Freelancer.com Türkçe sayfalarını açarak pazara giriş yaptı
Girişim

Freelancer.com Türkçe sayfalarını açarak pazara giriş yaptı

Freelancer.com, bugün Türkçe sayfalarını açarak Türkiye pazarına ilk adımını attı. Yıllar önce Türkiye'de freelance çalışanlara ulaşılabilecek doğru modellere sahip sitelere ihtiyaç olduğunu yazmıştım. O yazının üzerinden 3 yıl geçti ve bugün pazarda bir şekilde ayakta kalan yerli girişimler gibi yabancı servislerin de pazara ilgi duyduğunu biliyorduk.

Bugün ise bu alanda hizmet veren büyük oyuncularından birinin Türkçe sayfalarını açarak Türkiye pazarına girdiğini açıklaması doğru bir gelişim gösterdiğimizin göstergesi niteliğinde. Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık ve Avustralya gibi pazarlara açılan Freelancer.com'da 4.4 milyon kullanıcı ve 2.4 milyonun üzerinde proje listeleniyor. Kendisini dünyanın en büyük dış kaynaklı ve kitle kaynaklı çalışma piyasası olarak Freelancer.com, serbest çalışanlar ve dışarıdan proje bazlı eleman arayanlara hizmet veriyor.

Yapılan resmi açıklamada Türkiye verisini de paylaşan servis, halihazırda Türkiye'den 26.248 kayıtlı üyesinin olduğunu ve Türk işletmelerinin şimdiye kadar 11356 iş ilanı yayınladığını paylaşmış. Bu ilanlar üzerinden yapılan işlerle aynı şirketler 654.803 dolar harcamış. 

Özellikle küçük işletmelere yaratacağı fayda düşünüldüğünde gelişen Türkiye internet sektöründe hızlı ve kolay çözümler için doğru bir adres olabilir. Geçtiğimiz yıl Kanadalı Scriptlance'i satın alan şirket, oldukça ses getirmişti.

Freelancer'ın Türkiye pazarına açılmasını yorumlayan şirketin CEO'su Matt Barrie " Türkler kendi işlerini kurarak ekonomiyi canlandırmak isterken, kurulu küçük işletmelerse büyümek için can atıyor. Fikirleri var ama, bankalar ve AB’nin pek az yardımı oluyor. Freelancer’ın Türkçe Sitesinin lansmanı, Türk ekonomisine büyük bir canlılık kazandıracak. Dünyanın en büyük dış kaynaktan temin web sitesi olarak, Türk işletmelerinin en geniş global işgücü ve online iş piyasasına erişimini sağlayacak. Son derece gerekli olduğu bir anda iş büyümesinin tetikleyecek" söylüyor.

Freelancer'ın Türkiye pazarına girmesinin hem iş veren tarafında hem de çalışan tarafında ani bir ilgi yaratmayacağı malum ancak iş yapış biçimlerinde orta vadede bir farklılık yaratabileceğini söyelyebiliriz. Aynı zamanda Freemarket isimli bir mağaza sistemi de olan servis burada geliştiricilerin oluşturdukları temaları, PHP scriplerini, logoları ve çeşitli tasarım öğelerini satabilmelerine imkan tanıyor.

Freelancer.com'un Türkiye pazarında nasıl bir ilgiyle karşılanacağını ilerleyen dönemlerde analiz edebileceğiz.

Yorumlar (17)
 1. Süper Proje..

  1. İ. Devlen İ. Devlen

   Baya inceledim

   bence o kadar da süper değil, kesinlikle ücretli yapısı türkiyeye uygun değil.

   Bence UzmanKirala.com ufak bir atak ile bu adamlara ciddi rakip olabilir, hatta ezip geçebilir. Çünkü bir tarafta kurulu bir düzen ve sistem olarak değişmeye müsait olmayan bir yapı var. Diğer tarafta uzmankirala.com tamamen arz-talep'e göre sistem kurabilecek, tepki verebilecek konumda. Takip ettiğim kadarıyla, satın alan firma henüz reklam vermedi ve alt yapı ile uğraştıklarını yazmışlardı.

   Bekleyip görecez bakalım

 2. Web Içerik Editörü Web Içerik Editörü

  Kıymetli freelancer.com,

  "Yapılan resmi açıklamada Türkiye verisini de paylaşan servis, halihazırda Türkiye’den 26.248 kayıtlı üyesinin olduğunu ve Türk işletmelerinin şimdiye kadar 11356 iş ilanı yayınladığını paylaşmış. Bu ilanlar üzerinden yapılan işlerle aynı şirketler 654.803 dolar harcamış. "

  O halde, Currency'de TL, Timezone'da İstanbul- Türkiye ve Türkiye'ye ait bir ülke sitesini hak etmişiz.

  Sevgiler, saygılar

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bu işe uzmankirala, projekurdu, gereko, vb. siteler pek sevinmeyecek sanırım.

  1. Aşağıdaki gibi ilan veren ve bu ilanlara dönen uzman(!)ları barındıran bir sistemin yöneticilerinin "aaa freelancer.com Türkiye pazarına gelmiş" diyip kriz masası kuracağını mı düşünüyorsun?

   Bence bu dediğin sitelerin freelancer'dan daha önemli sorunları var...

   -------------------------

   Proje Açıklaması

   Trendyol Markafoni Limango gibi bir private shopping sitesi yazılımını ASP koduyla yaptırmak istiyorum. Piyasada bunu çok ucuza hazır paket olarak bulabiliyorum fakat daha sonrasında da yazılımını kolayca geliştirebilmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar daha detaylı bilgi için lütfen PM atsınlar.

