GD Holding Kuluçka Merkezi 'maaş alarak' projelerini geliştirecek girişimciler arıyor
Yatırım

GD Holding Kuluçka Merkezi 'maaş alarak' projelerini geliştirecek girişimciler arıyor

GD HoldingEleman.net, serieleman.com ve kısa süre önce tanıttığımız dersverir.com gibi girişimleri bünyesinde barındıran GD Holding, yeni girişimcileri desteklemek için kurduğu kuluçka merkezini büyütmek istiyor. Holding bünyesinde çalışır gibi maaş alarak projelerini gerçekleştirecek yeni girişimcileri arıyor.

Daha önce anket konusu yaptığımız 'girişimcilerin maaş beklentisini' direkt olarak telaffuz eden GD Holding’in kurucu ortağı olan Gökhan Duyarlar, söz konusu kuluçka merkezini 'seri girişimcilik' misyonuyla hayata geçirdiklerini ve 2.2 milyon TL’lik yatırımla projeleri büyütmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Girişimcilere maaş bağlayarak diğer kuluçka merkezlerinden farklılaştıklarını söyleyen Duyarlar, merkezin şu aşamada 60 kişilik bir kontenjanı olduğunu, projeler geldikçe bu sayıyı artırabileceklerini de vurguluyor. Merkezde 4 adet proje aktif olarak çalışırken, tüm bu projelere yaklaşık 2 milyon TL yatırım desteği sunulacağı belirtiliyor.

İlk girişimler sahneye çıkmak üzere

Gokhan DuyarlarDaha önce yarım milyon TL’lik yatırımla 'Mobil Takip' projesini, 1 milyon TL’lik yatırımla da 'Çek Sat' projesini hayata geçirdiklerini paylaşan Duyarlar, pazarlamadan yazılıma, finanstan lojistiğe uzanan GD Holding'in tüm kaynaklarını girişimciler için kullanacaklarını ekliyor.

GD Holding bünyesindeki Mobil Takip projesi; sahada çalışanların takibi ve iletişimini mobil uygulamalar üzerinden yönetmeyi hedeflerken, sosyal satış platformu 'Çek Sat' projesinin de yakında kullanıma açılması planlanıyor. GD Holding'in yüzde 20 ortak olduğu kitlesel fonlama girişimi crowdFON.com'un ise yayında olduğunu görmek mümkün.

Girişimcinin bir maaşı olup olmayacağı konusuna yeniden girmek istemiyorum ve GD Holding 'girişimcilerin maaş beklentisini' ne derece karşılayacak bilemiyorum ama bu yaklaşımın nasıl bir sonuç doğuracağını merakla beklediğimi söyleyebilirim.

TBAA ve EBAN üyesi olan GD Holding, destekleyeceği girişimcilerden nasıl bir hisse oranı istiyor bilmiyoruz ancak kuluçka merkezi başvuru formunu doldurduğunuzda bu sorunun cevabını alabilirsiniz. Zira her girişim için aynı şartların sunulmayacağını kabul etmek lazım.

Yorumlar (13)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  düşünmesi bile gerçekten harika türkiye'de bu tarzda hareket eden yatırımcılar olsa herşey çok farklı olabilir.

 2. Helal olsun bişey demiyorum marka oldular elemanonline yıkılması ile gelen büyüme

 3. Şu bir gerçek ki, iyi bir maaş söz konusu olsaydı bunu belirtirlerdi, belirtmediklerine göre, asgari ücret +50 bilemedin +100 TL oda "asgari ücret veriyorlar demesinler" diyedir. Gerekçeleri de klasik yatırımcı bahaneleridir işte, uzun uzun yazmaya gerek yok. Hisse oranı da belli olmadığına göre, minimum isteyecekleri %10'dur.

  Tamamen şahsi fikrimdir. Ama gerçek rakamlardan çok da uzak olmadığıma bir çok kişi katılacaktır.

 4. Öncelikle bu güzel bir gelişme gibi görünüyor ama sanki GD Holding bildiğimiz tip holdinglerden değil. Daha yeni kurulmuş startup holding gibi. Bünyesindeki firmaların hepsi startup şirketler..acaba adı mı holding?? eleman.net hariç diğer tüm girişimlerinin de trafiği max 5-6 bin. Bazıları için yeterli trafik bile yok. Artı olarak ülkemizde tutmamış olan crowdfunding girişimleri ile pr yapmaları da enteresan.

