Sosyal park yeri paylaşım uygulaması: ParkVar
Mobil

Sosyal park yeri paylaşım uygulaması: ParkVar

İstanbul'da aracınızı park etmek büyük sorun ve ParkVar araç sahiplerinin arasındaki bilgi akışını iyileştirerek bu sorunu çözmeyi deneyen bir uygulama. Sosyal park yeri paylaşım uygulaması olarak tanımlanan ParkVar, kullanıcılarının araçlarını park ettikleri yerleri paylaşması esasına dayanıyor.

Facebook hesabınızla ya da e-posta hesabınızla giriş yaptığınız (uygulama telefon numarası paylaşımını zorunlu tutuyor) uygulamayı kullanmak oldukça basit. Araç model ve plaka bilgilerinizi de girerek profil oluşturduğunuz uygulama bu şekilde diğer ParkVar kullanıcılarının sizi tanımasını amaçlıyor. Profilinizi tanımladıktan sonra, halihazırda konum bilgilerinize erişen uygulamayla tek yapmanız gereken haritada aracınızı nereye ve ne kadar süreyle park ettiğinizi işaretlemek.

park

Kullanıcıların girdiği bilgilere göre park halindeki araçları/kullanıcıları gösteren gerçek zamanlı haritasını güncelleyen ParkVar, sizin yerinize park etmek isteyecek kullanıcıları haberdar etmesi açısından kullanışlı bir uygulama.

Kullanıcıların otopark bilgilerini girmelerini sağlayan ve bundan para kazanabildikleri uygulamalardan farklı olarak ParkVar, kullanıcıların girdikleri bilgiler için hediye puan kazandırıyor. Parky adı verilerin puanlar biriktikçe kullanıcılar ücretsiz yakıt alabiliyor anlaşmalı istasyonlardan. Buna ek olarak uygulama Parky puanları satarak gelir yaratmak istiyor.

ParkVar'ın araç sahipleri arasındaki bilgi alışverişini (sürücüsüz araçlarımız birbirleriyle konuşuncaya kadar) sağlayan uygulamasının iyi bir deneme olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama için mükemmel senaryo, şehirdeki tüm sürücülerin uygulamayı kullanması ve bilgilerini sürekli güncellemesi. Bu senaryodan uzaklaştıkça verimi ve bilgilerin doğruluğu, zira uygulamayı kullanmayan araç sahipleri ParkVar haritasında görünmez durumda, sorunlara yol açabilir.

Uygulamayı incelemek isterseni iOS için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Android versiyonu da yakında geliyor.

Yorumlar (17)
 1. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

  kullanıcı için çok zor bir model. En telaşlı olduğumuz zamanlar arabayı park ederken ve park yerinnden çıkarken kimsenin aklına uygulama gelmez sanırım.

  1. Aynen katılıyorum zaten uygulamayı açamadan başka biri bekliyor olur :)

 2. İnterne Baba İnterne Baba

  Uygulama hırsızlar için birebir. Ben aracımın marka modelini giricem başında kaç saat olmadığını belirticem resmen davetiye çıkarmak bu.

  1. Ardaardaarda Ardaardaarda

   güzel yaklaşım. zira facebook'ta aynısı yaşandı. tatile çıkan kişilerin evleri soyuldu zamanında

 3. Cafer Can Arslan Cafer Can Arslan

  başarılı olmayacağını düşündüğüm bir girişim. sonuçta biz o park yerine gidene kadar o park yerine biri park eder çoktan :)

 4. Ozgrozer Ozgrozer

  Böyle bir uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için tüm araç sahiplerinin uygulamaya kaydolup aktif bir şekilde park yerlerini paylaşmaları gerekir. Ülke olarak çok acelemiz olduğu için büyük bir çoğunluğun dur şurayı bir paylaşayım diye uğraşmayacağını herkes az çok tahmin edebilir. 15-20 sene sonra smart car'lara geçiş yaptığımızda araçlarımız bu işi bizim yerimize yapacaklar zaten. Ama o zamana kadar bu tarz uygulamalar hele ki Türkiye gibi bir yerde fanteziden öteye geçemeyecek ne yazık ki.

