Jay-Z, Madonna, Beyonce, Daft Punk... Müziğin kutsal ittifakı TIDAL kime meydan okuyor?
Mobil

Jay-Z, Madonna, Beyonce, Daft Punk... Müziğin kutsal ittifakı TIDAL kime meydan okuyor?

"Ben iş adamı değilim, iş benim, adamım!"

Jay-Z'nin fenomen haline gelen şarkı sözleri artık bizim için çok şey ifade ediyor. Zira Jay-Z, müzik endüstrisini geri istiyor; her biri kendi başına neredeyse birer endüstri olan diğer müzisyenlerle birlikte. Madonna, Beyonce, Daft Punk, Kanye West, Taylor Swift, Coldplay, Calvin Harris, Nicki Minaj, Arcade Fire ve on ya da yüz milyonlarca kişiye ulaşan diğer isimleri bir araya getiren Jay-Z'nin kutsal ittifakı TIDAL, "akıntıyı tersine çevirmek" istiyor.

Jay-Z'nin geçtiğimiz Ocak ayında satın almak için harekete geçtiği online müzik dinleme servisi TIDAL'ın satışı kısa bir süre önce onaylandı.  Aralarında Türkiye'nin olduğu yeni pazarlara açılmaya başlayan servis, yeniden yapılandırıldı ve dün #TIDALforALL "hareketiyle" yeniden piyasaya sunuldu. Sanatçıların imzaladıkları deklarasyon, Jay-Z'nin "Biz ürün değiliz" sözü dahil olmak verdikleri demeçlerle, TIDAL bir etkinlikten ziyade hareket olarak lanse edildi. Hareketle, bugüne kadar kayıt şirketlerinin umursamazlığı ya da Spotify gibi popüler online müzik dinleme servislerinin "mikroskobik  ödemeleri" nedeniyle "mağdur" olan sanatçılar, kendi yönlerini tayin etmek istiyorlar. En azından Jay-Z buna inanmamızı istiyor.

Jay-Z bunun için Aspiro'dan aldığı TIDAL'ı hareketi destekleyen ünlü müzisyenlerle paylaşıyor. Financial Times'ın haberine göre müzisyenler TIDAL'dan milyon dolarla ifade edilen paylar alacaklar ve bunu karşılığında TIDAL'a özel tanıtım, içerik geliştirecekler. Sanatçıların TIDAL'a özel single'lar yapmaları ya da bir sonraki albümlerini ilk TIDAL'da yayınlamaları gibi çalışmalar akla gelen ilk örnekler.

TIDAL'ın müzisyenlerin "mağduriyetini" önlemeye yönelik bir diğer uygulaması da servisin ücretsiz olarak sunulmaması. Bugüne kadar 19,99 liradan Hi-Fi yani yüksek kalitede sesle sunulan TIDAL, dün bu tekliflerini de yeniledi. Hi-Fi versiyonunun fiyatını 27,99 liraya çıkaran TIDAL, kullanıcılarına normal kalitede müzik dinleyebilecekleri ve 12,99 lira olarak fiyatlandırılan TIDAL Premium adında yeni bir teklif sunmaya başladı.

Tidal Launch Event NYC #TIDALforALL

İddialı bir girişle doğrudan Apple'ın Haziran ayında tanıtması beklenen yeni online müzik dinleme servisi Beats ve Spotify'a rakip olan TIDAL'ın şansı, gerçekten yüksek mi? Açıkçası yüksek kalitede müzik için kullanıcıların ancak çok azının online müzik dinleme servisleri ortalamasının epey üzerinde bir ödeme yapmayı kabul edecek gibi görünüyor. Zira dün düzenlenen lansman etkinliği sonrasında Twitter'da konuşulanlardan, kitlenin "Beyonce ne yapsa doğrudur" diyenlerle Tidal'ın fazla pahalı olduğunu düşüncesini savunanlar arasında bölündüğünü görmek mümkündü.

Halihazırda Spotify'ın 15 milyon ücretli kullanıcısına karşılık, 40 bin  ücretli üyeye sahip olan TIDAL'ın bu farkı bünyesindeki starların özel çalışmalarıyla kapatması içinse bu kez Apple ile mücadele etmesi gerekiyor. Zira, Apple'ın da benzer tekliflerle yeni müzik servisini öne çıkarmak istediği biliniyor.

Üç farklı müzik servisinin rekabetini izlemek elbette oldukça ilginç olacak ancak bunda daha da önemlisi, Apple'a yaptığı 3 milyar dolarlık satışla, dünyanın en zengin rapçisi ünvanını Jay-Z'nin elinden alan Dr Dre'nin Beats'i, diğer tarafta oyunun kurallarını iyi bilen Spotify ve sanatçılardan şirketlere yeni işbirlikleriyle ağırlığını koymak isteyen TIDAL ile endüstrinin ağırlık merkezinin online müzik dinleme servislerine doğru kayıyor olması.

