TIDAL HiFi'ı denedik: Yüksek kaliteli müzik herkese göre değil
Mobil

TIDAL HiFi'ı denedik: Yüksek kaliteli müzik herkese göre değil

tidal tepeJay Z'nin satın alıp, müzik piyasasının, kendi görüşüne göre bozuk düzenine kafa tutan online müzik dinleme servisi TIDAL, küresel yayılımına hız vermiş ve bir süre önce Türkiye'ye açılmıştı. Servisin yeniden lansmanıyla birlikte şirket, aylık 19,99 euro'dan sunulan yüksek kaliteli müzik servisi TIDAL HiFi yanına, 9,99 euro'luk TIDAL Premium teklifini de eklendi ve #TIDALforALL yani "herkes için TIDAL" çağrısı yapmaya başladı. "Kaybedenlerin yanındayız" duruşuyla dinleyicileri ikna etmeye çalışsa da pek fazla kimse Madonna, Beyonce ya da Taylor Swift gibi müzik piyasasının en fazla kazanan sanatçılarının bu çağrısına anlam veremeyince, Jay Z'nin hemen her denemesi ciddi tepkiyle karşılandı.

Bu pazarlama hatası teklifi gölgelese de, TIDAL'ın standart ses kalitesi sunan ve Spotify ile aynı fiyattan satılan servisi Premium'un pazarda bir alternatif olup olamayacağı sorusu hala baki. Bununla birlikte tartışmalı HiFi servisi de daha bir merak uyandırıyor. Hal böyle olunca geçtiğimiz iki hafta boyunca dinlemeye koyulduğumuz TIDAL ile ilgili ilk izlenim Premium servisin, başta kendi tarafına çekmeyi başardığı müzisyenlerle sunmaya başladığı özel lansmanlar, HD videolar ve zengin içerikle rakiplerinden farklılaştığı.

tidal ana

Halihazırda web tasarımı Spotify ile benzerliğiyle dikkat çeken serviste, yeni ve yükselen yetenekleri öne çıkaran TIDAL Rising ve TIDAL editörlerinin keşiflerini listeleyen TIDAL Discovery bölümleri kullanıcılara kısa yoldan yeni müziğe erişme imkanı sunuyor. TIDAL'a özel yeni, özel müzik ve videoların erişildiği What's New bölümüyse hızlı güncellenmesi ve taze içerikleri size getirmesi yönüyle başarılı. Buna rağmen bölüm, alışageldiğimiz online müzik servislerinden ziyade kendi TV yayınını yapan büyük bir müzik kanalı izlenimini verebiliyor. Zira TIDAL yayınları beğenip beğenmediğinizle ilgileniyor gibi görünmüyor. Servisin bu yolla sizin müzik zevkinize uyum sağlama gibi bir iddiası da yok zaten.

tidal ekranServisin zengin içeriğiyse, yalnızca müzikle sınırlı değil; TIDAL'da sanatçı, müzisyen röportajları, ilgilendiğiniz albümlerle ilgili detaylı açıklamalar, her sanatçının serviste sunulan videoları ve Twitter akışı dilerseniz ekranınıza geliyor. TIDAL kütüphanesinde 25 milyon şarkının var olduğunu söylüyor, ancak aradığım ve diğer servislerde bulabildiğim bazı şarkıları (ki bunlar James Blake, Lykke Li gibi popüler sanatçılara ait) bulamadığımı belirtebilirim. Yine de elbette farklı servislerin kütüphanelerini kıyaslamak gibi bir iddiam yok.

Aradığınız yerli içerikse TIDAL, henüz Türkiye'de birkaç aydır faaliyet göstermesine rağmen çok sayıda çağdaş, klasik ya da nostaljik popüler ismi dinlemenize izin veriyor. Ancak daha spesifik konseptlerle oluşturulan Türkçe çalma listeleri henüz sizi tatmin edebilecek düzeyde değil. (Bu konuda kullanıcıyı tatmin eden bir servis var mı bundan da emin değilim, YouTube unutulmuş şarkı ve listeleri bulmak konusunda sanıyorum en güçlü servis hala.)

