Borsaya açılan yemek siparişi girişimi Justeat, Menulog'u 445 milyon sterline satın aldı

Borsaya açılan yemek siparişi girişimi Justeat, Menulog'u 445 milyon sterline satın aldı

Menulog JusteatDeliveryHero Yemeksepeti satın almasının yankıları sürerken, aynı alanda büyük bir satın alma daha gerçekleşti. Geçen ay Londra Borsası'a açılan JustEat.com, Menulog'u 445 milyon pound (687 milyon dolar) karşılığında satın aldığını duyurdu.

Delivery Hero, Food Panda gibi Avrupalı rakipleriyle küresel bir rekabet halinde olan JustEat, Menulog satın almasıyla Yeni Zelanda ve Avustralya pazarına çok güçlü bir giriş yapmış oldu. Zira Menulog, kısa süre önce rakibi Eatnow ile birleşmiş ve bu ülkelerdeki gücünü pekiştirmişti.

Büyük rakipleri gibi küresel açılımına küçük yerel girişimleri satın alarak hız veren JustEat, Şubat ayında Meksika'ya daha öncesinde de İspanya, Fransa ve Kanada topraklarına satın almalar yaparak adım atmıştı.

Şu anda 1.4 milyon aktif kullanıcıya 5500 restoran üzerinden sipariş gönderen Menulog, Mart ayında biten yıllık finansal sonuçlara göre 13.5 milyon pound gelir elde etmiş ve 1.2 milyon EBITDA kaydetmişti. Avustralya ve Yeni Zelanda'nın yemek sipariş hacmi ise 1.6 milyar pound olarak belirtiliyor. Google'ın bugün itibariyle el attığı yemek siparişi işinin küresel hacmiyse 70 milyar doları buluyor.

Menulog vs. Yemeksepeti

Menulog'un Delivery Hero ile görüştüğü söylentileri de konuşulmuştu ancak Delivery Hero, 589 milyon dolara YemekSepeti'ni satın almış oldu. Eldeki verileri kıyasladığımızda da Delivery Hero, Menulog'u almaktan daha kârlı bir satın alma yapmış gibi görünüyor.

Zira Yemeksepeti'nin gelirleri konusunda bir açıklama olmadı ancak 10 binden fazla üye restoran ve aylık 3 milyon sipariş hacmine ulaştığı, yüzde 60 büyüme paylaşılmıştı. Nüfus açısından bakıldığında da Yeni Zelanda ve Avustralya'nın toplam nüfusunun kabaca Türkiye nüfusunun yüzde 40'ına denk geldiğini söyleyebiliriz.

YemekSepeti hali hazırda Türkiye dışında 7 ülkede daha faaliyet gösteriyordu. Nevzat Aydın da Türkiye'de Anadolu şehirlerinin potansiyelinin büyük şehirlerinden fazla olduğunu ve ileri bir tarihte daha yüksek bir bedele satış yapabileceklerini ancak şu aşamada bu teklifi kabul etmeyi tercih ettiklerini dile getiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.