Yorumlar (7)
 1. Lugrugzo Lugrugzo

  Bu sanatçılar zaten ylda 10 milyonlarca dolar kazanan insanlar. Neden bu kadar aç gözlülük..?

 2. Öyle bir anlatılmış ki, neredeyse içim acıyacaktı şarkıcılara mağduriyetlerinden dolayı. Taylor swift, Beyonce.. Bunlar dünya genelinde müzikten dudak uçuklatan paralar kazanan isimler.. ama yinede mağdurlar. İnternet ile müziğe erişim hem kolaylaştı hem de ucuzladı. Fakat bu durum bazılarını rahatsız ediyor. Müziğe erişim bu kadar kolay ve ucuz olmamalıymış. Zaman değişiyor. Bir zamanlar kaset ya da CD satarak çok kazanıyorlardı. Şimdi de konser ve turnelerle çok kazanıyorlar. Acaba geçmiş zamanlarda konserlerden bugünkü kazandıkları kadar kazanabiliyorlar mıydı? Ama yine de albümden de çok kazanmak istiyorlar. Ben şahsi fikrim olarak genele baktığımızda günümüzde müzik üretiminin ileri derece de kolaylaştığını düşünüyorum. Albümler peş peşe geliyor. Hızlı hızlı tüketip kenara atıyoruz şarkıları; çünkü devamlı yenileri gelmekte. Bence gerçek hak ettiklerini fazla fazla alıyorlar, sözüm o şarkıcılara... Ama yine de mağdurlar işte.

 3. Listedeki isimlerin hepsi evlerinin arka bahçelerine havaalanı yaptırabilecek kadar çok kazanıyorken daha fazla istemeleri gülünç gerçekten

 4. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Yaptığı müzik 5 para etmez olduğu halde milyonları olan bu kişiler ağlıyorlar adeta...

 5. Mehmet Alpsoy Mehmet Alpsoy

  Sanatçılar ürettikleri müzikten para kazanmak istemekte oldukça haklılar. Kimse hırsızlık veya dolandırıcılık yapmadığı,hak yemediği sürece çok kazanıyor diye eleştirilemez. Bu insanların işi müzik üretmek. Özellikle de büyük bir kesimin korsan müzik dinlediği ve aslında hırsızlık yaptığı göz önünde bulundurulursa, önce eleştirilecekler kişiler emek hırsızları. Konserlerden çok para kazanıyorlar, evet doğru, ama çoğu kişi bilet fiyatlarından da şikayet ediyor.

  TIDAL'a gelince, 27,99TL rakiplerine göre oldukça yüksek. 9,99TL lık Spotify ile başa çıkabileceklerini sanmıyorum. TIDAL'a özel parça yayınlayıp, bunu diğer streaming servislerine vermeyebilirsiniz, ama parçaları iTunes vb. üzerinden ya da CD satışa çıkarmazsanız, bu tekelciliğe girer ki haksız rekabetin yanı sıra insanları yine korsana yönlendirirsiniz. Kendi ayağına kurşun sıkmaktan farksız.

 6. Oğuz Aytek Oğuz Aytek

  CD ve plak (vinil) kültürünü yaşatmak için sanatçıların streaming olayına kısıtlama getirmelerine gerçekten sempatiyle yaklaşabilirdim. Ama bir streaming uygulamasına sırf ''az para(!) kazandırdığı'' için başka bir streaming servisi ile rakip olmak saçma değil düpedüz salakça... İnsanları ''yüksek kaliteli müzikle'' kandırmak ise artık nedir siz söyleyin.

  Bu servise abone olacak arkadaşlar şunu unutmayın: bu insanlar sayısız derginin en çok satanlar listesinde başı çeken isimler ve siz daha kaliteli müzik dinlemek isterseniz bu sanatçıların cdlerini alabilirsiniz en azından müzik arşivinize ekleyeceğiniz nesnel/fiziki bir şeyiniz olur. Bu açgözlülüğe kanmayın lütfen.

 7. Hüseyin Aşkın Ak Hüseyin Aşkın Ak

  Bu ,insanların iyi para kazanmaları her koşulda iyi aldıkları anlamına gelmiyor.Bakınız beyonce ve madonna albümlerindeki şarkılar daha önceden güvenilir bir ortaklıkta gerçekleşmediği için bazı şarkılar internete düşmüştü hatta beyoncein albümü olduğu gibi internete düşmüştü ve hakettiklerinden çok daha az kazandılar iyi bir şey istiyorsan hakkını vermen gerekir bu açgözlülükten bahseden insanların elinde eminim son model telefonlar ,bilgisayarla vs var ama yine de bundan bahsedebilyorlar .bunlar müzikte efsana olmuş uzun zamandan beri bu piyasada olan isimler sanatçının kendisine güvenmeyeceksin de kime güveneceksin