Freelance iş ilanı pazarı Freelancer.com, ödeme aracısı Escrow'u satın aldı

Freelance iş ilanı pazarı Freelancer.com, ödeme aracısı Escrow'u satın aldı

Escrow Logo Freelancer.com

Serbest çalışanların (freelancer) iş ilanı pazarı Freelancer.com, internet üzerinde çeşitli satışlara aracılık eden Escrow.com'u satın aldığını açıkladı.

Kasım 2012'de Türkçe sayfalarıyla Türkiye'ye de yerel dilde hizmet vermeye başlayan Freelancer, Escrow satın almasını 7.5 milyon dolarlık nakit karşılığında satın almış. Satış bedeli de kurumsal yatırımcılara 7.8 milyon değerindeki hisse satışından karşılanmış.

İnternette satın alan kişiyle satan kişi arasında güvenli bir emanetçi olarak çalışan Escrow'u özellikle alan adı satışlarına aracılık etmesinden tanıyanlar olacaktır. eBay ve Godaddy gibi önemli iş ortaklarına sahip Escrow, 1999 yılında kurulan bir girişim ve 2014'te adı açıklanmayan yatırımcı tarafından satın alınmış.

Satın almayla ilgili yapılan açıklamalarda verilen rakamlara göre şimdiye kadar 7,5 milyon proje ve yarışmanın yayınlandığı Freelancer.com'un 15 milyon üyesi bulunuyor.

Escrow Nedir

2014 yılında brüt 265 milyon dolarlık ödemeye aracılık eden Escrow ise 5 milyon dolar net kazanç sağlamış ve şimdiye kadar 2.2 milyar dolar değerinde işleme aracılık etmiş.

Freelancer CEO'su Matt Barrie, Escrow satın almasının ödeme alanına giriş yapmaları için köşe taşı niteliğinde olduğunu söylüyor ki Freelancer.com, Milestone Payments hizmetiyle Escrow'un yaptığı işi zaten yapıyordu. Yani bu alandaki tecrübesini hızlı bir şekilde güçlendirmiş oldu.

Avustralya Borsası'nda halka açık bir şirket olan Freelancer.com, 2011'den bu yana Scriptlane, EUFreelance.com, Freelancer.de, Rentacoder.com ve Warrior Forum satın almalarını gerçekleştirmişti. Freemarket adıyla alan adı ve web sitesi satmak için yeni bir portal açmış ve 2015 Nisan ayında yerel hizmetler (usta işleri) alanına da adım atmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.