  1. Fahrettin Önal Fahrettin Önal

   Ülkemizin foursquare kullanımı konusunda lider olduğunu düşünürsek acelemiz olmasına rağmen yer bildirmek konusunda hiç sıkıntı yaşamadığımız ortada. Bir metrobüs durağının bile yoğunluk bilgilerini paylaşan bir toplumda bu uygulamanın başarısız olabileceği konusudna şimdiden tahminde bulunmamak gerekir. Artık teknoloji 15-20 sene beklemiyor. Bu mobil uygulamanın gelecek yıl araçlarında okuyabildiği modele dönmesi bile söz konusudur.

   1. Durağan bir konumdayken paylaşılan mekan bilgisini, mobil haldeyken araçla ve trafikle cebelleşirken paylaşılması beklenilen konum bilgisi ile bir tutman biraz anlamsız olmuş.

 5. Bahadir Bahadir

  yanlis bir secim

 6. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

  Diğer yorumların dışında evet acelemiz olan bir toplumuz ama hediye birşeyler varsa hemen kullanmaya başlarız. Hediye para karşılığı yakıt alacağını bilen herkes 1 - 2 dk sını ayırarak yerlerini paylaşacaktır. Heleki bu paylaşım aşamaları basit ise paylaşım yapılabilir.

  Umarım güzel bir çıkış olur sizin için

 7. Serdar Çakar Serdar Çakar

  Tüm yorum yapan arkadaşları katılmakla beraber, bu girişim şayet yatırım alırsa işte o zaman şok olurum işte

 8. Parkla ilgili veriler, ancak Yandex gibi yenilikçi harita sağlayıcılar tarafından uydu aracılığıyla tespit edilerek son kullanıcılara sunulursa kullanışlı olabilir. Bu tip lokal uygulamaların başarıya ulaşacağını düşünmüyorum.

 9. park yerlerinde sensörler olsa ve boş park yeri olduğunu kullanıcıya otomatik bildirse işte o zaman gerçekten güzel bir proje olur. alın size daha basit bi fikir.

  1. Ruzzgar Ruzzgar

   Basit denen fikir epey maliyetli bence. Gizlilik dahilinde kullanılabilecek bir uygulama.

   1. arduino pro mini + bluetooth modül + batarya ve sensör 10 doların altında bir fiyata mal oluyor

   2. tarkan heralde bütün şehir üzerindeki park yerlerlerine yerleştireceğin bu 10 dolarlık modüllerin çalınmamasını garanti ediyorsun + o kadar cihazın eşleşeceği bütün parklarda bulunacak wireless bağlantının da olacağını varsayıyorsun internete bu bilgileri açmak için ve bu kadar datayı bir arada tutup işleyeceğin sistemide kuracaksın ve böylece bütün maliyetin hesabını bu şekilde yapıp düşük bir maliyet hesaplıyorsun sanırım.

 10. Açıkçası hayatımda duyduğum en saçma fikirlerden biri. İstanbul gibi bir yerde sosyal bir ortamda aracımın modeli, markası ve hatta kaç saat ortalarda olmayacağıma kadar herşeyi paylaşacağım, peki sonra? Çok iyi niyetle hazırlanmış ama hiç kimse yarım depo yakıtı ücretsiz almak için böyle birşey yapmaz diye düşünüyorum.

  Bir de istanbulda park yeri bulmak afrika savanlarında timsahlı nehirden geçmek kadar stresli bir iş. Çoğunlukla yer "bulmak" aslında yer "kapmak" manasına geliyor ve insanlar akan trafikte alelacele park etmeye çalışıyorlar, bu esnada uygulamayı açıp park ettiğim yeri ve süreyi paylaşmak açıkçası aklıma gelecek en son şey olur.

  yine de geliştiricilerine başarılar diliyorum