Microsoft'un akıllı asistanı Cortana, iOS ve Android'e geliyor
Mobil

Microsoft'un akıllı asistanı Cortana, iOS ve Android'e geliyor

Microsoft, ilk kez 2014'ün Mart ayında görüntülenen akıllı asistanı Cortana'nın Android ve iOS uygulamalarını da yayınlayacağını açıkladı.

Yazılı veya sesli komutlara yanıt veren Cortana, bilgiye daha hızlı erişim imkanı sunduğu gibi akıllı hatırlatmalar da yapan bir asistan. 2014 sonunda Siri'ye sataşan Cortana, Windows 10 ile masaüstünde de kullanılabileceğini göstermişti. Şimdi de iOS ve Android'e adım atıyor.

Yakında App Store ve Google Play mağazalarına yüklenmesi beklenen Cortana uygulamaları Windows Phone kullanıcılarının cevap aradığı sorulara iOS ve Android cihaz sahiplerinin de ulaşmasını sağlayacak. Ancak Cortana tüm pazarlardan erişilebilen bir uygulama olmayacak.

Mircosoft bu bilgiyi Phone Companion adlı Windows 10 uygulamasının tanıtımıyla beraber açıkladı. Söz konusu uygulama Android ve iOS tabanlı cihazlara Windows uygulamalarının indirilmesinde yol gösteriyor ve şu anda Skype, One Drive gibi bazı bilinen uygulamalar için aracılık ediyor.

Microsoft, Windows 10'u geliştirirken için 1.7 milyon kullanıcıdan 800 bin geribildirim aldığını söylemişti. Cortana için ne kadar kullanıcı testi yapıldığını ise bilmiyoruz. Ancak Microsoft'un 'çapraz platform' anlayışına giderek ısındığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. ya bu asistanları yapıyorlar da, gerçekten verimli ve düzenli olarak kullanan var mı? siri miri? hepsi hikaye bence.

  1. Özgür Özgür

   İnsanların yüzde 95'inden fazlası eğlence amaçlı kullanıyor.

  2. Technonur Technonur

   ben araba sürerken kullaniyorum bayada ise yariyor müzik navi komutlari vs gayet iyi calisiyor

 2. türkiyede siriye en çok sorulan soru: benimle evlenir misin:) teknoljiyle alakadarlığımız bu kadar...