   -------------------------

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Ben kriz masası oluşturacaklar demiyor. Bende Türkiye'deki bu tarz sitelerde işlerin çok da iyi olduğunu sanmıyorum. Zaten Türkiye'de bu işi yapmak zorken karşılarına global bir rakip gelmesine pek sevinmeyeceklerinden bahsetmeye çalıştım.

    İlanla ilgili olarak da, sonuçta herkes istediği şekilde ilan verebilir, proje açabilir, sonuçta bu sitenin sorunu değil. Projeye teklif verenler bence bunda seçici davranmalılar.

    Biri çıkıp 1.000 liram var Google gibi arama motoru yaptırmak istiyorum diyede ilan verebilir. Bunu değerlendirecek olan projeye teklif vereceklerdir.

    Bence Türkiye'de bu tarz sitelerde proje verenlerin güven sorunu var. Diğer bir konuda hala insanlarımızda bir işi yaptırırken elinin altında biri aynı şehirde olsun vb. beklentiler var. Uzaktan başka şehirden birine iş yaptırma fikri daha olgunlaşmadı. Ama zamanla bu fikir insanların kafasında daha da olgunlaşacak bence...

   2. www.freelancer.com sitesine giderek projenizi yayinlayabilirsiniz. Projeniz dunyanin heryerindeki kullanicilar tarafindan teklif alacaktir. Sonrasinda size gelecek teklifleri degerlendirip icinlerinden size en uygun olanini secebilirsiniz. Daha detayli bilgi almak isterseniz [email protected] adresinden bana ulasabilirsiniz. Iyi calismalar dilerim.

 4. Yakup Buğra Bozkurt Yakup Buğra Bozkurt

  Projeler ve freelancer'larda ülke/dil bilgilerine göre arama yapılamadığı sürece arayüzü Türkçe yapmış olmaları çok bir anlam taşımıyor

 5. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Bu siteyi zaten biliyordum. Birde Türkçe yapması Türkiye'de çoğu işsizin veya ek gelir kazanmak isteyen kişi sayısını artıracaktır :))

  1. Hakan Usta Hakan Usta

   Bence insanları çokta umutlandırmayalım istersen. Orada bulunun özellikle hintli yazılımcıların verdikleri fiyatlara Türkiye'de iş yapacak kişi sayısı baya azdır.

 6. Abdullah Erbey Abdullah Erbey

  uzun zamandır freelancer ile projelerimde Pakistanlı ve Hintli yazılımcıları çalıştırıyordum. Türkçe sitelerini çıkarmaları için kendileriyle görüşmüştüm. Güzel bir haber olmuş. Bundan sonra Türklerle de çalışma imkanı buluruz belki kendilerini çok ağırdan satmazlarsa. Projekurdu ve uzmankirala gibi Türkçe sitelerin çok beleşçi ve hazırcı olduğunu düşünüyorum.

  1. Kartal Kartal

   merhaba,

   freelancer.comdaki hintli yazılımcılar nasıl ?

   bi işi adam gibi teslim ediyorlar mı ?

 7. Web Tasarım Web Tasarım

  Hayırlı olsun.

 8. bu site tamamen fake kredi kartınızı vs vermeyin para yatırıyorsunuz işinizi yapmıyorlar paranız havada kalıyor geride çekemiyorsunuz

  1. Yılların ekmek kapısına 'Fake' yaftası ile olumsuz yorum yazmanız ne kadar doğru? Olumsuz tebrübe yaşamış olmanız, Freelancer.com'u kötülemenizi gerektirmez. Çok iyi olmuş Türkçe olması. Rekabet son kullanıcı için daima iyidir. Ucuzluğu doğurur. Bugün basit bir işlem için 1000 lira isteyen kurnazlarla dolu ülke.

 9. Gökhan Gökhan

  Ne yazık ki, Türkiye'de freelancer (bagimsiz veya serbest) calışma zihniyetini geliştiren bir kuruluş veya yapı yok.

  Logo'nun başlıgı bile düşündürücü. "Cok düşük bir miktara cevrimci işe alın"

  Kar amaci gütmeyen site olarak www.tubitekuz.com farklı ve bu konuda bilgilendirmeyi amaclıyor.

 10. Freelancer.com da sitemle ilgili çalışmalar yapmıştım,fakat malum,hani ucuz yaptıracağız diye,ucuz iş yapanları seçtiğimizde,işimiz biraz zorlaşıyor,hem zaman kaybı,hem kalite,hem dil farkı hemde anlayış,kültür farkı,işi zora sokuyor ve bazen ödemeleriniz de boşa gidebiliyor.Bunun aksine,benim tavsiyem, projekurdu.com,sanalisci.com,uzmankirala.com,bionluk.com gibi Türkiyeli uzmanların yoğun olduğu siteleri seçmek bu konuda sizlere yarar sağlayabilir ve onlarla çalışmaya başlamadan önce,iletişim kurmak ve yapacağınız işi detaylı bir şekilde,yazılı olarak paylaşmak,işinizi kolaylaştırabilir.Freelancer,upwork gibi sitelerde şimdiye dek,sadece 1 tane kaliteli uzman buldum...ucuz iş,kaliteli iş anlamına gelmiyor,özellikle portföy iyi incelenmeli,yaptırılacak iş iyi açıklanmalı,hem ekonomik kayıplar yaşamamak hemde zaman kaybetmememek için bunlara dikkat edilmeli.Eminin freelance konusunda benim gibi dili yanan mutlaka birileri vardır...Kolay gelsin :)