  Şunuda merak ediyorum. Siz bir yatırımcıya gidip yatırım alsanız zaten maaşınız olacak. Tabii ki de her girişim kazancı kadar maaş alacaktır. Burada fikir aşamasındaki girişimlerede para veriyorlar mı?? ne kadar hisse alıyorlar?? önemli sorular bunlar..

  Umarım bu diğer büyük holdinglere örnek teşkil eder.

  1. Serkan Utku Öztürk Serkan Utku Öztürk

   Ticaret Sicil Gazetesi'nde sorguladığınızda GD Holding Anonim Şirketi olarak çıkıyor. Yani gerçek anlamda bildiğimiz bir holding değil. Bilinçli ya da bilinçsiz bir yanlış yönlendirmeye yol açabilir. :)

   1. Genelde holdingler anonim şirketi olarak kurulurlar örneğin anadolu endustri holding anonim sirketi bilmiyorsun bari yorum yapma

  2. Yorum beğenme olsaydı Ozi nin yorumunu 3-5 kez beğenirdim :)

 5. Berhan Kongel Berhan Kongel

  GD Holding bünyesinde yer alan Takım Takip (yukarıda Mobil Takip olarak geçiyor) kurucu ortaklarından biri olarak birkaç konuyu aydınlatmaya çalışayım.

  1) En çok merak edilen konu maaş. Arkadaşlar verilen maaş her takım elemanının başka hiçbir şey düşünmeden projeye %100 odaklanmasını sağlayıp, yine de İstanbul'da iyi yaşayabileceği kadar yüksek. Ben daha önce de 2 startup kurmuş ve yatırım anlaşması yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, TR'de genel olarak aldığınız melek yatırım, follow-up yatırımı almadığınız veya şirketi çabuk para kazanır hale getirmediğiniz sürece genelde asgari ücret maaşa veya 0 maaşa izin verir. Burada durum tamamen farklı.

  2) Alınan hissenin belirlenmesinin ise normal melek yatırım anlaşmalarından farkı yok. Holdinge gelip sunumu yapıyorsunuz, sonra ürünün/şirketin durumuna göre (ürün ne aşamada, takım hazır mı, pazar yeterince büyük mü, gelir modeli ne vs. klasikler işte) pazarlık yapılıyor.

  3) Fikir aşamasındaki projelere artık dünyanın hiçbir yerinde yatırım yapılmıyor. Bunun tek istisnası girişimcinin daha önce benzer bir girişimde başarılı olmuş olması. GD Holding'in de bakış açısı farklı değil.

  4) Henüz Takım Takip de, Çek-Sat da piyasaya çıkmış değil. Yani trafik olmaması gayet doğal. Takım Takip Mayıs sonunda 3 platformda (web + iOS + Android) çıkmış olacak. Çek-Sat'ı da diğer takım yanıtlasın :)

 6. Cem Nablo Cem Nablo

  holding diyor kendisine, ya bi yasa filan gelsin. her önüne gelen holding kuramasın. aylık 300 milyon ciro barajı filan koyulsun :D

  1. Türkiye'de neden olumlu birşeyler yapmaya çalışanlara sataşılır anlamak zor. "Mevye Veren Ağaç Taşlanır" kim söylemişse doğru söylemiş. Adamlar gelin projelerinize destek verelim, bu yaparken de projenizi kaybetmeden, ailenize yük olmadan beraber yapalım diyor; tebrik etmeliyiz sadece..

 7. Hisse oranları başlangıçta %60 ortaklar 1 . yılın sonunda hedeflerini tutturursan %20 sini geri veriyor 2. yılın sonunda 2 yıllık hedeflerini tutturabilirsen %20 sini veriyor. Yani totalde hersey mukemmel giderse %20 lik hisse kendilerinde kalıyor. Bence kötü değil.

 8. bu pazardan ekmek yiyeceksek yatırımcı, girişimci, yazılımcı, tasarımcı, pazarlamacı hepimizin yapıcı olması, taşın altına elimizi koymamız gerekiyor diye düşünüyorum.

 9. Sektörde tecrübeniz ve yatırım yapabilme gücünüz var. Yeni fikirlerin hayata geçmesi için maddi ve manevi destek veriyorsunuz. Buraya kadar her şey çok güzel.

  Ancak size gönderilen ancak uygun görmediğiniz projelere olumsuz da olsa dönüş yapın. İnsanlar projelerinin sizin tarafınızdan uygun görülmediğini bilsinler ki kendilerini ve projelerini geliştirebilirsinler. Madem ki kendinizi bu alanda bir otorite olarak görüyorsunuz ve böyle işlere kalkışıyorsunuz; o zaman olumlu olduğu kadar olumsuz görüşleriniz de gençlere yol gösterecektir.