Mobno.com seri ilan kategorisinde sadeliğiyle öne çıkmak istiyor
Arama
Girişim

Mobno.com seri ilan kategorisinde sadeliğiyle öne çıkmak istiyor

Mobno.com ilan sitesiİlan sitelerinin popülerliği ve köşebaşlarını kapan girişimler pekala biliniyor. Ancak adını muhtemelen daha önce duymadığınız Mobno.com bu kategoride kendine yer açmak ve hatta Türkiye’nin popüler seri ilan sitesi olmak istiyor.

Ahmet Faruk Tuna ve Selçuk Demirbaş tarafından geliştirilen Mobno, 5 ay gibi bir sürede sıfırdan geliştirilmiş. Halen test sürümünde olan girişim sadeliğine ve kullanıcı deneyimine güvenerek pazarda yer kapmak istiyor. Kullanım şartları sayfası da bu vizyonun bir göstergesi olarak gayet kısa ve anlaşılabilir şekilde sunuluyor.

Hızlı ilan yayınlanabilmesi için ilan denetimini ilan yayınlandıktan sonraya bırakan Mobno, kullanıcılarının etkileşim kurması için bir forum altyapısı da kullanıyor. Üniversitelilere özel bir bölüm açılan bölümse üniversitelilerin aradıklarını kolayca bulabilmelerine, dikkatlerini çekmeye çalışıyor.

mobno ilan sitesi

Semantik alt kategori ekleme özelliği

Craigslist modeliyle güvenli ilan sitesi konseptini dengelemeye çalışan Mobno, kullanıcıların profillerinde sosyal ağ hesaplarını kullanarak daha kolay bir güven ortamı oluşturmak istiyor. İlan ekleme süresini en aza indirmek isteyen girişimde alt kategori girmeden hızlıca ana kateogriyi seçip ilanınızı girebiliyorsunuz.

Bu durumun ilan aramalarına bir sorun olarak yansıyacağı düşünülebilir ancak girişimcilerimiz yakın zamanda semantik kategorizasyonla alt kateogirleri ilan bilgisi üzerinden otomatik olarak belirleneceğini ifade ediyor. Ne kadar verimli olacağını ise uygulamaya geçtikten sonra görebileceğiz.

Büyük denizdeki küçük balık

Mobno’nun sıradan bir ilan sitesi olmanın ötesinde topluluk odaklı bir alım satım platformu olmak istediğini söyleyebiliriz. İçerik odaklı gelir modellerini 1 yıl sonra devreye almayı planlıyor ve şimdilik tamamen büyümeye odaklanıyor. Tabir-i caizse büyük denizdeki küçük ve çevik balık olmak istiyor.

Ancak Facebook’un bile bir şeyler satmak isteyenlerin üzerine eğildiği, yatırım alan dikey ilan sitesi Metrekare.com’un bile kapanmayı tercih ettiği bir alanda işinin epey zor olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu nedenle aşağıdaki gibi yeni viral videolara ihtiyaç duyucağına kesin gözüyle bakabiliriz.

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (24)
 1. Talat Saltuğ dedi ki:

  Erol Gaz reklamı kadar olmasa da çok ses getireceği belli. Ne diyeyim bilemedim.

 2. jet dedi ki:

  Alternatif rakiplerin olması kullanıcılar için her zaman iyidir ancak sitenin kendisini kabul ettirmesinin zaman alacağını düşünüyorum. Başarılar.

 3. Fikret H. dedi ki:

  Uluslarası markaların piyasada yer alamamasına gösterdiğiniz açıklamaya katılıyorum. Ama bu pazarın gerçekten çok zor bir pazar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hızdan, şundan bundan önce kanımca topluluk yapısına vurgu yapmaları daha doğru olur. Hayırlı olsun diyelim.

  Bu arada reklamı çok eğlenceli olmuş, belirtmek isterim.

 4. Western dedi ki:

  sahibinden.com zirveyi gördü. bundan sonra mutlaka düşüşe geçecektir. doğru girişim ile tahtı sallanabilir. ama mobno’nun yaptığı gibi – çok afedersiniz- kaka yapan tavuk videolarıyla olacak şey değil bu. bence zamanlarını ve paralarını boşuna harcamasınlar. pazardan pay alacak kabiliyet göremedim girişimde.

 5. Tamer dedi ki:

  Bana ilk etapta çok sevimli geldi site. Topluluk mantığı güzel. Ama fikir baştan aşağı özgün bile olsa fikri başarılı kılacak şey iş modeli ve projenin başında kişilerin hüneri. Yeni girişimleri desteklemek lazım, başarılar diliyorum kendilerine.

 6. cuneyt dedi ki:

  artik herseyin daha hizli ve pratik olanini tercih ediyoruz. sitenin ilan girisi gerçekten cok pratik olmus. facebook login cok matikli.

 7. kivanc dedi ki:

  ya yeni kurulmuş wp tema gibi iş yapmaz bizim millet gösteriş sever 😉

 8. Girişim dedi ki:

  Güzel bir girişim olmuş. Tebrikler…

 9. Sadi dedi ki:

  Craigslist’in Türkiye pazarına girmesi, pazarın büyüklüğünü görmek açısından iyi olabilir. Siteyi inceledim, birkaç eksiği dışında genel hatlarıyla beğendim. Doğru yürütülürse bu tür bir yapı craigslist modeliyle kendine bir mecra bulabilir diye düşünüyorum. Hep birlikte göreceğiz.

