Freelancer.com ScriptLance'ı satın aldı
Genel

Freelancer.com ScriptLance'ı satın aldı

Dünyanın en büyük 'outsourcing' ve 'crowdsourcing' pazar yeri diyebileceğimiz iki şirket arasında birleşme gerçekleşti ve Freelancer.com, ScriptLance'ı satın aldı.

Freelancer.com'un ana sayfasından bildirilen satın alma anlaşması, 'Büyüdük' sloganıyla duyuruldu. Anlaşma sonrası Freelancer.com, Scriptlance kullanıcılarını kendi sitesine yönlendirdi, yani ScriptLance.com'i kapatarak kullanıcılarını tek elden yönetmeye başladı.

Satın alma anlaşması, internet üzerinden outsourcing ve crowdsourcing pazarı için önemli bir rol oynuyor. Pazarın en büyük oyuncularından olan Freelancer.com, en dişli rakiplerinden birini satın almış oldu.

Freelancer.com ve ScriptLance'ı ilk defa duyanlara kısa bilgi verelim. Her iki şirkette outsourcing ve crowdsourcing pazar yeri modelinde çalışan web siteleri. Bu modele, özellikle dışarıdan çalışacak kişilere ihtiyaç duyan şirketler başvuruyor. Şirketler aradıkları özelliklerdeki freelance çalışanlar için açık arttırma usulü teklif veriyor. Özellikle Hindistan ve Doğu Avrupa bölgesindeki çalışanlar bu sitelerle iş bulabiliyor.

Freelance.com'a 4 milyon freelance çalışan kullanıcı kayıtlı. 450 farklı kategori bulunan sitede, 2.3 milyon projenin tamamladığını görüyoruz. ScriptLance'ta 360 bin kayıtlı dışarıdan çalışan bulunuyor. ScriptLance'ın özellikle teknoloji sektöründeki küçük ve orta ölçekli şirketlerle çalışması dikkat çekiyor. Freelance.com geçen yıllardaki satın almalarıyla adından sık sık söz ettiren bir şirket; şu ana kadar GetAFreelancer, LimeExchange, Freelancer.co.uk, Freelancer.de, Freelancer.com.au, Freelancer, Freemarket.com ve Webmaster Talk gibi birçok alan adı, şirket ve forum sayfasının sahibi.

Satın anlaşması 'outsourcing' ve 'crowdsourcing' pazarı için önemli olduğunu düşünüyoruz. Her iki şirketinde farklı bölge ve şirket kategorisine hitap ettiğini düşünürsek, pazardaki rekabetin artacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. Geçtiğimiz 7-8 yıl içerisinde Hindulara 50'nin üzerinde proje yaptırdım, bunun tek sebebi çok daha ucuz olmasıydı. Ne kadar memnun kaldın derseniz hep 10 üzerinden 10 verdim ama gönlüm ancak 5-6 verirdi herhalde.

  Artık Türkiye için de böyle (profesyonel)bir girişim gerekiyor.

  Ya da Scriptlance'e dilediğin dilde proje göndererek lokasyon bazlı teklif alabilme seçeneği olmalı.

 2. Ingiltere'nin en buyuk freelancing sitesi olan Freelancer.co.uk'i de Ingiltere'de yasayan bir Turk'ten satin almislardi. Piyasadaki butun buyuk freelancing sitelerini toplayip liderliklerini ilan ettiler. Elance'tan buyukler artik.

 3. Mustafa Mustafa

  Türkiyede freelanceuzman.com sitesi freelance çalışanların ve proje sahiplerinin hizmetindedir.

  1. domain kötü hacı kusura bakma :)