TIDAL'ın asıl tartışma konusu olan lossless yani kayıpsız HiFi servisiyse, müziği 1411kbps, 44.1 kHz/16 bit FLAC ve ALAC dosyaları biçiminde sunuyor. CD kalitesinde olan TIDAL HiFi, müzik kalitesi 320 kbps ile sınırlı rakiplerinden bu nedenle dört kat daha iyi bir dinleme deneyimi sunma iddiasında. Servis bu özelliğiyle oldukça niş bir kitleyi hedefliyor. Zira normal şartlar altında, aynı şarkıların standart ve HiFi versiyonlarını standart bir kulaklıkla ve dikkatle dinlediğinizde arada fark olmadığını ya da şarkıya bağlı olarak çok az bir fark olduğunu duyuyorsunuz. Ancak müzik kalitesine önem veren, Bose, Beats gibi kulaklıklara ya da evde ses sitemine ortalamadan fazla bütçe ayıran biriyseniz, 10 euro daha fazla ödemeyi düşünebilirsiniz. Aksi takdirde TIDAL'ın aşağıdaki videoda iddia ettiği nüansları, günlük bir dinleme sırasında standart kulaklıklarla ayırt etmeniz biraz zor.

HiFi dinlemenin bant genişliği 3G ile sınırlı mobil cihazınızda daha yavaş yükleme gibi bir dezavantajı da var. Bunu offline dinleme özelliğini kullanarak telafi etmek mümkün zira, ayarlar menüsünde indirdiğiniz müziğin yüksek kalite olmasını da seçebiliyorsunuz. Offline seçenek videolar için henüz sunulmuyor. Bu da YouTube'un ücretli müzik servisi Music Key'in avantajı olacak gibi görünüyor.

Servisin bir diğer avantajı da aralarında Anthem, Definitive Technology, PS Audio, Wadia ve Wren Sound Systems'in olduğu  35 farklı markayla yaptığı işbirlikleri sayesinde, farklı cihazlarda zahmetsizce dinleme olanağı vermesi. Uygulama Airplay ile de uyumlu ancak HiFi müziğin aktarılmasına henüz izin vermiyor.

TIDAL Premium, bu yıl sonuna kadar başta Apple'ın agresif hamlelerle sunması beklenen Beats'i olmak üzere, daha fazla servisle hareketlenecek olan alanda aslında hiç de kötü bir alternatif değil. Buna karşın en önemli dezavantajı, kanımca, TIDAL'ın başarısız bir konumlandırma ve pazarlama kampanyasıyla piyasaya sunulmuş olması. Bununla birlikte TIDAL'ın rakipleri karşısında bir teknoloji girişiminden çok evrimleşmiş bir kayıt şirketi ( bütün olumsuz çağrışımlarıyla birlikte) gibi davranması da bir diğer eksi. İzlenimi tersine çevirmek için Jay Z'nin daha çok dil dökmesi gerekecek gibi görünüyor.

Yorumlar (8)
 1. İyi bir kulaklık ile dinlendiğinde Tidal HI-FI gerçekten mükemmel bir ses sunuyor...

 2. Ömer Aslan Ömer Aslan

  it may be, if you have a robot ears:)

 3. Cafer Can Arslan Cafer Can Arslan

  YouTube'daki 1080p kliplerin ses kalitesi ne kadar acaba?

  1. 128 aac

 4. Ben ayni atilimi spotifydan da bekliyorum. Ancak şuanki koşullarda 3 dakikalik flac bir parca 25-30 mb arası değişmekte. Surekli listelerini guncel tutan ve genis arşivi bulunan kisilerin telefonlarinda ciddi hafiza sorunu yaratir. Gunluk kullanimda 320 ve 1400 arasindaki farki duymaniz fazla mumkun degil. 320 her halukarda yeterli bir duzey. İyi bir kulakliginiz da olsa, yaninda cekeceginiz zahmetler ile bence henuz hifi streaming icin yeterli altyapimiz yok. Hem online dinleme hem hizli sekilde indirme yapma hem de depolama konusunda tidal fazla heyecanli bir cikis yapti diyebiliriz bence.

 5. Odyofillll Odyofillll

  Öncelikle herkeze selam .bende muzik hastasiyim ne olursa olsun wav veya orjinal flac cok farkli ..kötü bir müzik calar bile o kaliteyi hissettirir .artı flac diye piyasada gezen bir suru kalitesiz muzikler flac formatinda yutturulmaya calişiliyor .bunlara dikkat edelim ..ben kac yildir ugrasiyorum arsiv yapmak icin bayagi maliyetli oldu ama değdi .tabiki dogru cihaz .orjinal müzik. daha çok detay .:)

 6. Üyeliği nasıl iptal edebilirim????

 7. Bu kadar harika ve kaliteli müzik tidalın her zaman arkasındayım ama fiyatının kaliteye oranla ucuz buluyorum 34 tl ne dir ya bide Hi-fi kaliteli müzik yapmayın fiyatı füşük tutup sürümden ulaşamadığımız yerler yerine az ve öz kaliteli taopluluk olmak daha iyidir umarım tidal facebook ve fiğer yerlerden ingilizce olarak yazdım fiyat yükselir i love TİDAL