu hazırladı. Üyelik işlemi sırasında 'webrazzi' kodunu yazan kullanıcılar, Mayıs ayına kadar 1 TL karşılığında mobicar'a üye olarak mobicar kartına sahip olabilecek. :)

Mobicar'ı yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (16)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  yoyo'ya rakip gelmiş diyecektim ki mini'lerin hafta içi saatlik fiyatı yoyo'da 10tl iken bunlar 18 tl yapmış... yoyo'ya devam...

 2. Ahmet Yazgan Ahmet Yazgan

  Mobilite güzel bir konsept, özellikle İstanbul gibi bir metropolde de potansiyeli yüksek. Ancak bu iş modelinde pazara ilk girip yayılan ve kaliteli hizmet veren marka olmak önemli. Hali hazırda Atlagit, Mobilizm ve Driveyoyo gibi 3 farklı firma bu iş ile yol almışken mobicarın işi oldukça zor. Özellikle Driveyoyo bu işin 'orkid' i olmak üzere gibi duruyor :)

 3. O değilde ben adamın girişim için ayırdığı sermayeye takıldım :)

 4. Daha yaygın ağı olan ve çok daha ucuz olan YoYo varken neden sizi tercih edelim? Fiyat farkı çok fazla. Sadece saatlik değil günlük ve hafta sonu fiyat tarifeleri de çok pahalı. Yoyolamaya devam.

 5. Salim Guney Salim Guney

  Digerlerinde de oldugu gibi bunda da pazarlama kandirmacalari devam ediyor.

  Madem KM basi 0,5 TL odeniyor, ki muhtemelen ilk kategorideki arac daha az yakiyordur, 'Benzin Bedava' dedigi yerde halbuki benzinden de kar ediyor.

  Bu pazarin mantigini aklim almiyor. Is yap(abil)iyorlarsa helal olsun.

  1. Doğru pazarlama kandırmacası. "Benzin parası sizden" dese daha ucuza bile geliyor olsa olumsuz etki yapabilir. Seni benzini düşünme ve benzine para ödeme zahmetinden kurtarmış gibi yapıyor. Ama aslında parası yine senin cebinden fazlasıyla çıkmış oluyor.

 6. Araba Araba

  Yoyo'da Cooper'ın saatlik ücreti 10 TL iken Mobicar'da 18 TL bu ciddi farktır aktif kullanıcılar için. Nasıl piyasaya girmeyi düşünüyorlar çok ilginç.

 7. Hayırlı uğurlu olsun.

  Yaklaşık 1 yıldır YoYo kullanıyorum. YoYo'nun rakibini denemeye değer bulmak için ilk etapta fiyatının daha düşük olması gerekiyor ki deneyip kalitesini göreyim.

  Fiyatın kesinlikle gözden geçirilmesi gerekiyor.

 8. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

  Yoyo gibi musteri iliskileri kotu olmazsa buyuk ihtimalle kazanacaktir.

  Yoyo firmasindaki MERT beyin telefonla gorusmesi boyle oldugu muddetce bana BEDAVAya kiraya bile verse yoyo yu tercih etmem.

  Buyrun simdiden iyi bir alternatif.

  1. Serra Paksoy Serra Paksoy

   Ben size hiç katılmıyorum. Fevkalade bir müşteri hizmetleri ve teknolojileri olduğunu düşünüyorum. Sıradan bir araç kiralama işini bu kadar eğlenceli ve tüketici odaklı yapmış olduklarından dolayı da yoyo yu tebrik ediyorum. Diğer araç paylaşım operatorlerinin de aynı anlayışa gelip rekabetin kızışmasın da tüketici olarak bekliyorum :)

   1. İsmail Sait Alpagu İsmail Sait Alpagu

    Dogru diyorsunuz, kiraladiginiz araci teslim ettiginiz parkta sizden sonra bir baskasi araca birsey verirse sizin sunucuz olmazsa, yolda giderken CIVI yi gormeseniz, veya allah gostermesin kaza yapsaniz... ki bunlarin hic biri basiniza gelmesin

    Bu durumlardan herhangi birini yasamazsaniz bahsettigim musteri iliskileri deneyimini edinmemissinizdir. Edinmediginize gore MERT beyin o telefondaki musteri iliskileri teknolojili gorusmesini ileri geri laflarini duymamissiniz demektir.

