Google aramaları internetten yemek sipariş girişimlerine direkt yönlendirme yapacak

Google aramaları internetten yemek sipariş girişimlerine direkt yönlendirme yapacak

google-logoGoogle'ın ürün , hotel ve uçak bileti kategorilerinden sonra arama sonuçlarında gelir getirecek yeni kanalı belli oldu. Arama devi, bugünden itibaren internetten yemek sipariş sitelerini arama sonuçlarına entegre etmeye başlıyor.

Bundan böyle yemek siparişi için yapılan aramalar direkt olarak ilgili sitenin sipariş sayfasına yönlendirilebilecek. İlk olarak Seamless, Grubhub, Eat24, Delivery.com, BeyondMenu ve MyPizza.com gibi servislerin dahil olduğu yeni özellik, Google'ın giderek büyüyen bu pazardan da pay almasını sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde ABD dahil 10 ülkede mobil aramalarının web aramalarını geçtiğini paylaşan Google, bu yeni özelliğin tanıtımında da mobil arama örneğini kullanıyor. Mobilin 1. mecra olarak düşünülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

internetten yemek siparisi

Daha önce Groupoun'a 6 milyar dolar teklif etmek (reddedilmişti) gibi bir hataya düşen Google'ın kendi hizmet alanında daha mantıklı bir adım attığını söyleyebiliriz. Ancak yemek siparişi servislerine duyulan sadakatin (en azından Türkiye'de) internet aramalarına ne kadar pay bıraktığını zaman içinde görebileceğiz.

İnternetten yemek siparişi pazarının büyük potansiyeli

Her ne kadar pazarın büyük bölümü fiziksel tarafta kalsa da, istatistikler 2012'de 25 milyon dolar yatırım çeken internetten yemek siparişi kategorisinin geçen yıl 600 milyon dolar yatırım topladığı gösteriyor. 2015 öngörüleri ise bu yatırım tutarının 1 milyar doları geçeceğini gösteriyor.

Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük internet girişimi satın alımının (YemekSepeti-DeliveryHero) da bu kategoride olduğunu düşünürsek bu kategorinin büyük potansiyelini daha çok konuşacağımızın teminatını verebiliriz. :)yemek siparisi istatistik

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.