Google aramaları internetten yemek sipariş girişimlerine direkt yönlendirme yapacak
E-Ticaret

Google aramaları internetten yemek sipariş girişimlerine direkt yönlendirme yapacak

google-logoGoogle'ın ürün , hotel ve uçak bileti kategorilerinden sonra arama sonuçlarında gelir getirecek yeni kanalı belli oldu. Arama devi, bugünden itibaren internetten yemek sipariş sitelerini arama sonuçlarına entegre etmeye başlıyor.

Bundan böyle yemek siparişi için yapılan aramalar direkt olarak ilgili sitenin sipariş sayfasına yönlendirilebilecek. İlk olarak Seamless, Grubhub, Eat24, Delivery.com, BeyondMenu ve MyPizza.com gibi servislerin dahil olduğu yeni özellik, Google'ın giderek büyüyen bu pazardan da pay almasını sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde ABD dahil 10 ülkede mobil aramalarının web aramalarını geçtiğini paylaşan Google, bu yeni özelliğin tanıtımında da mobil arama örneğini kullanıyor. Mobilin 1. mecra olarak düşünülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

internetten yemek siparisi

Daha önce Groupoun'a 6 milyar dolar teklif etmek (reddedilmişti) gibi bir hataya düşen Google'ın kendi hizmet alanında daha mantıklı bir adım attığını söyleyebiliriz. Ancak yemek siparişi servislerine duyulan sadakatin (en azından Türkiye'de) internet aramalarına ne kadar pay bıraktığını zaman içinde görebileceğiz.

İnternetten yemek siparişi pazarının büyük potansiyeli

Her ne kadar pazarın büyük bölümü fiziksel tarafta kalsa da, istatistikler 2012'de 25 milyon dolar yatırım çeken internetten yemek siparişi kategorisinin geçen yıl 600 milyon dolar yatırım topladığı gösteriyor. 2015 öngörüleri ise bu yatırım tutarının 1 milyar doları geçeceğini gösteriyor.

Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük internet girişimi satın alımının (YemekSepeti-DeliveryHero) da bu kategoride olduğunu düşünürsek bu kategorinin büyük potansiyelini daha çok konuşacağımızın teminatını verebiliriz. :)yemek siparisi istatistik

 

Yorumlar (3)
  1. Fevzi Gungor Fevzi Gungor

    Bu değişim DeliveryHero veya Yemeksepeti gibi şirketlerin değerini düşürür mü yükseltir mi? Bence düşürür.

  2. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

    En azından önümüzdeki 1 - 2 yıl yemek sektörünü etkilemez çünkü resturantlar kendi online sipariş sayfalarını açacaklar googlenin vermiş olduğu yönergeleri uyarlayacaklar. Bunların hepsi zaman ve deneyim olduğunu düşünür isek bir süre daha yemeksepeti popüler olmaya devam edecek.

  3. VentureBeat, bir Facebook paylasiminda ( surda --> "http://www.facebook.com/venturebeat/posts/10152874429879079" ) online yemek sipariş sektöründe (global çapta) 8,5 milyon adedin üzerinde girişimin olduğundan bahsetmiş. Allah aşkına, nasıl bir dünyadır bu böyle? Bu kadar büyük mü gerçekten? Bir de kim sayıyor bunları? Kaydını kuydunu var mı öyle tutan? Bir indeks listesi gibi mesala?