Microsoft'un Siri'ye cevabı Cortana ilk kez göründü
Mobil

Microsoft'un Siri'ye cevabı Cortana ilk kez göründü

Siri savaşları uzunca bir süredir devam ediyor.  Google'ın Now'ı, Android'in Alfred'i ya da İntel'in bir süredir üzerinde çalıştığı Jarvis'i derken yarışa şimdi de Microsoft katıldı. Microsoft'un önümüzdeki hafta duyurması beklenen Siri benzeri mobil yardımcının adı Cortana.

Microsoft'un Windows Phone 8.1 güncellmesinde yer alacak olan Cortana'nın ilk görüntüleri  Unleash the Phones adında bir haber sitesi tarafından sızdırıldı. Videoda gördüklerimiz  şimdiye kadar Microsoft'un Cortana'sıyla ilgili duyumları doğrular nitelikte.

Her ne kadar videoda duymasak da, Cortana'ya sese karşu duyarlı bir çember animasyonunun eşlik ettiğini görmek mümkün. Siri'den farklı olan bu özellik, Cortana'nın kullanıcıdaki algısını değiştiriyor. Cortana'yı kullanmak için bir Microsoft hesabınızın olması gerekiyor. Siri gibi Cortana da kullanıcılarının kendilerine nasıl hitap edilmesini istediklerini soruyor ve kararı kullanıcıya bırakıyor. Dilerseniz ayarlardan Cortana'nın size 'Master Chief' gibi havalı takma adlarla seslenmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde Cortana'nın özelliklerini basına ilk sızdıran Verge'ün haberine göre, Cortana'nın ana özelliklerinden biri, Notebook sistemi içinde veri kaydedebilmesi. Notebook, Cortana'nın lokasyon bilgisi, davranışlar, kişisel bilgiler, hatırlatmalar ve iletişim bilgileri gibi bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Cortana aynı zamanda uçuş bilgilerinizi, e-maillerinizi takip ederek Google Now'ın yaptığı gibi, uyarılar oluşturabiliyor.

Cortana'nın Nisan ayında düzenlenecek olan Build Konferansı'nda açıklanması bekleniyor.

Yorumlar (6)
 1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Göründüğü ile kalır sadece. Siri'ye rakip diye lanse etmeniz de çok ironik olmuş.

 2. Ahmet Ahmet

  Artık bende şöyle bir kanaat oluştu ki; MS batırmak istediği projelerin isimlerini sert sessizlerin çok kullanıldığı saçma ve kulağı tırmalayan isimler kullanıyor. Daha önce yine böyle çirkin isimli soru/cevap mantığı ile çalışan ansiklopedisi vardı; içimden sen bu isimle çok yaşamazsın demiştim :) Ne yazık ki böyle isimlerle çok yaşayamıyor projeler.

 3. Semih Semih

  Bing ve facebook altyapısı kullanırsa oldukça başarılı bir çıkış sergileyebileceğini düşünüyorum.

 4. Bahadır Bahadır

  Microsoft Bob'a ikinci bir şans vermek için tam zamanı ama Microsoft Cortana, Bing gibi abidik gubidik isimlerle birkez daha eline yüzüne bulaştıracak.

  Veya Cort atılıp, kısaca Ana veya Anna bile dense daha çok popülerite kazanır zannımca.

 5. Siri'ye cevabı demişsiniz fakat o kadar zaman geçti ki, soruyu unuttuk :)

 6. Cortana Halo oyunundaki bir karakterin ismi bence isim geyet yerinde olmus