  1. Teşekkürler Sadi Bey. Model aslında Craigslist modeline çok yakın doğru ama Craigslist ile ilgili getirilen birçok eleştiriyi dikkate alarak, bu hataları Mobno’da yapmamaya çalıştık. Ayrıca komünite mantığıyla çalışması, Mobno’yu Craigslist’ten ayırıyor.

 10. Ozzy dedi ki:

  Hayırlı uğurlu olsun , yenileri desteklemek lazım.Umarım başarılı olurlar , rekabet kaliteyi getirir ve bu biz kullanıcıların lehinedir.

 11. yusuf dedi ki:

  500 milyonuncu kez aynı şeyi yapmayı ne kadar çok seviyoruz.Harcadığınız emeğe yazık.

 12. Mesut dedi ki:

  Fonksiyonellik kazandırıldıkça (zamanla kullanıcı isteklerine göre gelişecek) sadeliğini kaybedecektir. Keşke sade anlaşılabilir kullanımı kolay ve kullanıcı dostu olarak kalabilse.

 13. eren dedi ki:

  Sadeliğin bir avantaj olmadığını işlevselliğin daha önemli olduğunu anlamak için kaç şirketin daha batması gerekiyor.Farklı bir ilan sitesi açmak mantığıyla yola çıkıp bak bizim sitemiz sade ama demek tamamen tüccar mantığıdır.

  Buradan belki okurlarsa diye yazayım arama fonksiyonları, taraflar arası site üzerinden anlık etkileşim, fotoğraflara belli standartlar ve çeşitli daha önce hiç bir ilan sitesinde denenmemiş 1-2 ayrıcalık eklenmediği sürece sitenin kapanması an meselesi olur.

  1. Selam Eren Bey,

   Yorumlarınız için çok teşekkürler. Fonksiyonellik olmadan sadelik hiçbir anlam ifade etmez, bu konuda kesinlikle hem fikiriz. Mobno’da, semantik kategorizasyon özelliği, geliştirilebilir ilan kategorileri, tüm projenin bir komünite odağında hareket etmesi, sosyal medya profilleriyle birlikte kullanılan profil özelliği, (craigslist’in en çok başına ağrıtan mevzulardan birisi de bu, anonymous seller mevzusu) size ilk etapta söyleyebileceğim farklılıklar bunlar. Mobno’da ön çok önemsediğimiz konulardan birisi de ilan ekleme süreçlerinin minimize edilmesi, basitleştirilmesi ve komünitenin özgür bir şekilde ilerleyebilmesi. Farklılıkların oturması için daha çok ux, daha çok feedback gerekiyor. Zaman içinde bu farklılıkların daha da belirginleşeceğini düşünüyoruz.

 14. cibinlik dedi ki:

  lavabo dedikçe rahatsız oldum. dışkı demek ayıp değil ki arkadaş, “lavabo yapma” tabiri bi bana mı uzak?

  1. Merhaba, viral reklamın dikkat çekici olması için bu tür bir kelime seçtik 🙂 Bu tabir aslında hemen hemen herkese uzak.

 15. harun dedi ki:

  ilan işi çok zor, zahmetli, içinde bir sürü dolandırıcının olduğu, milyon tane problemi olan bir sektör, başka sektör mü kalmadı, bu kadar manyağı başınıza bela edeceksiniz. bir de insanlar hali hazırdaki ilan sitelerinin kar ettiğini düşünmeside ilginç.

 16. kemal özkanlı dedi ki:

  bu isimlerle bu iş tutmaz ben büyük ilan sitesine kafa tutacak ismi buldum marka tescilini aldım ihtiyactan.com.tr bu altın gibi isimle ortada kaldım bu işlere en az 2 milyon lazım büyük ilan sitelerinde en 50 bin defa geçiyor ihtiyaçtan ismi örnek ihtiyaçtan satılık arsa,tarla,bmw,merceses uzayıp gidiyor ciddi yatırmcı olmazsa bu işler olmuyor. başarılar dilerim

  1. Sadece isim yetmiyor malesef.Site için daha önce yapılmamış iyi bir reklam planına, yanındada diğer sitelerden daha fazla ayrıcalık tanıyan, kazanç planıda gerekiyor.
   Benim projemde bunların hepsi var hatta iyi bir isimede sahip. Abartıyorum gibide algılanabilir ama belkide sektörü biraz olsun değiştirecek bir proje. ama ben bile ortada kaldım 🙂 Galiba biraz şansada ihtiyacımız var.

 17. SERHAN dedi ki:

  Toplam maliyet 150 tl

  1. Emre Çetiner dedi ki:

   Başlığı yanlış atmışsınız üniversite bitirme projesi olacaktı sanırım.

 18. Ali Şimşek dedi ki:

  hayırlısı olsun dıyelım bekleyip görecez

Bir Yorum Yazın