Microsoft yeni reklamında sanal asistanı Cortana ile Siri'ye sataşıyor

Microsoft yeni reklamında sanal asistanı Cortana ile Siri'ye sataşıyor

Microsoft'un Apple'a, akıllı telefonlar konusunda deyim yerindeyse kafa tutabileceği az sayıda özellik var. Bunlardan ilk akla gelense sanal asistanlar. Apple, kimilerine göre dünyanın en iyi akıllı telefonlarını üretiyor olabilir ama sanal asistanı Siri'nin kendi alanında böyle bir iddiası olmadığı aşikar. Hal böyle olunca Microsoft yeni reklamında Apple'a kendi sanal asistanı Cortana ile sataşıyor.

Büyük olmanın ötesinde (Bigger than bigger) sloganıyla piyasaya sunulan iPhone 6 ile Lumia 830'u bir araya getiren reklam filminde atışma, Cortana'nın Siri'yi iPhone 5S'ten iPhone 6'ya geçişini tebrik etmesiyle başlıyor. Siri'nin monoton bir şekilde "Evet, daha da büyüdüm" diye cevap vermesi üzerine, Cortana Siri'ye kendisi gibi hatırlatmalar yapıp, akıllı bildirimler gönderip gönderemediğini soruyor. Siri'nin cevabı aynı: "Hayır, sadece büyüdüm".

Reklamda gördüğümüz elbette sanal asistanların orijinal konuşmaları değil ancak Microsoft'un Apple'ı tiye almak için Cortana'yı seçmesi doğru bir karar. Kısa bir süre önce küresel reklam satış ekibini işten çıkaran Microsoft, tatil sezonunda Apple'a bu reklam filmiyle ölçülü bir gönderme yapmayı başarmış. Zira, filmin sonunda Cortana'nın Siri'yi "Yılın bu zamanında herkesin başına gelir" diyerek teselli ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.