    Bunlarin hepsini yasadimmi hayir, fakat inan 5 arkadas birden yoyo ya uye olunca bu deneyimleri daha hizli edinebiliyorsun :))

  2. Emir Kızıltepe Emir Kızıltepe

   Serra hanıma katılmamak mümkün değil. 6 ayı aşkındır yoyocuyum ve tek bir kusurlarını görmedim; mükemmel bir hizmet anlayışı ve kalite var adamlarda. Acıkcası piyasada bu kadar iyi ürünü ve hizmeti olan bir firma varken mobicar'ın ne fiyatta ne ürünlerde ne de hizmette bir fark yaratamaması onların işini çok zorlayacaktır, kolay gelsin diyorum, başarılar.

   1. İsmail Sait Alpagu İsmail Sait Alpagu

    Bende emir bey 9 aydan fazladir kullaniyorum, hatta ilk 50 uye arasina giren yakin arkadasim var. Ondan dolayi deneyim konusunda fazla olabileceginizi dusunmuyorum.

    Bahsettiginiz musteri iliskileri bahsettigim olumsuz hareketlerden biri olmazsa dediginiz gibi. Fakat bahsettigim olumsuz hareketlerden birini yasayin o kurumsal yapi, o kurumsal iliski sokakta ki RENTACAR dan daha kotu olabiliyor. Yoldan gecen RENTACAR dan arac kiralasaniz yolda lastik patlasa. Size yoldaki civi yi gormeniz gerekiyordu o sizin sucunuz o civiyi gorup dogru kullansaydiniz demez onu gectim civi icin lastik degistirdik. Lastik ve degisim bedeli diyip yuklu bir rakam istemez.

    RENTACAR En azindan civinin lastigi patlatmasi talihsiz bir durum oldugunu anlar tamir ucretini ister ileri geri konusmaz halden anlar.

    Kurumsal Yapi sadece pazarlama satis aninda degil, pazarlama sonrasindaki musteri iliskilerinde kendini gosterir.

 9. Şahika Yüksel Şahika Yüksel

  Hayırlı olsun İstanbul'a yeni araç paylaşımı! Zaten dünyada kendini ispatlamış bir iş modeli, Türkiyede'de tutacağına eminim. Mobicar hakkında 2 şey düşündürttü beni; 1) yönetim kadrosu çok tecrübesiz, oysa bu iş çok farklı know-how gerektiriyor, 2) daha yeni kurulmuş bir şirket olarak hemen yatırımcı arıyor olmaları hiç gerçekçi değil; önce başarılı bir performans sergilemeleri lazım ki yatırımcının ilgisini çeksinler. Sanırım bu Türkiye'deki genel yanlış algı; işi kurup hemen satim mantığı. Üzücü.

 10. Öncelikle Merhaba,

  Tüm sistemlerde aracın bir noktadan alınıp farklı bir noktada bırakılamaması çok ciddi problem ve bu sebeple saatlik araç kiralamanın bir mantığı kalmıyor. Yani ben aracı Mecidiyeköy'den alıp Yeşilköy'de bir işimi halletmek için oradaki bir noktaya bırakamıyorsam ve benim işlerimle ilgilendiğim süre zarfında park halinde olan araca ücret işliyorsa olayın fiyat bakımından günlük kiralamadan hiç bir farkı kalmaz. İşlerinizi hallettikten sonra tekrar aynı noktaya geri dönmek zorunda olmanız da cabası. Mobicar'ın Mini için saatlik 18 TL ücretlendirmesi gerçekten fazla fakat belirtildiği gibi Yoyo'nun da müşteri ilişkilerinde pek iyi olmadığını söylemek gerek. Araçlarda oluşan problem ne ise giderilir fakat kaybedilen müşteri geri gelmez. Atlagel'e bakacak olursak da km başına 60 kuruş almaları yakıttan ciddi karlar elde ettiklerine bir işarettir bu nedenle iyi düşünüp doğru seçim yapmak gerekir...

  Saygılarımla.

 11. Mobicar malesef hizmetlerini sonlandırmış..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri