Jay-Z'nin satın almak istediği online müzik dinleme servisi Tidal, Türkiye'ye açıldı

Jay-Z'nin satın almak istediği online müzik dinleme servisi Tidal, Türkiye'ye açıldı

Bir süre önce ünlü rapçi Jay-Z tarafından satın alındığı yönündeki haberlerle gündeme gelen Tidal, online müzik dinleme servisini Türkiye'ye getirdi. Spotify ve Deezer gibi rakiplerinden öncelikle ses kalitesine odaklanmasıyla ayrılan Tidal servisini aylık 19,99 liralık üyelik ücretiyle piyasaya sundu.

Tidal'ın ana şirketi İsveç merkezli Aspiro ve geçtiğimiz Ocak ayı sonunda, Jay-Z'nin sahip olduğu Project Panther şirketi, Aspiro’yu satın almak için 56 milyon dolarlık bir teklif vermişti. Satın alma işlemi Aspiro'nun azınlık ortaklarının kabul etmemesi nedeniyle henüz gerçekleşmedi ancak şirket yönetim kurulunda görüşmeler sürüyor.

Aspiro'nun yalnızca müzik dinleme deneyimine odaklanan online müzik dinleme servisi Tidal, tamamen reklamsız. Yani servisi reklam karşılığında ücretsiz kullanmak gibi bir seçeneğiniz yok. Buna ek olarak müzik tutkunlarına HD kalitede müzik videolarına erişme imkanı veren Tidal, kütüphanesinde 75 bin adet HD video olduğunu söylüyor. Tidal, müzik servisiyle üyelerine 25 milyondan fazla şarkıyı yüksek kalitede dinleme imkanı sağlıyor.

tidal appAspiro'nun geniş bir coğrafyaya açılan online müzik dinleme servisi Tidal, ABD, Birleşik Krallık, Kanada gibi "gelişmiş" pazarların dışında Doğu Avrupa'da Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan gibi ülkelerde ve Güney Afrika'da da hizmet veriyor.  Tidal CEO'su Andy Chen, Türkiye'den hatırı sayılır sayıda kullanıcının, bir süredir servisin bekleme listesinde yer aldığını söylüyor.

Aralık 2014 sonu itibariyle toplam 500 bin ücretli kullanıcıya ulaştığını belirten Aspiro, bunun 12 bininin Tidal'dan geldiğini söylüyordu. Ocak 2015 sonunda bu sayı 17 bine çıkmış. Tidal hızlı büyüme sürecine Türkiye ile devam etmek istiyor ancak servisin Spotify gibi, tanışma aşamasını geçip artık yerelleşmeye ağırlık veren rakiplerinin gerisinde olduğu da açık.

Kullanıcılarının büyük çoğunluğuna iş birlikleri vasıtasıyla ulaşan Tidal, aralarında Anthem, Definitive Technology, DTS Play-Fi,  Harman Omni, HiFiAkademie,McIntosh, PS Audio, Sonos, Steinway Lyngdorf, Wadia, Wren Sound Systems  gibi tanınmış üreticilerin olduğu 35 farklı markayla çalışıyor. İş birlikleri Aspiro'nun yaklaşık 400 bin ücretli üyeye ulaşmasını sağlayan kanal olma özelliğinde.

Aspiro, Tidal ile birlikte Avrupa'da WiMP adında bir online müzik dinleme servisi daha sağlıyor.  WiMP HiFi ve WiMP Premium/Basic olarak iki şekilde sunulan servis, yaklaşık 90 bin ücretli kullanıcıya ulaşıyor.

PC/Mac, Android ve iOS'ten erişilebilen Tidal'ı incelemek için linki takip edebilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.